Anna Wójtowicz nie żyje. "Prześliczna wiolonczelistka" z piosenki Skaldów miała 73 lata

Anna Wójtowicz, artystka związana przede wszystkim z Krakowem, nie żyje. Członiki zespołu Anawa zmarła wczoraj nad ranem w wieku 73 lat. To ona była "Prześliczną wiolonczelistką" z piosenki Skaldów.

Anna Wójtowicz nie żyje. Członkini zespołu Anawa zmarła 17 marca nad ranem. Jak poinformowała "Gazeta Krakowska", przyczyną śmierci artystki był rozległy udar.

Anna Wójtowicz - "Prześliczna wiolonczelistka" z piosenki Skaldów - nie żyje

Wójtowicz urodziła się w 1948 roku, a wieku 15 lat rozpoczęła naukę w średniej szkole muzycznej gry na wiolonczeli. W latach 60. trafiła do zespołu Anawa, z którym przez cztery lata dała kilkadziesiąt koncertów i nagrała trzy płyty. Była w składzie tej formacji również wtedy, kiedy na początku lat 70. jej liderem był Andrzej Zaucha. Wójtowicz do zespołu trafiła przypadkowo, za zachętą Zbigniewa Wodeckiego, który na prośbę Marka Grechuty miał poszukać osoby grającej na wiolonczeli. 

Anna Wójtowicz była też muzą Wojciecha Młynarskiego - to właśnie o niej napisał utwór "Prześliczna wiolonczelistka", który trafił później do zespołu Skaldowie. W teledysku do utworu w tytułową bohaterkę wcieliła się młoda aktorka Ewa Szykulska. Sama Wójtowicz zaś wystąpiła w wideoklipie do utworu "Nie dokazuj" Marka Grechuty.

Multiinstrumentalistka w połowie lat 70. skupiła się na życiu rodzinnym, wychowując dwójkę dzieci. Jej córka Joanna Pawluśkiewicz jest cenioną scenarzystką i pisarką. Jak wspomina ją jej szwagier, Jan Kanty Pawluśkiewicz:

Zapamiętam Anię poprzez moje pierwsze wrażenie, jakie na mnie zrobiła. Zobaczyłem ją na próbie Anawy. Miała 19 lat, była piękna. Nie zdziwiłem się, że Zbyszek Wodecki właśnie ją protegował. Potem okazało się, że również wspaniale gra. Ostatecznie zostaliśmy rodziną.

Rodzinie Anny Wójtowicz składamy najszczersze kondolencje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.