Mata odniósł gigantyczny sukces. Trafił na listę Billboard Global 200 jako pierwszy Polak

Singiel Maty "Kiss cam (podryw roku)" jest już gigantycznym hitem w Polsce. Teraz raper ma szansę na międzynarodową karierę - trafił na listę Billboard Global 200. Wcześniej nie udało się to żadnemu polskiemu artyście.

Młody polski raper może już mówić o sporym sukcesie. Mata z piosenką "Kiss cam" znalazł się na prestiżowej liście Billboard Global 200, publikowanej przez amerykański magazyn "Billboard". Jest to pierwszy utwór śpiewany po polsku, który uplasował się w rankingu. Zajął 198. miejsce.

Zobacz wideo "Quebonafide: Romantic Psycho Film" - dokument o polskim raperze [ZWIASTUN]

Mata z "Kiss cam" trafił na listę przebojów Billboard

Billboard Global Excl. Chart to lista tworzona przez uznany amerykański magazyn Billboard. Brane pod uwagę są utwory o największej sprzedaży cyfrowej i transmisji strumieniowej online. System ściąga dane z ponad 200 obszarów na świecie. Wybór "Kiss cam" na listę poprzedzony był wielomilionowymi odsłonami w internecie.

Mata to pierwszy artysta z Polski, który trafił na listę (...). Jest to także pierwszy utwór śpiewany w języku polskim, który znalazł się w rankingu. Z danych MRC Data wynika, że piosenka 20-letniego rapera z Wrocławia zadebiutowała z wynikiem 10,3 mln odtworzeń poza Stanami Zjednoczonymi. Ze wszystkich 200 piosenek w rankingu, utwór "Kiss cam" jest jednym z zaledwie 18, które czerpią większość odtworzeń z serwisów wideo, a nie platform audio - czytamy na Billboard.com.

Premiera teledysku do utworu tylko podbiła wyniki utworu Maty. Raper zamieścił kawałek na YouTube zaledwie dwa tygodnie temu, a obecnie ma już ponad 18 milionów wyświetleń. Artysta pobił także polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby. W trakcie 24 godzin piosenka została odsłuchana 701 519 razy. Na listę Billboard Global 200 chce trafić każdy, gdyż uznaje się, że jest to lista najlepszych utworów na całym świecie. Mata znalazł się pośród takich sław jak Coldplay, Dua LipaBillie Eilish czy Ed Sheeran.

Polacy na listach Billboard

Na listach Billboard pojawiali się również inni Polacy, ale nie na Billboard Global 200. Barbara Stanisława Trzetrzelewska, wraz z utworem "Time and Tide" pojawiła się na liście Hot 100 Billboardu. Piosenka w 1988 roku dotarła na 26. miejsce w tym zestawieniu.

Behemoth to z kolei pierwszy zespół w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo znalazło się na liście sprzedaży Billboard. W 2007 roku zespół był notowany na 149. miejscu w sprzedaży (w pierwszym tygodniu wydania albumu).

Więcej o:
Copyright © Agora SA