James Safechuck jako 10-latek "poślubił" Jacksona. W dokumencie o nim opowiada druzgocące szczegóły. Fani mają skrajne opinie

Justyna Michalska
Nowy film dokumentalny o Michaelu Jacksonie, "Leaving Neverland" już wkrótce zobaczymy na HBO. Wiadomo, że historie w nim opowiedziane są przerażające.
Zobacz wideo

Głównymi bohaterami dokumentu o Michaelu Jacksonie (oczywiście poza nim samym) jest dwóch dorosłych dziś mężczyzn - Wade Robson i James Safechuck. To oni szczegółówo opowiedzieli o swoich relacjach z gwiazdą. Choć dokument dopiero miał swoją premierę, udzielili już wywiadu "Guardianowi", gościli też u Opry Winfrey.

Michael Jackson był najmilszym, najbardziej kochającym człowiekiem, jakiego znałem. Niesamowicie pomógł mi z moją karierą i twórczością – wyznał na łamach brytyjskiego dziennika Wade Robson. – Wykorzystywał mnie także seksualnie przez siedem lat.

- Wciąż czuję, jakby to była moja wina - mówi z kolej Safechuck, który w trwającym cztery godziny dokumencie "Leaving Neverland" opowiada między innymi o tym, jak jako dziesięciolatek  "wziął ślub" z Michaelem Jacksonem. Ceremonia odbyła się w ich wspólnej sypialni w rezydencji gwiazdora, wymienili się obrączkami i przyrzekli miłość.

"Byliśmy w sobie tak jakby zakochani"

Safechuck poznał piosenkarza w czasie kręcenia wspólnej reklamy. Wkrótce zaczął spędzać z nim całe dnie, a nawet wprowadził się do jego posiadłości. Chłopiec i mężczyzna sypiali ze sobą, ale James podkreśla, że nie był do niczego zmuszany. Choć "Król Popu" mówił mu, że lepiej, żeby nie opowiadał, co robią ze sobą w sypialni, bo obydwaj trafią do więzienia. 

Michael JacksonMichael Jackson Agencja Gazeta

Byliśmy w sobie tak jakby zakochani. Kiedy nie byłem z nim, myślałem o nim – wyznał. – Byliśmy jak małżeństwo. Używam tego słowa, bo nawet wzięliśmy ślub na niby. To było w jego sypialni.

Robson jako pięciolatek wygrał konkurs taneczny, w którym nagrodą było spotkanie z Jacksonem. Kiedy miał siedem lat, Michael zaprosił jego rodzinę do swojej rezydencji. Rodzice Wade'a zgodzili się, by chłopiec został u piosenkarza na parę tygodni. W tym czasie Robson miał być molestowany przez swojego idola. 

Wade RobsonWade Robson mat.promocyjne HBO

Sprawił, że chciałem tego tak samo jak on, jeśli nie bardziej. Te nadużycia nie wydawały mi się dziwne, ponieważ robił mi to ktoś, kto był dla mnie jak bóg – wspomina. – Co to znaczyło, że ja też to lubiłem? Że też byłem dziwadłem.

Wade Robson podczas toczącego się procesu przeciwko Michaelowi Jacksonowi (2005 rok) pełnił funkcję głównego świadka obrony. Pod przysięgą zeznał, że nie był molestowany. W najnowszym dokumencie opowiada o wielokrotnych gwałtach, jakich miał dopuszczać się na nim artysta. Zeznania 22-letniego wówczas Wade'a zdaniem prokuratury przyczyniły się znacząco do oczyszczenia Jacksona z zarzutów.

Prezenty za milczenie

Safechuck do tej pory ma pierścionek, który Michael podarował mu w czasie ich "ślubu". Przyznaje, że już jako dziecko lubił błyskotki, a Jackson obdarowywał go nimi w zamian za czynności seksualne. 

Mężczyźni przyznają, że nie byli jedynymi dziećmi, które znajdowały się w rezydencji piosenkarza, przez jego sypialnię miały przewinąć się dziesiątki chłopców. Zostawiali ich tam rodzice, na których Michael potrafił zrobić świetne wrażenie, obdarowywał ich też drogimi prezentami takimi jak bilety lotnicze, a nawet samochody.

Dokument został już wyemitowany w Stanach i Wielkiej Brytanii (w Polsce zobaczymy go na HBO GO od 8 marca), gdzie wzbudził ogromne kontrowersje. Recenzenci piszą o dokumencie, że "nie da się go zapomnieć". 

15.03.2005, Joe Jackson z synem Michaelem.15.03.2005, Joe Jackson z synem Michaelem. Fot. MICHAEL A. MARIANT / AP Photo

Tymczasem na Twiiterze spora część internautów uważa, że film jest zbyt drastyczny.

Musiałam przestać to oglądać - pisze Charlotte Clymer. - Każdy kto przeżył molestowanie seksualne powinien być ostrzeżony, że ten dokument jest pełen strasznych szczegółów. To potworne. Jeśli wiesz, że ten temat wyjątkowo Cię porusza, nie oglądaj. Nie warto.

Nie brakuje też głosów broniących produkcji. Wielu użytkowników Twittera podkreśla, że to ważny głos.

Szambo, które wylewa się w komentarza pod "Leaving Neverland", pokazuje, dlaczego wysoko postawionym pedofilom wciąż udaje się unikać kar. Nadal zbyt wiele osób prędzej spali ofiarę niż powie złe słowo na kata.
Oni byli małymi, niewinnymi dziećmi. Nie wiedzieli, co jest dobre. Ten człowiek musi być zwalony z każdego piedestału i odstawiony tam, gdzie jego miejsce w historii. Był wielką gwiazdą, która wykorzystywała władzę do molestowania dzieci. To niewybaczalne.

Michael Jackson podczas koncertu w Pasadenie z 1993 rokuMichael Jackson podczas koncertu w Pasadenie z 1993 roku Fot. Rusty Kennedy / AP Photo

Kontrowersje

W 2003 roku Michael Jackson został oskarżony o pedofilię, jednak sąd oczyścił go z zarzutów. Wielokrotnie zaprzeczał, by molestował dzieci, podkreślał jedynie, że uwielbia ich towarzystwo. Jego własne dzieci są wstrząśnięte dokumentem - córka, Paris, po obejrzeniu dokumentu przeszła załamanie nerwowe.

Oprah w czasie wywiadu zapytała Jamesa, dlaczego w czasie procesów przeciwko Jacksonowi nie złożył obciążających go zeznań. Mało tego, w 1993 roku zaprzeczył, by "Król Popu" kiedykolwiek dopuścił się wobec niego niewłaściwych zachowań.

Zaprzeczyłem nie dlatego, że myślałem, że w ten sposób robię coś dobrego albo dlatego, że wiedziałem, że to, co zrobił, było złe. Bałem się, że "zostanę złapany". To było w mediach 24 godziny na dobę. Było nadawane bez przerwy. 

Internauci mają za złe stacji HBO, że w dokumencie nie pojawiają się głosy broniące artysty, a tych przecież nigdy nie brakowało.

Ten dokument jest nieetyczny - pisze Johnny Lambert. - Jeśli ma pokazywać prawdę, dlaczego nikt nie przeprowadził wywiadu z Brettem Barnesem czy Maculeyem Culkinem. Jak można nie wspomnieć o wielu dzieciach, które wspominają Michaela jedynie jako wspaniałego przyjaciela?

Film na tyle oburzył spadkobierców Jacksona, że ci domagają się od stacji 100 mln dol. odszkodowania. Wszystko przez umowę z 1992 roku zawartą między HBO a piosenkarzem. Stacja otrzymała wtedy prawo do transmisji koncertu i zobowiązała się, że w przyszłości nie będzie dyskredytować piosenkarza.

Justyna Michalska

Więcej o:
Komentarze (172)
James Safechuck jako 10-latek "poślubił" Jacksona. W dokumencie o nim opowiada druzgocące szczegóły. Fani mają skrajne opinie
Zaloguj się
 • Gość: Jadzie

  Oceniono 98 razy 92

  Nie potrafię zrozumieć rodziców... jak mogli zostawić swoje dziecko w domu obcego mężczyzny? Czy prezenty, sława są cenniejsze od bezpieczenstwa własnego dziecka??? Masakra! brak mi słów...

 • kanna

  Oceniono 79 razy 77

  > Rodzice Wade'a zgodzili się, by chłopiec został u piosenkarza na parę tygodni

  Siedmiolatek na parę tygodni u obcego faceta??
  Nie ogarniam.

 • Gość: gość

  Oceniono 86 razy 54

  I ten sam kraj po dziś dzień ściga Polańskiego za panienkę, która przynajmniej udawała, że jest w wieku przyzwalającym i zważywszy na swoje wcześniejsze dokonania wiedziała, co robi..

 • Gość: dany

  Oceniono 56 razy 42

  Przypomniała mi się sprawa poznańskich słowików. Tam też wielu rodziców oddawało swoje dzieci dobrowolnie w ręce pedofila. Bo wyjazdy zagraniczne, pieniądze, sława. Same ofiary też przez lata wypierały swoje wspomnienia, a między nimi a oprawcą wytwarzała się dziwna więź, zmowa milczenia trwała latami. Tu jest podobnie.

 • Gość: alicja

  Oceniono 49 razy 25

  a dlaczego wysyłacie dzieci do kościoła, na wycieczki z księdzem, na "oazy", "letnice" i itp. bo co, bo to "samo dobro"??????????????

 • slimslider

  Oceniono 37 razy 23

  Chyba w 1993 Michael dał koncert w przerwie meczu Superbowl, co jest wielkim corocznym wydarzeniem sportowym i komercyjnym oglądanym przez dziesiątki milionów w USA. Wystąpił otoczony małymi chłopcami, tańczył sugerując sex, i co było w jego zwyczaju łapał się za krok imitując masturbacje. Dla mnie w tym momencie ewidentnym się stało, że facet jest chorym zboczeńcem, wykorzystuje dzieci dla zaspokojenia osobistych fantazji seksualnych, afiszuje to na oczach całego świata i bezczelnie drwi z milionów płacących kretynów na arenie i przed telewizorami, bo jemu było wolno wszystko.
  Następnego dnia przeglądałem wszystkie główne gazety i magazyny, przeleciałem przez główne kanały TV, rozmawiałem z kilkoma znajomymi których ceniłem za wnikliwość; wszyscy rozpływali się w pochwałach koncertu Michael'a. Gdy wyraziłem dezaprobatę jego zachowania w obecności maluchów, stać ich było tylko na zakłopotanie poruszonym tematem.
  No cóż, taka jest ta Ameryka; gdy robisz ciężkie miliony dla bardzo wpływowych i bogatych jesteś nietykalny,... jak długo żyjesz.

 • Gość: Goss

  Oceniono 44 razy 22

  Ja wierzę w wine Jacksona, pomyślcie jaki normalny facet lubi otaczać się małymi chlopcami! Inne 50 centy itl zapraszają do swych posiadłości młode piękne kobiety

 • Gość: Kiss

  Oceniono 40 razy 20

  Żenujące wpisy obrońców pedofila. Przy tym człowieku od lat pojawiają się tego typu zarzuty, a to, że facet miał kase i wpływy powodowało, że za życia zamykł usta poszkodowanym i stąd dopiero teraz pewne sprawy wychodzą na jaw ( inny klima społeczny). Niestety część komentujących uznała, że Jackson to tyle hitów z młodych lat, wielki talent to lepiej udawać, że to fałszywe okarżenia bo po co ruszać legende

 • Gość: A jak tak było?

  Oceniono 22 razy 16

  Jak kobiety po wielu latach wyznają, że były molestowanie, to im współczujecie. Że trauma, że trudno było się przełamać, żeby o tym opowiedzieć, że wstrzymywał je wstyd itp itd. I akcja Meetu. A tutaj taki hejt, bo mężczyźni wyznali, że jako dzieci byli molestowani. Czy to nie dlatego, że oskarżanym jest,, sam,, Michael Jackson? Gdyby to był np. jakiś ksiądz, suchej nitki byście na nim nie zostawili. Ale król popu? A prawda może być taka, że był zwykłym pedofilem, a oni ofiarami. I ośmieleni właśnie akcją kobiet, postanowili o tym opowiedzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX