Polscy aktorzy zarabiają w serialach coraz mniej. Bracia Mroczek zeszli z ok. 7 tys. zł do 1,5 tysiąca! A co z resztą?

Aktorzy, którzy grają w serialach, zarabiają coraz mniej. "Fakt" porównał ich zarobki na przestrzeni lat. Zobaczcie, jak zmieniły się ich stawki.

Aktorzy niechętnie mówią o honorariach, jakie otrzymują za grę w serialach. Nie jest tajemnicą, że dla niektórych z nich to główne źródło dochodów. Jednak rynek się zmienia i niektórzy z nich zarabiają coraz mniej. Niektóre pensje poszły mocno w dół i na pewno wielu z polskich aktorów to odczuło.

Zobacz wideo

Ile zarabiają aktorzy?

Dobrym przykładem jest Tomasz Karolak. Aktor w 2010 roku za główną rolę w serialu "39 i pół" dostawał 10 tys. zł za odcinek. W kontynuacji hitu TVN, "50 i co?", za jeden dzień zdjęciowy otrzyma 8 tys. zł, czyli 20 proc. mniej.

Wynegocjował rewelacyjną stawkę, żaden inny aktor tyle nie dostaje. Za jeden dzień na planie zarobi 8 tysięcy złotych. Na tę chwilę zaplanowanych jest 30 dni zdjęciowych przez dwa miesiące, co da Tomkowi prawie ćwierć miliona złotych! - twierdzi informator "Faktu" związany z produkcją.

Tabloid podał też nazwisko Artura Żmijewskiego. 9 lat temu za główną rolę w serialu "Ojciec Mateusz" zarabiał 7,5 zł za odcinek. Teraz za jeden dzień zdjęciowy otrzymuje prawie 30 proc. mniej, czyli 5 tys. zł. Mimo wszystko zbił majątek na produkcji. Zagrał we wszystkich 20 sezonach i szacuje się, że zarobił ponad milion złotych.

Nie lepiej wygląda sytuacja w serialu "M jak Miłość". W przeszłości średnia gaża wynosiła 7 tys., dwa lata temu było to już 3. tys. zł, a teraz aktorzy dostają zaledwie 1,5 tys. zł! Spadek pensji zaliczyły też dwa lata temu m.in. Teresa Lipowska (z 4,5 tys. do 3 tys. zł) oraz Katarzyna Cichopek (kiedyś 3 tys. zł, obecnie 2 tys. zł).

Tak samo sytuacja przedstawia się w serialu "Blondynka", który pod koniec zeszłego roku wrócił na ekrany TVP. Gdy kilka lat temu panią weterynarz grała Julia Pietrucha, która zarabiała 4 tys. zł. za dzień zdjęciowy. Po tym, jak zdecydowała się odejść, zastąpiła ją Natalia Rybicka, która dostaje "zaledwie" 2 tys. zł.

Jednak i tak nie są to małe stawki. Myślicie, że aktorzy mają prawo narzekać?

AW

Więcej o:
Komentarze (62)
Kryzys w serialowym świecie. Aktorzy zarabiają coraz mniej. Bracia Mroczek zeszli z ok. 7 tys. zł do 1,5 tysiąca! A co z resztą?
Zaloguj się
 • Gość: b.

  Oceniono 60 razy 58

  Jaki jest sens porównywać stawkę za odcinek ze stawką za dzień zdjęciowy bez informacji ile potrzeba dni zdjęciowych na nakręcenie jednego odcinka?

  Jeżeli na nakręcenie jednego odcinka potrzeba dwóch dni zdjęciowych, to pensja Karolaka wzrosła nie zmalała, niepłnosprytne mądrale.

 • zomzom

  Oceniono 24 razy 20

  2-3 dni pracy w miesiącu i mają ogarnięty więcej niż podstawowy poziom życia.

 • Gość: Michu

  Oceniono 16 razy 16

  Szanowny dziennikarzu (dziennikarko?) AW. Porównanie dochodu za dzień zdjęciowy z dochodem za odcinek demaskuję Twoją nieznajomość praktyki kręcenia seriali lub cyniczną acz nie daną manipulację faktami. To są dwie zupełnie nieprzystwalne kategorie. Pracę aktorów przelicza się na dni zdjęciowe, tymczasem kręcenie odcinka serialu może trwać jeden lub kilka dni zdjęciowych.

 • Gość: Real-lista

  Oceniono 16 razy 12

  "9 lat temu za główną rolę w serialu "Ojciec Mateusz" zarabiał 7,5 zł za odcinek." Ile tych odcinków było, ze zarobił milion? Jakieś 125 tysiecy?

 • bogaty2

  Oceniono 11 razy 11

  przyznam sie szczerze ze jestem oburzony takim wykorzystywaniem braci mroczkow. To aktorzy minimum klasy holiłudu. Powinni za odcinek dostawac minimum tyle co Arnold za Terminatora.

 • partner15

  Oceniono 10 razy 10

  Mogli się uczyć trudniejszych rzeczy, np. hydrauliki lub tp.

 • Gość: Niki

  Oceniono 9 razy 9

  to i tak więcej niż średnia krajowa na m-c, a to są stawki dzienne! niech nie narzekają, to nie są ich jedyne zarobki, praca w serialu jest jedynie extra fuchą i daje odrobinę stabilizacji...

 • benkenobik

  Oceniono 8 razy 6

  Za grę w takim g... to powinni dopłacać!
  Sprowadzają umysły tych co te idiotyzmy oglądają do poziomu rozwielitki!!!
  Przestańcie te gó...ane seriale oglądać to może zagrają w czymś wartościowym
  i zarobią więcej. Ojciec Mateusz??? PISdulska propaganda i tyle!
  A nie nie tylko PISdulska.... jeszcze czarne hieny skorzystają na tacy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX