Król Karol III zakazał serwowania tej potrawy. Księżna Kate ją uwielbia

Karol III jako król Wielkiej Brytanii ma prawo do ustalania nowych zasad. Zadecydował, że jedno z ulubionych dań księżnej Kate nie będzie już serwowane we wszystkich rezydencjach królewskich. Monarcha od lat jest przeciwnikiem tej potrawy.

Król Karol III nie ukrywa, że jest jednym z przeciwników nieetycznych praktyk stosowanych przy produkcji jednej z najbardziej luksusowych potraw na świecie. Przedstawiciel dynastii Windsorów postanowił całkowicie zrezygnować z podawania tego przysmaku i zniechęcić do jego spożywania innych członków rodziny królewskiej. Szczególnie niepocieszona może być księżna Kate, która wyjątkowo uwielbia tę potrawę.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Król Karol III zakazał serwowania foie gras

Wytwarzanie jednego z najdroższych dań kuchni francuskiej budzi spore kontrowersje z powodu cierpienia zwierząt, podczas przymusowego dokarmiania i zwiększania ich masy w okrutny sposób. Foie gras, czyli pasztet strasburski jest przyrządzany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Ptaki muszą być uprzednio odpowiednio utuczone, dlatego też karmi się je kilka razy dziennie, specjalną sondą, aby nawet dziesięciokrotnie powiększyć ich wątroby.

Dwór królewski poinformował aktywistów z PETA, że foie gras nie było od jakiegoś czasu kupowane ani podawane w rezydencjach królewskich. Co ciekawe, Król Karol III, jeszcze jako książę Walii, zaprzestał podawania tego kontrowersyjnego dania we własnych posiadłościach. Ostatnią decyzją monarchy wprowadzono całkowity zakaz serwowania luksusowego przysmaku kuchni francuskiej, obowiązujący w całym Royal Household i we wszystkich rezydencjach królewskich, w tym Balmoral, Sandringham, zamku w Windsorze, Hillsborough i w Pałacu Buckingham. To stanowcza odpowiedź króla na liczne apele obrońców zwierząt. Organizacja w geście podziękowania, wysłała do monarchy kosz pełen wegańskiej wersji foie gras tzw. "faux gras", przyrządzanego m.in. z soczewicy, pieczarek i orzechów włoskich.

Księżna Kate będzie musiała obejść się smakiem? 

Jak informuje "Daily Mail", wielką wielbicielką mięsnego pasztetu strasburskiego jest księżna Kate. Jakiś czas temu zajadała się tym daniem nawet w obecności królowej małżonki. Wydaje się, że żona księcia Williama może szczególnie ubolewać nad całkowitym wycofaniem tego przysmaku z menu rodziny królewskiej. Zasady są jasne, księżna Walii będzie musiała zapomnieć o foie gras, chyba, że... polubi jego humanitarny odpowiednik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.