Matylda Damięcka o rejestrze ciąż: Histeryczki, to dla waszego dobra, znowu przesadzacie. 3, 2, 1. start! Zobaczcie ten obrazek

Rejestr ciąż to kolejny sposób na przejęcie kontroli nad kobiecymi ciałami i zdrowiem reprodukcyjnym. Plany rządzących komentuje Matylda Damięcka. Stworzyła wymowną grafikę.

Więcej na temat prawa aborcyjnego w Polsce znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl

Matylda Damięcka chętnie komentuje sytuację społeczną i polityczną za pomocą przygotowanych przez siebie grafik. Pomysł stworzenia rejestru ciąż, który miałby jeszcze utrudnić osobom w Polsce dostęp do aborcji, także doczekał się wykonanej przez artystkę ilustracji.

Zobacz wideo Piekło kobiet. „Jeżeli chodzi o aborcję, to jesteśmy pod ścianą" Wybierz serwis

Natalia PrzybyszPrzybysz pięć lat temu wyznała, że dokonała aborcji. "Stałam się nieodwracalnie człowiekiem"

Damięcka stworzyła prostą, lecz niezwykle wymowną grafikę. Na białym tle widzimy ludzkie ucho, z przypiętym żółtym "klipsem", podobnym do tych, które umieszcza się na uszach zwierząt w chowie przemysłowym. Na żółtej metce napisała:

Samica Bi, rozpłodowa, PHIZER II, poronienia II.
 

Trudno o trafniejsze podsumowanie planu rządu. Post uzupełniła podpisem:

Od stycznia obowiązkowy rejestr ciąż.

Spodziewając się hejterskich komentarzy, artystka dodała:

Histeryczki, to dla waszego dobra, znowu przesadzacie… 3, 2, 1…start.

Druga ilustracja w tym samym poście to klęcząca kobieta z trzema parami piersi. Całość artystka zatytułowała "Rozpłodowa".

Matylda Damięcka przeciw rejestrowi ciąż

Ilustracja to sposób Matyldy Damięckiej na okazanie sprzeciwu wobec planów Zjednoczonej Prawicy. O pracy nad rejestrem ciąż poinformowały aktywistki z Aborcyjnego Dream Teamu oraz poseł Krzysztof Brejza. W komentarzach na Instagramie niedowierzanie:

Straszne to! Nawet gdybym chciała, nie odważę się być w ciąży w Polsce.
Dobro płodu jest własnością narodu.
Następny krok pislandu — zakaz opuszczania kraju dla ciężarnych.
Boję się tu żyć... – piszą osoby śledzące twórczość Matyldy Damięckiej.

Kinga RusinRząd planuje wprowadzić rejestr ciąż. Rusin: Kobiety mają zostać inkubatorami pod kontrolą!

W opisie swojego profilu artystka zamieściła link do formularza pozwalającego na zostawianie komentarzy pod projektem planowanych zmian w przepisach.

Rejestr ciąż ma odstraszyć Polki od dokonywania aborcji farmakologicznej w domach oraz od wyjazdów w celu wykonania aborcji za granicą. Zgodnie z obowiązującym prawem za poronienie — samoistne lub wywołane — nic nie grozi kobiecie w ciąży. Przerwanie własnej ciąży nie jest w Polsce nielegalne.

Więcej o: