Majątek Jacka Kurskiego ujawniony. Prezes TVP zgromadził niezłą sumę

Jacek Kurski od kilku lat stoi na czele Telewizji Polskiej. Redakcja portalu Wirtualna Polska przeanalizowała majątek prezesa TVP. Kwota, jaką zgromadził, robi wrażenie.

Jacek Kurski jako prezes telewizji nie musi składać oświadczenia majątkowego - to obowiązek polityków. Jednak zarobki osób piastujących stanowiska publiczne budzą duże zainteresowanie. Stąd Wirtualna Polska pokusiła się o analizę majątku prezesa. Wyliczenia, jakie przedstawiono, oparto na sprawozdaniach składanych przez TVP do Krajowego Rejestru Sądowego oraz danych z ogólnodostępnego rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Zobacz wideo Jak Rafał Brzozowski zakumplował się z Edytą Górniak? "Czuję od niej wsparcie"

Gal GadotGal Gadot urodziła trzecie dziecko. Dziewczynka dostała piękne imię

Ujawniono majątek Jacka Kurskiego

Jacek Kurski, według informacji, do których dotarła WP, posiada ponad 4 mln złotych ulokowanych w samych nieruchomościach. W ciągu ostatnich trzech lat szef TVP zakupił dom za 1,5 mln zł oraz działkę o wartości 740 tys. zł. Posiada także dom na terenie Gdańska, leśniczówkę oraz 17 ha gruntów. Ponadto prezes Telewizji Polskiej w 2016 roku zarobił 304 tys. zł, rok później kwota ta była wyższa i wynosiła już 333 tys. zł. W lutym ubiegłego roku poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej przekazał, że Kurski w latach 2016-2020 uzyskał dochody za pracę w wysokości ponad 2,7 mln zł. Taką odpowiedź uzyskał na swoje zapytanie skierowane do TVP.

Jacek Kurski od 2016 roku pełni funkcję Prezesa TVP. Wcześniej dwukrotnie był posłem na Sejm, a nawet pracował jako poseł do Parlamentu Europejskiego. Przez rok był też podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego majątek budzi obecnie niemałe zainteresowanie, z uwagi na fakt, że telewizja publiczna dotowana jest z pieniędzy podatników, a wyasygnowanie dodatkowej sumy na jej cele przez Sejm spotkało się z ostrą reakcją społeczną.

DodaDoda katuje się dietą? Wiemy, co je! "Kocham majonez"

WP, ujawniając majątek prezesa, powołuje się na opinię konstytucjonalistki UWM dr hab. Joanny Juchniewicz:

Ujawnienie majątku prezesa TVP jest dopuszczalne, bowiem stoi on na czele telewizji publicznej, finansowanej ze środków publicznych. Ponadto prezes TVP jest osobą publiczną, a co się z tym wiąże, w mniejszym stopniu chroni go prawo do prywatności. W związku z tym sam fakt, że składane przez niego oświadczenie nie jest upubliczniane, nie przekreśla możliwości wskazania przez dziennikarzy składników majątku.
Więcej o: