Martyna Wojciechowska zasłynęła jako prezenterka telewizyjna, podróżniczka, ale także działaczka społeczna. Z przyjemnością angażuje się w różnego rodzaju akcje poprawiające sytuację kobiet w Polsce i na świecie. Ostatnio podjęła działania podnoszące świadomość ludzi w zakresie zdrowia psychicznego. W 2019 roku utworzyła Fundację UNAWEZA, w ramach której ruszyła z nową kampanią w tym temacie. Zapoczątkowała projekt "Młode głowy", którego celem jest pogłębienie wiedzy o faktycznych problemach psychicznych młodych ludzi w Polsce. Przy okazji jednego z wystąpień poinformowała, z jak trudną sytuacją musiała zmierzyć się jej nastoletnia córka.
Projekt "Młode głowy" ma pokazać, dlaczego warto rozmawiać o swoim samopoczuciu i zachęcić Polaków do zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Strategicznym partnerem akcji i główną platformą działań komunikacyjnych jest TikTok, za pomocą którego podróżniczka wraz z ekspertami stara się edukować internautów w tym temacie. Na jednym z filmów Martyna podzieliła się przytłaczającą historią, która spotkała jej córkę, Marysię. Dziewczynka usłyszała od koleżanki, że ta zamierza targnąć się na swoje życie. Nastolatka nie wiedziała, jak sobie poradzić z dramatyczną wieścią od swojej rówieśniczki. Wojciechowska przyznała, że bardzo trudno było znaleźć jakiekolwiek wsparcie w tym zakresie i wtedy zrozumiała, że musi wziąć sprawy w swoje ręce.
Blisko dwa lata temu, koleżanka mojej córki powiedziała jej, że zamierza popełnić samobójstwo i z mojej córki uczyniła swoją powiernicę. To był bardzo trudny czas. Wiedziałam, jak dramatyczna jest sytuacja tej dziewczynki. Co się musi dziać w głowie młodego człowieka, żeby chciał popełnić samobójstwo. Nie wiedziałam jak pomóc mojej córce, która nie dźwigała tej odpowiedzialności. Odbiłam się od systemu. Szukałam pomocy i było to bardzo trudne. Wtedy zaczęłam drążyć ten temat. Zrozumiałam, że stan zdrowia psychicznego młodych ludzi jest alarmujący. A jako szefowa fundacji UNAWEZA postanowiłam działać i tak powstał projekt "Młode głowy" - wyznała Martyna Wojciechowska na TikToku.
Cała sytuacja przyczyniła się do stworzenia projektu, który może pomóc wielu młodym ludziom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego. Głównym kanałem kampanii jest profil "Młode głowy" na TikToku (tiktok.com/@mlode_glowy), gdzie publikowane są treści edukacyjne w tym zakresie. Na kanale odbywają się także dyżury ekspertów, odpowiadających na pytania użytkowników. Internauci są zachwyceni tą formą wsparcia, bo jest nie tylko łatwo dostępna, ale i bezpłatna.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego. TUTAJ znajdziesz również przydatne numery telefonów, pod którymi dyżurują specjaliści, gotowi pomóc w kryzysowej sytuacji.