Danuta Holecka pod lupą eksperta mowy ciała. Sztuczność, pisk, rozczapierzone palce... A to dopiero początek

Danuta Holecka została podsumowana przez eksperta od mowy ciała Maurycego Seweryna. Specjalista wypunktował niewerbalne zabiegi prezenterki, która stała się ikoną "Wiadomości" TVP w czasach rządów PiS-u.

Więcej o zarobkach znanych przeczytasz w tekstach na stronie głównej Gazeta.pl.

Danuta Holecka na przestrzeni ostatnich lat stała się twarzą TVP. Prezenterka prowadzi najważniejsze wydania dziennika i wywiady z gośćmi specjalnymi. Słynąca z lojalności wobec partii rządzącej ma zarabiać w stacji krocie, a jej rozmowy często stają się inspiracją do memów. Mowę ciała Danuty Holeckiej postanowił ocenić ekspert w tematyce - Maurycy Seweryn. 

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

Britney Spears, Mateusz PawłowskiZaczynali jako dzieci na szkalnych ekranach. Nie wszyscy dzwignęli ciężar sławy

Danuta Holecka pod lupą eksperta mowy ciała

Seweryn w rozmowie z Wirtualną Polską zaprotestował na wstępie, aby nie nazywać prezenterki dziennikarką. Jak twierdzi, możną ją co najwyżej nazwać "raczej dziennikarką polityczną".

To, co ona robi, to moim zdaniem, w oparciu o wszelkie definicje tego zawodu, nie jest żadne dziennikarstwo. (...) Powiedziałbym, że ona nie jest dziennikarką polityczną, ale raczej dziennikarką polityczką.

Ekspert wyróżnił trzy aspekty w komunikacji niewerbalnej Holeckiej. Pierwszy z nich to mimika ust i okolic oczu, a drugi dotyczy ruchu głowy.

Pierwsza to mimika ust i okolic oczu. Trzeba przyznać, że Holecka jest w tej kwestii bardzo przekonująca i skutecznie stosuje środki perswazyjne. (...) Drugi element to ruchy głowy. Kiedy jest zainteresowana tym, co mówi osoba, z którą rozmawia, przechyla głowę na bok. Kiedy jest znudzona, trzyma głowę prosto, w pozycji neutralnej. 

Trzeci aspekt dotyczy zaś gestykulacji. W tym aspekcie, Seweryn ocenia Holecką bezbłędnie. Jak twierdzi, jest mistrzynią w pokazywaniu tego, czego chce - za pomocą gestów. 

Gestykulacja. I tu muszę przed Holecką chylić czoło, niezależnie od tego, jak oceniam ją pod względem merytorycznym czy politycznym. Jeśli chodzi o ruchy dłońmi, jest naprawdę mistrzynią. Mucha nie siada. Pokazuje dokładnie to, co chce pokazać, wzmacnia sensy, zwraca uwagę na ważne kwestie.

Zobacz też: Danuta Holecka od lat robi karierę w telewizji, ale nie skończyła dziennikarstwa. "Chciałam mieć poważny zawód"

Zdenerwowana Danuta Holecka rozczapierza palce

Jak poznać natomiast, że Holeckiej puszczają emocje? Prezenterka rozczapierza palce i unosi dłonie znacznie wyżej, niż zazwyczaj. 

W sytuacjach większej ekscytacji, nawet jeśli bywa ona udawana, Holecka stosuje gesty znacznie "wyższe", wyżej podnosi dłonie. Charakterystycznym środkiem są też rozczapierzone palce. To duża różnica, bo zwykle trzyma je blisko siebie, czasem wręcz w mocno sztuczny sposób.

Seweryn zauważa, że również głos potrafi zdradzić emocje Holeckiej. Kiedy przestaje nad sobą panować, jej głos wpada w nieprzyjemny pisk.

Często zadaje pytania sugerujące odpowiedzi. Zdarza się, że w jej tonie pojawia się wyraźna agresja. W charakterystyczny sposób operuje wtedy głosem. Jest bardzo niski, a kiedy już naprawdę przestaje nad nim panować, wpada nawet w dość nieprzyjemny pisk.

Ekspert od mowy ciała: Danuta Holecka jest sztuczna

Jak można podsumować Holecką? Jak twierdzi ekspert, w jej zachowaniu gołym okiem widać sztuczność i aktorstwo. Seweryn przyznaje jednak, że jest w stanie przekonać swojego odbiorcę, o czym świadczy jej wieloletnia obecność w TVP.  

Myślę, że wszystko można zawrzeć w jednej kwestii: w jej zachowaniu widać aktorstwo, widać, że wiele gestów jest wyreżyserowanych. Jednym słowem: widać sztuczność. (...) Choć zdecydowanie nie jestem jej wielbicielem, muszę przyznać, że bywa bardzo dobra w tym, co chce zrobić, rozwija się i skutecznie doskonali swój warsztat z roku na rok - przyznał Maurycy Seweryn.

Oglądacie "Wiadomości" w TVP? ;) 

Więcej o: