Na jego roczną pensję Duda musi pracować latami. Ile zarabia Joe Biden?

W ciągu kilkudziesięcioletniej kariery politycznej Joe Biden dorobił się fortuny. Jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych ma kilka źródeł dochodu, a także różne dodatki. Nie należy jednak do grona najbogatszych Amerykanów na świecie tak jak Donald Trump. Ile zarabia Joe Biden?

W Stanach Zjednoczonych Joe Biden jest nazywany "chłopcem z prowincji". Choć jego pensja nie dorównuje grupie bogatszych Amerykanów, nie da się ukryć, że jest wysoka. Na fortunę prezydenta USA, oprócz rocznej wypłaty, składają się w dużej mierze nieruchomości.

Zobacz wideo Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce: Najprawdopodobniej wybiera się do naszej części Europy w lutym

Ile zarabia prezydent Stanów Zjednoczonych?

Według amerykańskiego "Forbes", prezydent i jego żona Jill posiadają majątek, który wynosi około dziewięciu milionów dolarów. Wspomniane wcześniej nieruchomości to dwa domy w Delaware są łącznie warte cztery miliony dolarów. Ze sprawozdań finansowych wynika, że para prezydencka ma także około cztery miliony dolarów w papierach inwestycyjnych i gotówce.

Istotną kwestią są także zarobki roczne Joe Bidena. Wcześniej przez 26 lat piastował stanowisko senatora. Choć wtedy zarabiał około 42 tysięcy dolarów rocznie, obecnie osoby na tym stanowisku mogą liczyć na aż 174 tysiące dolarów. W swojej dalszej karierze politycznej, jako wiceprezydent USA otrzymywał pensję roczną wartą około 230 tysięcy dolarów. Aktualnie za pełnienie funkcji głowy państwa należy mu się aż 400 tysięcy dolarów za rok.

Nie można pominąć różnych przyznawanych corocznie dodatków. Dla prezydenta Stanów Zjednoczonych jest przewidziany dodatek reprezentacyjny, który wynosi 50 tysięcy dolarów. Oprócz tego Joe Biden otrzymuje 100 tysięcy dolarów na podróże służbowe i 19 tysięcy dolarów, które może wykorzystać w celach rozrywkowych. Łącząc liczne źródła przychodów, rocznie prezydent wzbogaca się o ogromną sumę. Warto także podkreślić, że według "Forbes", w latach 1998-2019 Biden zarobił z żoną około 22,5 miliona dolarów.

Zarobki Joe Bidena a innych prezydentów

W przeliczeniu Joe Biden z samej pensji prezydenckiej dostaje około 1,8 miliona złotych rocznie. W porównaniu do swoich poprzedników zarabia niewiele więcej. Barack Obama jako prezydent dostawał w przeliczeniu ok. 1,7 miliona złotych rocznie, ponadto mógł liczyć także na wpływ ok. 250 tysięcy złotych za sprzedaż swoich książek.

Donald Trump był pierwszym miliarderem, który zasiadł na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Coroczna prezydencka pensja Bidena i jego poprzednika to podobna kwota, jednak zarobki obecnej głowy państwa są niewielkie w porównaniu do dużego majątku Trumpa. Były prezydent przekazywał wypłatę na cele charytatywne. Obecnie, ze względu na wysoką inflację, wypłata Bidena jest warta nieco mniej niż pensje Obamy i Trumpa.

Czy zarobki Bidena można przyrównać także do polskiego prezydenta? Andrzej Duda zarabia oficjalnie około 25 tysięcy miesięcznie, co w rozliczeniu rocznym przekłada się na 300 tysięcy złotych. Z tego zestawienia wynika, że Duda otrzymuje rocznie sumę, którą Biden zarabia w ciągu dwóch miesięcy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Tajemnica okularów przeciwsłonecznych Joe Bidena rozwiązana. Zakłada je pod jednym warunkiem

Więcej o: