Nowa decyzja sądu w sprawie Barbary Kurdej-Szatan. Chodzi o zniesławienie Straży Granicznej

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję o umorzeniu postępowania wobec Barbary Kurdej-Szatan dotyczącego zniesławienia funkcjonariuszów Straży Granicznej. W sprawie nie dopatrzono się czynu zabronionego.

Jak podaje Onet na podstawie informacji PAP, Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał postanowienie sądu I instancji o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan. Postępowanie dotyczyło głośnej sprawy o zniesławienie Straży Granicznej. Aktorka pod wpływem emocji nazwała funkcjonariuszy "maszynami bez mózgów oraz mordercami", ponieważ krytycznie oceniała zachowanie służb na granicy polsko-białoruskiej. 

Zobacz wideo Barbara Kurdej-Szatan opowiedziała o kryzysie w związku z Rafałem Szatanem

Barbara Kurdej-Szatan może odetchnąć z ulgą. Sąd podtrzymał decyzję pierwszej instancji

Pierwszą decyzję w tej sprawie wydał w grudniu Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Uznano wówczas, że zachowanie Barbary Kurdej-Szatan nie ma znamion czynu zabronionego. Wyrok nie był jednak prawomocny. Odwołała się od niego prokuratura. 

W ocenie oskarżyciela publicznego publikacja wpisu, w którym oskarżona posługuje się określeniami "maszyny bez mózgu i serca" oraz "mordercy" w stosunku do Straży Granicznej, oraz jej funkcjonariuszy wykonujących obowiązki ustawowe w zakresie ochrony granicy RP na odcinku polsko-białoruskim, zniesławiła podmiot zobowiązany do ochrony granic państwa, jak również jej funkcjonariuszy - tłumaczyła wówczas Prokuratura Okręgowa w Warszawie w rozmowie z PAP.

Oskarżyciel publiczny podkreślił też wówczas, że wypowiedź aktorki nie mieści się w granicy wolności słowa.

Fakt, że była ona emocjonalna, nie wpływa na ocenę znamion zarzucanego czynu - dodała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Barbara Kurdej-SzatanBarbara Kurdej-Szatan Fot. KAPiF

Jak widać, Sąd Okręgowy nie podziela zdania prokuratury i postanowił utrzymać wyrok pierwszej instancji. 

Sama aktorka nie ustosunkowała się jeszcze publicznie do nowej decyzji sądu, ale 13 lutego w południe na Instagramie opublikowała radosny wpis, w którym życzyła wszystkim obserwatorom udanego tygodnia.

Niech wasz tydzień będzie tak cudny, jak psiulek mojej przyjacióły - napisała Barbara Kurdej-Szatan.
 

Przypomnijmy, że głośna wypowiedź Barbary Kurdej-Szatan na temat Straży Granicznej miała dla niej sporo konsekwencji zawodowych. Ze współpracy wycofali się reklamodawcy, a także straciła rolę w serialu "M jak miłość" na TVP2.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii na górze strony. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.