Królowa Elżbieta po raz pierwszy od 60 lat nie wygłosiła mowy w parlamencie. Zastąpił ją książę Karol

We wtorek mowę tronową podczas ceremonii otwarcia nowej sesji parlamentu brytyjskiego wygłosił książę Karol. Królowa Elżbieta II nie pojawiła się na uroczystości po raz pierwszy od 1963 roku.

Więcej informacji na temat rodziny królewskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

We wtorek miała miejsce wyjątkowa ceremonia otwarcia nowej sesji parlamentu brytyjskiego. Każdego roku podczas uroczystości mowę wygłaszała królowa Elżbieta II. Tym razem tak się nie stało. Przemówienie w imieniu monarchini odczytał książę Karol. 

Zobacz wideo Książę Karol i Camilla biją brawo dla pracowników służby zdrowia

Książę Karol po raz pierwszy wygłosił mowę tronową w parlamencie brytyjskim

Do tej pory królowa Elżbieta II opuściła tę uroczystość tylko dwa razy. Stało się tak w 1959 i 1963 roku, gdy była w ciąży. Mowę tronową wygłosił książę Karol. W przemówieniu zwrócił uwagę między innymi na kwestie ekonomiczne i powiedział, że Wielka Brytania nadal będzie się angażować w zapewnianie pokoju na świecie. 

Priorytetem rządu Jej Królewskiej Mości jest rozwój i wzmocnienie gospodarki oraz pomoc w obniżeniu kosztów utrzymania rodzin. (...) Będziemy przodować w walce o bezpieczeństwo na całym świecie. Będziemy nadal inwestować w dzielną siłę królestwa.
 

Wtorkowa uroczystość jest kolejnym wydarzeniem w ostatnich miesiącach, w którym monarchini nie bierze udziału. Zabrakło jej chociażby na mszy wielkanocnej w zamku w Windsorze i nie uczestniczyła w corocznej ceremonii wręczania symbolicznej jałmużny starszym osobom. Przypomnijmy, że w lutym u brytyjskiej królowej wykryto zakażenie koronawirusem COVID-19. Poddani zaczynają się niepokoić, że monarchini może zabraknąć na czerwcowych obchodach platynowego jubileuszu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.