Tiktokerka tłumaczy Big Cyc, dlaczego "Makumba" jest zła. "Piosenka, która krzywdziła mnie przez całe dzieciństwo"

Nie milknie krytyka po publikacji nowej wersji utworu "Makumba" zespołu Big Cyc. Tym razem swoje niezadowolenie wyraziła tiktokerka Bella Ćwir, która opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z utworem. "Makumba" naznaczyła jej dzieciństwo i nie należy do dobrych wspomnień.

Pod koniec maja w internecie pojawiła się przeróbka utworu "Makumba" autorstwa Big Cyc. Zespół spotkał się z niemałą krytyką ze strony odbiorców, którzy zarzucili mu uprzywilejowanie, kompleks białego zbawiciela i rasizm. Choć zespół zapewne nie miał takich intencji, to przez bagatelizowanie problemu nietrudno zarzucić mu bezmyślność i ignorancję. Dlaczego? O tym, jakie negatywne skutki wywołała pierwsza wersja "Makumby" z lat 90., opowiedziała tiktokerka Bella Ćwir.

Zobacz wideo Marta Manowska: Chcę żyć w kraju, w którym jest tolerancja. Jest oburzona słowami polityków

KazikKazik o lockdownie branży koncertowej: Roi się od idiotyzmów, żadnej logiki

Tiktokerka tłumaczy Big Cyc, dlaczego "Makumba" jest zła

Tiktokerka zauważyła, że pierwsza wersja "Makumby" dała pole do popisu osobom, które nie były przychylne (albo przynajmniej neutralne) względem jej koloru skóry. 

Swoją pierwszą piosenką daliście Polakom w ręce coś, co krzywdziło mnie przez całe moje dzieciństwo, coś, co odbija się na moim życiu do teraz. I nieważne, jakie mieliście intencje. My, kolorowe dzieci, cierpieliśmy przez tę piosenkę. I teraz macie czelność robić to po raz drugi? Nieświadomym dzieciom? To jest obleśne.

Użytkowniczka TikToka powiedziała wprost, że "Makumbą" była "wręcz torturowana" przez rówieśników, którzy nie mieli skrupułów i wykorzystywali piosenkę do dręczenia jej. 

Od dzieciństwa byłam nią wręcz torturowana. Do tej pory mam znajomych, którzy świetnie się bawią, śpiewając ją w moim towarzystwie. Dzięki tej piosence czułam się niezręcznie na wycieczkach szkolnych, na spotkaniach ze znajomymi, kiedy ją słyszałam, miałam dosłownie ochotę zwymiotować.

Niefortunność tekstu "Makumby" tłumaczyła jednak "błędami starych czasów". Niestety - jaka sama przyznała - nowa wersja utworu jest jeszcze gorsza niż poprzednia. Tiktokerka przyznała, że na miejscu zespołu "byłoby jej wstyd".

Zawsze myślałam, że została stworzona "kiedyś tam", błędy starych czasów. Ale dzisiaj powstało coś nowego, coś znacznie gorszego. Ktoś biały uznał, że świetnym pomysłem będzie wziąć czarne dzieci do nagrania nowego tekstu tej piosenki. Na miejscu zespołu byłoby mi wstyd wypuszczać coś takiego z obecną świadomością społeczeństwa, z obecną możliwością edukacji, z obecną możliwością słuchania naszych głosów, tego, co myślimy, tego, co czujemy.

Katarzyna Dowbor"Nasz nowy dom". Dowbor odwiedziła uczestników. To, co zobaczyła, ją przeraziło

Przypominamy, że kontrowersyjny utwór powstał w szczytnym celu zebrania funduszy dla rozwoju szkoły African Music School w Republice Środkowoafrykańskiej. Szkoda, że jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia.