Prezenter BBC poinformował świat o śmierci Elżbiety II. Teraz wspomina tę chwilę

8 września prezenter BBC Huw Edwards ogłosił światu śmierć królowej. Miesiąc po pogrzebie Elżbiety II dziennikarz wspomina ten moment.

Huw Edwards to dziennikarz BBC, który ogłosił światu śmierć brytyjskiej monarchini. Miesiąc po pogrzebie Elżbiety II prezenter wspomina ten wyjątkowy i smutny moment, który śledziły miliony ludzi na całym świecie. 

Zobacz wideo Książę William i książę Harry wraz z kuzynami wzięli udział w "czuwaniu wnucząt" przy trumnie królowej Elżbiety II

królowa Elżbieta IIUjawniono akt zgonu królowej Elżbiety II. Podano przyczynę śmierci

Huw Edwards ogłosił światu śmierć królowej. Teraz wspomina ten moment: Koniec pewnej ery w brytyjskiej historii

Śmierć królowej została ogłoszona 8 września o godzinie 18:30 czasu brytyjskiego w stacji BBC One. W tym samym momencie przerwano nadawanie ramówki na innych kanałach. Później wyemitowano także hymn narodowy. Teraz Huw Edwards w rozmowie z Radio Times wspomina, że tego dnia w studio panowała wyjątkowo podniosła atmosfera.

Byłem smutny. To był koniec pewnej ery w brytyjskiej historii - powiedział Huw Edwards.

Dziennikarz wyjawił też, że o śmierci monarchini dowiedział się na dziesięć sekund przed ogłoszeniem tego na antenie. Jego wydawcy powiedzieli mu jednak, żeby nie spieszyć się i ogłosić wiadomość, kiedy będzie na to gotowy. 

Co ciekawe, w dniu śmierci Elżbiety II dziennikarz zgubił swój telefon. Członkowie redakcji mieli więc problem, żeby skontaktować się z nim, gdy pierwsze informacje o złym stanie królowej zaczęły spływać do mediów. Po godzinie 13:00 Huw Edwards udał się do fryzjera, gdzie odebrał wiadomość od swojego syna, że ma w trybie pilnym udać się do pracy. 

królowa Elżbieta IIkrólowa Elżbieta II Fot. Andrew Parsons / No10 Downing St/ EN

Więcej zdjęć królowej Elżbiety II znajdziesz w galerii na górze strony. 

Elżbieta II zmarła w zamku Balmoral w Szkocji. W wieku 96 lat była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Zgodnie z procedurą, pierwszą osobą, która została poinformowana o śmierci królowej, była premier Liz Truss. Po śmierci monarchini tron objął jej najstarszy syn, król Karol III

Królowa Elżbieta IISzkocki duchowny rozmawiał z Elżbietą II kilka dni przed jej śmiercią

Więcej o: