Oscary. Raz szara mysz, raz sexbomba. Te aktorki to prawdziwe kameleony

Oscary 2019 już za chwilę. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się aktorkom, które do roli potrafią zmieniać się nie do poznania. Większość z nich może pochwalić się zasłużonymi statuetkami.

Praca aktorki to ogromny wysiłek. Często dopiero patrząc na diametralnie różne role widzimy i zaczynamy doceniać, jak wielki. Czekając na 91. ceremonię wręczenia Oscarów (odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego) zobaczcie, jak największe gwiazdy kina ostatnich lat zmieniały się do ról.

Renée Zellweger - Bridget Jones czy Roxie Hart?

Renée Zelwegger udowodniła, że dla roli jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Żeby zostać Bridget Jones przytyła 10 kilogramów - i niestety zapłaciła za tę metamorfozę w następnych latach, na przemian tyjąc i chudnąc. Rola i poświęcenie dla niej swojego ciała dały jej nominację do Oscara w 2002 roku.

Renée ZellwegerRenée Zellweger Chicago / Dziennik Bridget Jones / kadr

Po drugiej stronie od Bridget Jones mamy naturalnie Renée Zellweger w roli Roxie Hart w "Chicago". Zgrabna, piękna, śpiewająca - Zellweger olśniewała w tym filmie i kto wie, czy nie wypadła w nim lepiej od Catherine Zety-Jones.

Charlize Theron - Monster i Królowa Lodu

To chyba najsłynniejsza metamorfoza do filmu wszech czasów. Charlize Theron w roli morderczyni Aileen była nie do poznania. Dla niej zdobyła się na wiele wyrzeczeń. Przytyła 14 kilogramów, założyła sztuczne zęby, zgoliła brwi. Sama mówiła później, że w tym czasie jej dieta składała się głównie z chipsów i z donutów. Za rolę w "Monster" Charlize Theron otrzymała - zasłużonego! - Oscara w 2004 roku. I przestała być szufladkowana wyłącznie jako "najpiękniejsza aktorka na świecie".

Charlize TheronCharlize Theron Monster / Łowca i królowa Lodu / kadr

Uroda Charlize Theron wykorzystywana jest w bardzo wielu filmach, gdzie bohaterka MUSI być piękna. Dla nas kwintesencją jej urody jest rola Królowej Lodu w filmie "Łowca i Królowa Lodu".

Anne Hathaway - Nędznicy vs Diabeł ubiera się u Prady

W "Nędznikach" Anne Hathaway chciała zerwać z wizerunkiem ślicznej dziewczyny i dała się oszpecić do roli. Wychudzono ją do granic choroby, włosy ścięto na zapałkę, zaś sama aktorka dodatkowo jeszcze śpiewała. Jeśli ciekawi jesteście, jak w trzy i pół minuty zdobywa się Oscara dla najlepszej drugoplanowej aktorki, to obejrzyjcie to nagranie:

 

Po przeciwnej stronie urody leży naturalnie rola Anne Hathaway w "Diabeł ubiera się u Prady". Przemiana do roli była tu podwójna - aktorka na początku miała okazję zagrać zwyczajną "szarą mysz", która rozkwita.

Anne HathawayAnne Hathaway Nędznicy / Diabeł ubiera się u Prady / kadr

Natalie Portman - "V jak Vendetta" czy wszystkie inne role?

Poświęcenie swoich włosów do roli jest dla aktorek ogromnym wyrzeczeniem - niewiele kobiet decyduje się na taki ruch. Nic więc dziwnego, że tak doceniane są te nieliczne z nich, które jednak postanowią ściąć zapuszczane przez lata loki. Natalie Portman zrobiła to do filmu "V jak Vendetta".

Natalie PortmanNatalie Portman V jak Vendetta / Powrót do Garden State / kadr

A w którym filmie aktorka wyglądała najlepiej? Szczerze - trudno wybrać, zwłaszcza kiedy jest się fanem jej urody Natalie Portman. W każdej - nie ma co z tym dyskutować - w każdej roli wygląda doskonale. A dla porównania dajemy kadr z filmu "Powrót do Garden State", w którym Natalie Portman była jedyną gwiazdą z "wyrobionym" nazwiskiem. Portman miała wtedy 23 lata i choć nie przypominała sex bomby, to i tak była najpiękniejsza.

Cameron Diaz w "Być jak John Malkovich" i w "Adwokacie"

Tak, dziewczyna z prawej strony to Cameron Diaz w filmie "Być jak John Malkovich". Aktorka zamieniła swoje piękne, blond włosy, na splątane loczki, zmyła makijaż niemalże do zera i otrzymała efekt "szarej myszy". A wszyscy wiemy, że Cameron Diaz wszędzie, gdzie się pojawi, wygląda jak milion dolarów. Dla porównania kadr z filmu "Adwokat" z 2013 roku.

Cameron DiazCameron Diaz Być jak John Malkovich / Adwokat / kadr

Daveigh Chase - "The Ring" contra zwykła dziewczyna

Dziewczynkę z filmu "Krąg" zapamiętał chyba każdy, kto ten film widział. Daveig Chase była wtedy jeszcze bardzo młoda i jeśli w filmie przerażała, to na żywo była sympatyczną dziewczyną, w niczym nieprzypominającą Samary. Aktorska kariera Daveigh Chase nie jest szczególnie szalona, aktorka rzadko pojawia się w filmach - głównie podkłada głos pod postaci animowane. A szkoda, bo pod względem urody nie ma z Samarą z "Kręgu" nic wspólnego.

Daveigh ChaseDaveigh Chase The Ring / Jack Goes Home / kadr

Cate Blanchett - bezdomny czy frywolna gwiazda?

Cate Blanchett jest jedną z tych niewielu aktorek, które w każdej roli błyszczą. Jeśli jakakolwiek z żyjących aktorek mogłaby zostać nazwana kameleonem, to jest to bez wątpienia Blanchett. Z jednej strony mamy Cate Blanchett w filmie "Włamanie na śniadanie", z drugiej w "Manifesto".

Cate BlanchettCate Blanchett Manifesto / Włamanie na śniadanie / kadr

Rooney Mara

Rooney Mara to prawdziwa aktorka-kameleon. W odpowiedniej charakteryzacji odrywa się zupełnie od swojego imienia i nazwiska i zostaje dokładnie tą postacią, którą gra. Pamiętacie jej Lisbeth Salander w "Dziewczynie z tatuażem"? To porównajcie jej wizerunek z rolą Therese z filmu "Carol". Dwie różne osoby!

Rooney MaraRooney Mara Dziewczyna z tatuażem / Carol / kadr

Vanessa Hudgens - Gimme Shelter a może Spring Breakers?

Vaness Hudgens jako gwiazdka Disneya musiała być śliczną "koleżanką z sąsiedztwa". Na szczęście aktorka ma szansę też zaprezentować swoje możliwości w filmach, w których uroda jest ostatnim, czego się od niej oczekuje. Takim filmem bez wątpienia było "Gimme Shelter". A dla porównania - kadr z filmu "Spring Breakers".

Vanessa HudgensVanessa Hudgens Spring Breakers / Gimme Shelter / kadr