Córka Przemysława Salety dializowana. Drugi przeszczep się nie przyjął. Szuka trzeciego dawcy

Córka Przemysława Salety po raz trzeci jest w oczekiwaniu na przeszczep. Obecnie trwa poszukiwanie dawcy.

Nicole Saleta codziennie jest dializowana - i tak będzie do momentu, w którym nie znajdzie dawcy nerki. Pierwsza została jej przeszczepiona od ojca, Przemysława Salety, jednak po siedmiu latach przestała poprawnie funkcjonować, a drugą jej organizm odrzucił. 

Zobacz wideo "Przerwa na kawę" z Przemysławem Saletą

Nikole Saleta i Ewa PaculaNicole Saleta - córka Ewy Pacuły i Przemysława Salety znów walczy o życie. "Musimy nauczyć się żyć z tą chorobą"

Nicole Saleta czeka na kolejny przeszczep

W 2007 roku Nicole Saleta przeszła pierwszy przeszczep. Dawcą nerki był Przemysław Saleta, który po operacji, w wyniku komplikacji, zapadł w śpiączkę. Prawdopodobną przyczyną problemów była uogólniona reakcja organizmu na powstały stan zapalny, zwany sepsą. Na szczęście bokser po tygodniu wrócił do domu. Oddanie nerki pomogło córce funkcjonować przez siedem lat. 

Nie ma reguły, ile nasz narząd będzie służył drugiej osobie. Nice moja nerka wystarczyła na ponad siedem lat. Naprawdę każdy dzień jej normalnego życia był tego wart. Nie żałuję i nie żałowałem tej decyzji nawet przez sekundę. Ten przeszczep zdjął ciężar nie tylko z mojej córki, ale też z całej rodziny, bo choroba dziecka dotyka naprawdę wszystkich - przyznał Saleta w rozmowie z "Super Expressem".

Znalazł się dawca i Nicole w 2018 roku była po kolejnym przeszczepie. Organizm dziewczyny jednak odrzucił organ. Powodem była wada genetyczna, z którą zmaga się córka Salety i Pacuły. Objawia się tym, że w sytuacjach stresowych uruchamia chorobę autoimmunologiczną. Teraz dziewczyna czeka na kolejny przeszczep.

Drugi przeszczep się nie przyjął. Ta nerka funkcjonowała dwa czy trzy miesiące. Tak też się czasem zdarza. Teraz musi wykonać szereg badań i będzie czekać na trzeci. Nicole w tym wszystkim jest mega dzielna. Borykamy się z tymi problemami od 2006 roku, czyli 15 lat i ani razu nie słyszałem z jej ust ani jednego słowa skargi. Choroba nauczyła ją pokory, a częste pobyty w szpitalu zwróciły jej uwagę, że ludzie mają jeszcze gorzej - mówi Saleta.

Przemysław Saleta i Nicole SaletaSaleta komentuje wywiad córki. "Mówienie, że nie mamy kontaktu, jest bzdurą"

Obecnie Nicole jest w trakcie dializ i czeka na kolejną nerkę. Przeszczepienie organu pozyskanego od osoby spokrewnionej daje większą szansę na powodzenie — zdarzają się przypadki, że ten pracuje w ciele pacjenta nawet 20 lat. Jako że matka Nicole ze względu na brak zgodności antygenów tkankowych nie może oddać córce swojej, dziewczyna musi czekać na nerkę od niespokrewnionego dawcy lub zmarłego.

Zobacz też: Przemysław Saleta nie ma kontaktu z córką. Nicole wyznaje: Jakoś tak się rozjechało

Więcej o: