Michael Jackson

Michael Jackson

Amerykański muzyk, wokalista, tancerz, aktor, kompozytor, autor tekstów. Nazywany Królem Popu, jeden z największych artystów wszech czasów. Jego płyty sprzedawały się w milionowych nakładach, również po śmierci artysty.


Data urodzenia: 29 sierpnia 1958 r.
Miejsce urodzenia: Gary (USA)
Data śmierci: 25 czerwca 2009 r.
Miejsce śmierci: Los Angeles
Pełne imię i nazwisko: Michael Joseph Jackson
Pseudonimy: Jacko, Doo Doo
Wzrost: 178 cm
Kolor oczu: ciemny brąz
Związki: Lisa Marie Presley (żona 1994-96), Debbie Rowe (żona 1996-99)
Dzieci: Prince Michael Jackson II, Paris Jackson, Prince Michael Jackson I

Michael Jackson - Dzieciństwo i początek kariery muzycznej

Michael Jackson przyszedł na świat 29 sierpnia 1958 roku jako syn Josepha i Katherine Jackson jako siódmy z dziewięciorga ich dzieci. Jego rodzeństwo to: siostra Rebbie, brat Jackie, brat Tito, brat Jermaine, siostra La Toya, brat Marlon, brat Randy i siostra Janet. Ojciec Michaela przyznał, że wychowywał swoje dzieci według surowych zasad, nie stroniąc od przemocy wobec nich.
Już jako dziecko Michael interesował się muzyką. Kiedy miał sześć lat dołączył do zespołu założonego przez swoich braci Jackson Brothers. W 1966 roku grupa zmieniła nazwę na Jackson 5 i niemal natychmiast podpisali kontrakt z Motown Records, następnie z CBS Records. W 1978 roku Jackson zagrał rolę stracha na wróble w musicalu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", przez którą młodym wokalistą zainteresował się Quincy Jones. Ten amerykański trębacz, kompozytor i producent muzyczny postanowił, że zajmie się produkcją albumów solowych Michaela.

Kariera solowa Michaela Jacksona

Pierwszy solowy album Michaela Jacksona o tytule "Got To Be There" ukazał się w 1971 roku, jednak dopiero piąty album "Off The Wall" z 1979 przyniósł młodemu Jacksonowi sukces.W 1980 roku artysta zdobył pierwszą American Music Awards i Grammy.
Kolejny album zatytułowany "Thriller" rozszedł się w ponad stu milionach egzemplarzy, stając się najlepiej sprzedawanym albumem w historii światowej fonografii. Był też innowatorem w kwestii kręcenia teledysków, zmieniając na zawsze ten rynek (klip "Thriller" i "Billy Jean").
Każda kolejna płyta była wielkim sukcesem, ugruntowując pozycję Jacksona na rynku muzycznym. Były to między innymi "Bad" (1987), "Dangerous" (1991), "HiStory" (1995) czy "Invincible" (2001).

Michael Jackson - Życie prywatne

Michael Jackson był dwukrotnie żonaty: z Lisą Marie Presley (1994-1996) oraz z Deborah Rowe (1996-1999). Miał też troje dzieci: Prince Michael Joseph, Paris Katherine Michael, Prince Michael II "Blanket".
Jackson miał powrócić z wielką trasą koncertową zatytułowaną "This Is It", jednak na trzy tygodnie przed pierwszym występem Michael zmarł. Po jego śmierci wydano film dokumentalny, w większości zapis z jego prób do wspomnianej trasy. Król Popu zmarł 25 czerwca 2009 roku, co było ogromnym szokiem dla jego fanów na całym świecie, którzy wyczekiwali nowego wydawnictwa i szeregu koncertów. Winnym nieumyślnego spowodowania śmierci artysty został uznany jego lekarz Conrad Murray, który miał podać mu lek, którego nie można było stosować w warunkach domowch.

Zobacz także:

Prince - Paris Jackson - Whitney Houston

michael jackson

Więcej o:

michael jackson