W tej rodzinie znany jest nie tylko Andrzej Grabowski. Kim jest jego była żona? A zięć? Na pewno ich kojarzycie!

Andrzej Grabowski, brat, obie córki, była żona i zięć - wszyscy związani z teatrem, kinem lub telewizją. Czy pomysł, że kiedyś pojawi się spektakl, w którym wszyscy zagrają jest wystarczająco szalony? Owszem, i właśnie dlatego oni to zrobili. Oto "klan Grabowskich".
Andrzej Grabowski Andrzej Grabowski Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Grabowski

Nazywa się Andrzej Grabowski, choć i tak wiele osób święcie wierzy, że jest z krwi i kości Ferdynandem Kiepskim, bohaterem nadawanego od 16 lat serialu "Świat według Kiepskich".

Przecież nie jestem Ferdynandem, a w naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że aktor grający w serialu to nie jest aktor, tylko postać prawdziwa. Więc ludzie myślą, że mieszkam we Wrocławiu, jestem bezrobotnym, i dziwią się bardzo, jak wsiadam do audi Q7, a w restauracji nie jem kaszanki - mówił w rozmowie z "Newsweekiem".

Andrzej Grabowski jest najmłodszym z trójki rodzeństwa. Wiktor, najstarszy z braci, jest górnikiem i geologiem, a średni, Mikołaj, również aktorem i reżyserem.

Andrzej GrabowskiKapif

Andrzej Grabowski ma 63 lata, z czego ponad 40 spędził na deskach teatrów i przed kamerą. Aktor jest w Polsce ogromnie popularny i, co nie jest wcale takie oczywiste, swoją popularność zbudował głównie w oparciu o grę aktorską. Rzadko chodzi na imprezy i równie rzadko pozuje na ściankach. Rzadko też udziela wywiadów.

Udzielanie wywiadów to pie****nie. Człowiek może sobie teoretyzować, dużo mówić na różne tematy, ale przecież to tylko słowa - powiedział w rozmowie z portalem Swatrezydencji.pl.

Jest wszechstronny - poza rolą głupawego Ferdka brawurowo zagrał na przykład bezlitosnego gangstera w "Odwróconych". W aktorstwo wszedł za sprawą starszego brata Mikołaja. To jego przykład sprawił, że postanowił zdawać do szkoły aktorskiej.

On pierwszy zaczął. I chodziło mi głównie o szkołę, a nie o zawód. Ta szkoła mi się głównie podobała i akademik pełen pięknych koleżanek. Mikołaj nadał mojemu aktorstwu kierunek, mimo że robimy teraz różne rzeczy - mówił w wywiadzie dla "Vivy!".

Od kilku sezonów zasiada w jury show "Taniec z Gwiazdami", w którym zasłynął z układanych ad hoc wierszyków puentujących występy gwiazd.

Jejcio, jejcio, głosujcie na Halejcio - brzmi taki przykładowy wierszyk.

Dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Anną Tomaszewską, ma dwie córki: 33-letnią Zuzannę i 24-letnią Katarzynę. W 2009 roku ożenił się Anitą Kruszewską, charakteryzatorką filmową. Na początku lipca żona aktora doznała udaru mózgu.

Któregoś ranka obudziłam się i niedowidziałam. W drugiej połowie dnia lekko opadła mi powieka. Myśląc, że to porażenie nerwu twarzowego, udałam się do przychodni. A stamtąd karetką zawieziono mnie do szpitala - opowiadała potem magazynowi "Dobry tydzień".

Anita Kruszewska w szpitalu spędziła dwa tygodnie i obecnie czuje się lepiej. Para jednak musiała zmienić plany wakacyjne, ponieważ Kruszewska nie może się opalać.

Andrzej Grabowski z żoną AnitąKapif

Anna Tomaszewska Anna Tomaszewska Kapif

Anna Tomaszewska

Anna Tomaszewska, pierwsza żona Andrzeja Grabowskiego, jest o 17 lat starsza od Anity Kruszewskiej i o rok od byłego męża. Ma obecnie 64 lata. Znamy ją jako babcię z serialu "Majka". Występuje też w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie ma opinię aktorki wybitnej, co poniekąd tłumaczy jej niechęć do robienia kariery w stolicy.

Role babci w serialu "Majka" oraz mamy Maćka i Janka w telenoweli ..Julia'" zgodziła się zagrać tylko dlatego, że zdjęcia kręcone były w Krakowie - czytamy na stronie E-teatr.pl.

Andrzeja Grabowskiego, swojego przyszłego męża, poznała w Tarnowie w latach 70. Po kilku latach znajomości wzięli ślub. Małżeństwo trwało do 2008 roku. Obecnie Anna Tomaszewska jest związana ze znanym satyrykiem, Krzysztofem Piaseckim. Mieszkają w Woli Justowskiej.

Choć rozwód z Andrzejem Grabowskim nie należał do łatwych, oboje otrząsnęli się z negatywnych emocji. Andrzeja Grabowskiego i córkę Zuzannę, podczas premiery "Chorego z urojenia", Anna Tomaszewska oglądała w towarzystwie nowego partnera.

Anna Tomaszewska, Krzysztof Piasecki, Zuzanna Grabowska i Piotr DomagałaKapif

Mikołaj Grabowski Mikołaj Grabowski Kapif

Mikołaj Grabowski

Mikołaj Grabowski, starszy o 5 lat brat Andrzeja. Nie tak medialny, ale to właśnie jego przykład wyzwolił w młodszym bracie inspirację do studiowania aktorstwa. Głównie reżyser teatralny i pedagog, jednak sporadycznie zdarzało mu się występować w filmach i serialach. W serialu "Trzeci oficer" zagrał na przykład inspektora Zajdlera, postać wyjątkowo antypatyczną, o której inna z postaci powiedziała, że w swojej pracy stosuje "gestapowskie metody".

Żonaty z Iwoną Bielską, aktorką filmową i teatralną. Poznali się jeszcze na studiach w Krakowie - ona studiowała aktorstwo, on reżyserię.

Od razu ją zauważyłem, ale nie miałem śmiałości do niej podejść, pamiętam, że przez głowę przeszła mi myśl: "Ona jest za dobra dla ciebie" - czytamy wypowiedź Grabowskiego na stronie E.teatr.pl.

Obawy Mikołaja Grabowskiego były ze wszech miar uzasadnione, ponieważ Iwona była wtenczas w dość bliskich stosunkach z Romanem Wilhelmim, a nie on jeden był jej adoratorem. Parą jednak zostali dopiero po studiach - kiedy on objął funkcję dyrektora w Teatrze im. Słowackiego, a ona trafiła do jego ekipy. Niedługo potem pojawił się syn Michał.

Mikołaj Grabowski z żoną IwonąKapif

Marek Miller, dziennikarz i pisarz, opowiada o nich w samych superlatywach.

Zaczynali w Krakowie od zera, stopniowo awansowali, dochodząc na sam szczyt w hierarchii artystycznej i towarzyskiej. Oboje są wybitni, utalentowani, niewyobrażalnie pracowici - mówił w wywiadzie dla cytowanego portalu.

Kraków to rodzinne okolice braci Grabowskich. Mikołaj urodził się w Chrzanowie, do liceum dojeżdżał do Wadowic. Jakiś czas temu kupił w Rudnie niedaleko Krakowa kawałek ziemi.

To był szczególny dzień. Pokazywałem żonie i synowi moje rodzinne strony. Chciałem, by zobaczyli zamek w Tenczynku, bo był dla mnie czymś w rodzaju legendy sprzed lat, zawsze wydawał mi się miejscem tajemniczym i niezwykłym. Przystanęliśmy około 150 m od miejsca, gdzie teraz stoi nasz dom. Cała okolica była szczególnie urokliwa - zamek, las, Puszcza Dulowska, niewielki staw. Rok później kupiliśmy właśnie ten kawałek ziemi, wybudowaliśmy dom i mieszkamy tutaj prawie 13 lat. Ja po prostu jestem stąd, ta decyzja była naturalna, była w pewnym sensie powrotem do korzeni - do krajobrazów z dzieciństwa, na teren swojski, oswojony, taki, który znam - mówił aktor w rozmowie z portalem Podkrakowskie.pl.

Oprócz domu z bajecznym widokiem na Puszczę i ruiny XIII-wiecznego zamku, Mikołaj Grabowski i Iwona Bielska mają jeszcze mieszkanie na warszawskiej Woli. Kiedy przyjeżdżają do stolicy, nie muszą szukać hotelu. Kupno mieszkania to był impuls.

Kiedyś przechodziliśmy z Mikołajem obok i on zauważył: "Iwuśka, zobacz, coś się tutaj buduje". Wstąpiliśmy do biura, wpłaciliśmy zadatek. Trochę się pospieszyliśmy, ale cieszę się, że je mamy. Nie musimy zatrzymywać się w hotelach, w Warszawie spędzamy coraz więcej czasu. Lubię to miasto - opowiadała Iwona w rozmowie z E-teatr.pl.

Iwona Bielska i Mikołaj GrabowskiKapif

Zuzanna Grabowska Zuzanna Grabowska WBF

Zuzanna Grabowska

Ma 32 lata, i podobnie jak ojciec, jest aktorką telewizyjną i teatralną. W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, obecnie pracuje w warszawskim Teatrze na Woli.

Andrzej Grabowski nigdy nie przypuszczał, że jego córka zostanie aktorką. Zuzanna jako dziecko była skryta i nieśmiała. W zakłopotanie wprawiały ją nawet rodzinne obiady. Kiedy jednak zdecydowała się pójść w ślady ojca, ten w pewnym momencie doprowadził do tego, że spotkali się na deskach w tej samej sztuce. W "Chorym z urojenia" zagrali... ojca i córkę.

Tata już wcześniej chciał, żebym z nim zagrała, bo już jakiś czas gra Argana w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Miałam być Ludwisią. Akurat ukończyłam szkołę teatralną i uznałam, że nie będzie dobrze, jeżeli pierwszą rolę zagram z tatą. Zależało mi, żeby wcześniej zrobić coś na własny rachunek. I myślę, że mi się udało - gram w kilku warszawskich teatrach. Na wspólną pracę zdecydowałam się dopiero po czterech latach - opowiadała Zuzanna w rozmowie z "Galą".

W tej samej rozmowie przyznaje, że jako dziecko niezbyt lubiła wieczory - oboje rodzice w teatrze, do którego zresztą też początkowo nie lubiła chodzić.

A jak już widziałam rodziców na scenie, denerwowałam się, że coś się z nimi dzieje. Bo mama akurat płacze albo tatę biją. To wszystko było dla mnie dziwne - wspominała. - A dochodziły jeszcze ich wyjazdy ze spektaklami. Później zaczęłam zauważać, że to superzawód. I teraz moje dzieciństwo nie kojarzy mi się z traumą, bo rodzice starali się, jak mogli, żeby jednak być w domu.

Zuzanna Grabowska z ojcem Andrzejem GrabowskimKapif

Okres dorastania to czas między innymi pierwszych randek i rozstań z chłopakami. Na pytanie "Gali", czy Zuzanna radziła się ojca w sprawach sercowych, ten odparł:

Raz tylko, gdy zrywała z chłopakiem. Byłem zdziwiony, gdy zaczęła mi się zwierzać i radzić - przyznał Grabowski.

Obecnie Zuzanna Grabowska jest związana z Pawłem Domagałą, również aktorem. Para wzięła ślub w 2013 roku. Rok wcześniej urodziła im się córka Hanna.

Zuzanna Grabowska i Paweł DomagałaWBF

Paweł Domagała Paweł Domagała TVN/X-News

Paweł Domagała

Paweł Domagała jest mężem Zuzanny Grabowskiej. Nie należy do aktorów, których zaczepia się na ulicy - i to mimo, że grał w takich popularnych produkcjach, jak "Wkręceni" czy "Barwy szczęścia".

Nikt mnie nie rozpoznaje, w ogóle zdziwiłem się, że ty mnie zaprosiłeś - powiedział do Kuby Wojewódzkiego, gdy ten w maju zaprosił go do swojego show.

Z programu dowiedzieliśmy się także, że aktor lubi prywatność i stara się nie wtrącać do polityki. Niekiedy pojawia się z żoną na imprezach - i w tych rzadkich sytuacjach dają się sfotografować razem.

Paweł Domagała i Zuzanna GrabowskaKapif

Paweł Domagała i Zuzanna GrabowskaKapif

Andrzej Grabowski z córką Katarzyną Andrzej Grabowski z córką Katarzyną Kapif

Katarzyna Grabowska

Katarzyna Grabowska, młodsza z sióstr, również poszła w ślady sławnego ojca. Andrzej Grabowski także ją, obok Zuzanny, widział w obsadzie spektaklu "Chory z urojenia".

Chciałem, żeby drugą córkę Argana zagrała Kasia, moja młodsza córka, która jest w szkole teatralnej w Łodzi. Ale nie udało jej się zwolnić z zajęć - mówił 4 lata temu aktor w rozmowie z "Galą".

Filmowym debiutem Katarzyny Grabowskiej była rola w "Abigeil". Potem mogliśmy ją oglądać między innymi w "PittBullu" i w "Pierwszej miłości". Na stronie Teatru Studyjnego w Łodzi znajduje się coś na kształt ankiety z odpowiedziami aktorki. Dowiadujemy się z niej na przykład, że Grabowska ma niebieskie oczy, 167 cm wzrostu, stara się ograniczyć McDonalda, nie lubi długich spektakli i marzy jej się główna rola.

Strona Katarzyny GrabowskiejScreen z teatrstudyjny.lodz.pl

Andrzej Grabowski z córkami Zuzanną i KatarzynąKapif

Mikołaj i Andrzej Grabowscy Mikołaj i Andrzej Grabowscy Kapif

Klan Grabowskich

Zagęszczenie osób związanych z aktorstwem jest w tej rodzinie tak duże, że aż się prosi, żeby zebrać wszystkich na jednej scenie. To byłby dopiero rodzinny teatr! Oczywiście, ktoś musiał już wpaść na ten pomysł, co jednak okazało się o wiele prostsze w teorii, aniżeli w praktyce.

To nie jest takie łatwe. Przez jakiś czas robiliśmy "rodzinny" teatr, przez widzów zwany klanem Grabowskich. Najtrudniej było z Mikołajem, który jest wymagającym reżyserem i emocjonalnie podchodzi do wszystkiego. Wobec tego pozwala sobie na mówienie więcej młodszemu bratu, czyli mnie, niż innym aktorom. A ja z kolei pozwalam sobie więcej na mówienie starszemu bratu, niż normalnemu reżyserowi. Dochodziło do konfliktów, które na szczęście nie kończyły się rękoczynami - wspominał Andrzej Grabowski w rozmowie z "Galą". - Zrywałem próby. Nie do końca, oczywiście. Więc efekt był dobry, bo znajdowaliśmy consensus. Już wiem, że ostre konflikty nic nie dają. Na szczęście Zuzia ma łagodny charakter.

Mikołaj i Andrzej Grabowscy w 2002 rokuKapif

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.