Anne Hathaway

Anne Hathaway

Anne Hathaway jest amerykańską aktorką. Popularność przyniosła jej rola w "Pamiętniku księżniczki". Obecnie jest jedną z najpopularniejszych aktorek w Hollywood. Za rolę w "Les Miserables Nędznicy" zdobyła kilka nagród filmowych m.in. Oscara oraz Złoty Glob.


Data urodzenia: 12.11.1982 r.
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, USA
Wzrost: 1,72 m.
Facebook: Facebook.com/Hathaway
Instagram: Instagram.com/annehathaway
Najważniejsze nagrody: Oscar (2013 r.), Złoty Glob (2013 r.), BAFTA (2013 r.), Emmy (2010 r.)
Związki: Adam Shulman (2012-obecnie; małżeństwo)
Dzieci: Jonathan Rosebanks Shulman (ur. 2016 r.)

Anne Hathaway: życiorys i kariera

Anne Hathaway urodziła się w Nowym Jorku, a wychowywała w New Jersey. Ma pochodzenie francusko-irlandzko-niemiecko-indiańskie. Jej matka Kate McCauley jest aktorką, a ojciec Gerard Hathaway - prawnikiem. Ma dwóch braci: Michaela i Toma. Uczęszczała do Wyoming School w Millburn, a aktorstwa uczyła się w teatrze Paper Mill Playhouse w New Jersey.

Hathaway zadebiutowała w 1999 r. w serialu "Luzik guzik". Już pierwszy występ zapewnił jej nominację do nagród Teen Choice. Dwa lata później zagrała główną rolę w filmie "Pamiętnik księżniczki". Rola Mii Thermopolis przyniosła jej ogromną popularność, a komedia romantyczna do dziś jest jednym z najbardziej znanych filmów z jej udziałem. Otrzymała wówczas nominacje do nagród MTV oraz Teen Choice. W 2004 r. wystąpiła w drugiej części filmu. Hathaway zaczęła otrzymywać coraz więcej propozycji zawodowych. Została doceniona za drugoplanową rolę w "Tajemnicach Brokeback Moutain" (nominacja do nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Gotham). Zagrała główne role w filmach "Diabeł ubiera się u Prady", "Zakochana Jane", "Ślubne wojny, "Dorwać Smarta ", "Miłość i inne używki czy "Jeden dzień". Do największych sukcesów aktorki można zaliczyć role w "Rachel wychodzi za mąż" (statuetka Critis' Choice i sześć nominacji do nagród m.in. do Złotego Globu i Oscara) oraz "Les Miserables Nędznicy", za który otrzymała m.in. Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Zagrała także w kilku superprodukcjach np. "Alicja w Krainie Czarów", "Mroczny Rycerz powstaje", "Interstellar", "Alicja po drugiej stronie lustra". Hathaway jest także aktorką dubbingową. Użyczyła głosu m.in. w filmach animowanych "Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia" czy w dwóch częściach "Rio".

Anne Hathaway: życie prywatne

Anne Hathaway zanim poznała swojego przyszłego męża, była w kilku związkach. Spotykała się z Topherem Grace'm, Anglikiem Hugh Dancy'm czy Scottem Sartiano. Przez cztery lata była związana z Włochem Raffaello Follierim. W 2008 r. związała się z Adamem Shulmanem. Zaręczyli się w listopadzie 2011 r. Od 29 września 2012 r. są małżeństwem. 24.03.2016 r. urodził się syn pary, Jonathan Rosebanks.

Zobacz także:

Meryl Streep - Amal Clooney - Adam Shulman

anne hathaway

Więcej o:

anne hathaway