"Dempsey i Makepeace na tropie" konfrontował kryminalny światek Wielkiej Brytanii z porucznikiem amerykańskiej policji. Zaczyna się w chwili, gdy James Dempsey, w ramach programu ochrony świadków, zostaje wysłany do Londynu. W miejscowej policji zaczyna współpracę z sierżant Harriet Makepeace. Tylko z pozoru ta para do siebie nie pasuje. Duet wkrótce zaczyna rozwiązywać najbardziej skomplikowane sprawy.
Landmark / PR Photos / Landmark / PR Photos
Urodzony w 1945 roku Michael Brandon (Dempsey) debiutował w kinie rolą w "Zakochani i inni". Zagrał tam u boku Diane Keaton. Sławę przyniósł mu jednak opisywany tu serial i właśnie z serialami związana była jego dalsza kariera. Z poznaną na planie Glynis Barber ma syna Aleksandra.
Po "Dempsey & Makepeace" mogliśmy oglądać Brandona w m.in. serialach "Dynastia: Pojednanie", "JAG", "Ally McBeal" czy "Bones". W 2003 roku zagrał Jerry'ego Springera w brytyjskim przedstawieniu operowym. Rok później zagrał u boku Benedicta Cumberbatcha w filmie "Hawking".
Wspomniana Barber urodziła się w RPA w 1955 roku. W Wielkiej Brytanii osiedliła się po szkole średniej. Jej debiut to horror "Terror" z 1978 roku. Podobnie jak w przypadku jej męża i ekranowego partnera, sławę przyniósł jej kryminalny serial. Zaczęła regularnie występować głównie w brytyjskich tasiemcach (m.in. "Emmerdale" i "East Enders"). Występowała także w teatrach, m.in. w "High Flyers" z Hugh Grantem. Romans z Brandonem przerosił się w stały związek. Została jego drugą żoną.
Włoski serial kryminalny "Ośmiornica" z roku 1984 roku mógł poszczycić się rewelacyjną muzyką autorstwa Ennio Morricone (2-5 sezon, do pierwszego napisał Riz Ortolani). Głównym bohaterem był inspektor Cattani, w którego wcielił się Michele Placido. Corrado Cattani przeprowadza się z rodziną na Sycylię, gdzie przejmuje niedokończone śledztwa.
Serial Camorra możesz oglądać w Kinoplexie:
Insidefoto / PR Photos / Insidefoto / PR Photos
Po zakończeniu pracy nad rozpisanym na 48 odcinków serialem (wcielał się w Cattaniego w roku 1984, 1985, 1987 oraz 1989) Michele Placido mógł przebierać w projektach. "Ośmiornica" uczyniła go sławnym na całym świecie. Co ciekawe, zanim został aktorem, pracował kiedyś jako wolontariusz na posterunku policji.
Urodzony w 1946 roku Michele Placido w 1990 roku miał swój debiut reżyserki ("Pummaro"). W tamtym roku przyszło na świat jego drugie dziecko, a zarazem pierwszy z trzech synów (córka urodziła się w 1976 roku, drugi syn w 1991, a trzeci w 2006). W 1995 roku odebrał nagrodę Special David za reżyserowany przez siebie dramat "Podróż zwana miłością" ("Un Eroe borghese")
Placido wypromował też aktorkę Asię Argento. Jej kariera nabrała rozpędu po roli w jego dramacie "Le Amiche del cuore" z 1992 roku.
Prywatny detektyw Laura Holt (wcieliła się w nią Stephanie Zimbalist), chcąc powiększyć grono potencjalnych klientów, powołuje do życia fikcyjnego męskiego przełożonego. Tytułowy Remington Steele ma otwierać drzwi tam, gdzie samotnej kobiecie nikt by ich nie uchylił. W pierwszym odcinku serialu spotyka złodzieja (Pierce Brosnan). Sytuacja zmusza go do wcielenia się w osobę Steele'a, a że te buty okazują się dość wygodne, pozostaje nim na dłużej.
mat. dystrybutora
61-letni dziś Pierce Brosnan to aktor światowej sławy. Dość stwierdzić, że zagrał Bonda. Gdy jednak w 1982 roku wcielał się w postać detektywa Steele'a, miał za sobą kilka drobnych ról. Nie boimy się stwierdzić, że ten właśnie serial otworzył mu drzwi kariery. Głównie filmowej, trzeba dodać. Nie jesteśmy pewni, czy pomogła jego synowi. Dylan Brosnan, syn Pierce'a, ma 17 lat i został twarzą najnowszej kampanii marki odzieżowej Yves Saint Laurent.
East News
Co ze Stephanie Zimbalist? Ma dziś 58 lat. W 1990 roku tytułowa rola w telewizyjnym dramacie "Caroline?" przyniosła jej nominację do Złotego Globu. Pojawiła się też w jednym z odcinków serialu "Nash Bridges". W tym samym 2001 roku otrzymała nagrodę teatralną Robby jako najlepsza aktorka w dramacie (spektakl "The Rainmaker").
Glenn Harris / Photorazzi / Glenn Harris / Photorazzi
Zimbalist zagrała w sumie u boku dwóch przyszłych agentów 007 (z Timothy Daltonem w "Centennial"). Choć najbardziej znana jest z serialu, jej domeną zdecydowanie jest teatr. Wiedzieliście, że gdyby nie "Remington Steele" zagrałaby w "Robocopie"? Pierwotnie miała też dostać rolę w słynnym filmie "Człowieku z blizną" Briana De Palmy. Ostatecznie zagrała tam Michelle Pfeiffer.
REMINGTON STEELE (1985) Episodes Directed by Rocky Lang - Theme Music by Henry Mancini from Rafael Martinez on Vimeo.
"Magnum" opowiadał o przygodach Thomasa Magnuma (zagrał go Tom Selleck), prywatnego detektywa mieszkającego na Hawajach. Pracę detektywa wziął na siebie po zakończeniu 16-letniej służby w marynarce wojennej i trzech misjach w Wietnamie. Jako prywatny detektyw gościnnie mieszka na dużej posiadłości Robina Mastersa, autora ponurych powieści. W zamian ma chronić dom zarządzany przez Anglika, Jonathana Quayle Higginsa III (zagrał go John Hillerman), byłego wachmistrza brytyjskiej armii.
Instagram.com/hannahselleck
Gdyby nie serial "Magnum", to Tom Selleck grałby Indianę Jones'a. 162 odcinki później miał nie tylko najbardziej zabójczy wąs tamtej dekady, ale i nagrodę Emmy na koncie. Jego twarz stała się rozpoznawalna w równym stopniu, co Harrisona Forda. Z Hawajami nigdy za mocno się nie rozstawał, kupił tam restaurację. "Black Orchid" zbankrutowała po roku. Choć zachwycił talentem komediowym w filmach takich jak "Trzech Mężczyzn i Dziecko", jego kariera skupiła się na małym ekranie - serialach i filmach telewizyjnych. Wiedzieliście, że jego córka jest fotomodelką? Choć 25-letnia Hannah związała się zawodowo z jeździectwem konnym, ostatnio wzięła np. udział w sesji reklamowej dla marki Reviver.
mat. prasowe
Tymczasem serialowi koledzy Sellecka: John Hillerman (Higgins), Roger Mosley (T.C.) i Larry Manetti (Rick) większość swoich ról filmowych i telewizyjnych mieli za sobą przed lub w trakcie kręcenia "Magnuma". Pierwszy z aktorstwem pożegnał się 82-letni dziś Hillerman. W ostatnich 20 latach Mosley (76 lat) regularnie grywał w filmach telewizyjnych. Aktywny zawodowo pozostaje jeszcze Manetti. 71-letni aktor pojawia się m.in. w serialu "Hawaii 5.0".
Osadzony w Las Vegas lat 60. serial miał w czołówce chwytliwy przebój tamtej dekady, "Runaway" w wykonaniu Dela Shannona. Reżyser Michael Mann przeplatał w nim historie z życia faktycznych gangsterów, wszystkie zamykające się w osobie jednego bandyty. Ray Luca niemal przez cały serial jest ścigany przez porucznika Mike'a Torello. Serial był niewątpliwym szlagierem i epokowym serialem dla nastolatków urodzonych w latach 70.
Serial był też prawdziwym magnesem na gwiazdy. W jednym z odcinków w swojej pierwszej roli pojawiła się Julia Roberts. Karierę zaczynał tam Kevin Spacey (pierwszy znaczący występ). W mniej lub bardziej znaczących rolach pojawiali się m.in. David Caruso, Deborah Harry, Gary Sinise, Ving Rhames, Christian Slater, Pam Grier, Miles Davis, George Dzundza, Billy Zane, Elias Koteas, Michael Madsen, Vincent Gallo i Eric Bogosian.
Dennis Farina i Anthony Denison / PRN / PR Photos
W dwóch głównych bohaterów, policjanta i przestępcę, wcielili się odpowiednio Dennis Farina i Anthony Denison. Ten pierwszy zmarł w 2013 roku w wieku 69 lat. Do końca życia był aktywny zawodowo. Równie chętnie grywał stróżów prawa co kryminalistów, zarówno na szklanym ekranie, jak i w kinie. W 2008 roku miał faktyczny zatarg z prawem, gdy na lotnisku w Los Angeles znaleziono u niego broń palną. Co ciekawe, zanim został aktorem, przez 18 lat służył w policji Chicago. Jego ostatnią rolą było podkładanie głosu w serialu animowanym "Family Guy" (emisja w 2014 roku). Grał samego siebie.
Anthony Denison ma 65 lat i nadal gra, głównie w telewizji. Ostatnio w serialu "Mroczne zagadki Los Angeles". Wcześniej można go było zobaczyć w "Graczach" i "Skazanym na śmierć". Za młodu pracował jako budowlaniec (tak opłacił sobie studia), promotor szachistów, promotor graczy w tryktraka, sprzedawca ubezpieczeń na życie, szofer i wydawca w gazecie.
Amerykański serial sensacyjny o agencie F.L.A.G., czyli Fundacji na rzecz Prawa i Rządu. Michael Knight (David Hasselhoff) rozwiązuje zagadki kryminalne z pomocą gadającego auta o możliwościach niedostępnych innym pojazdom. Na ekranie towarzyszą mu także szef, Devon Miles (Edward Mulhare) i mechanik Bonnie Barstow (Patricia McPherson). Knight Industries Two Thousand, znany jako KITT, to Pontiac Trans Am z 1982 roku. W serialu użyto 14 egzemplarzy samochodu. Wszystkie, zgodnie z umową, zniszczono po zakończeniu zdjęć.
BIGPICTURESPHOTO.COM/BIGPICTURESPHOTO.COM
Davida Hasselhoffa przedstawiać nie trzeba nikomu. Jego udział w "Nieustraszonym" to najbardziej rozpoznawana rola obok tej z serialu "Słoneczny Patrol". 62-letni aktor i piosenkarz ma za sobą burzliwe czasy. Jest alkoholikiem, ostatni raz na odwyk trafił w 2010 roku. Hasselhoff ma na koncie dwa rozwody.
Jego pierwsza żona to aktorka Catherine Hickland. Ich ślub z 1984 roku odtworzono w jednym z odcinków "Nieustraszonego" ("The Scent of Roses"), wyemitowanego w 1986 roku. Rozeszli się trzy lata później. Potem była aktorka Pamela Bach. Ma z nią dwie córki. Z Pam nie układało się zbyt dobrze i tak, w 2007 roku, The Hoff dostał nad córkami pełnię praw rodzicielskich. W tym kontekście źle wyglądało nakręcone w tym samym roku wideo (kamerę trzymała jedna z córek), gdy pijany aktor na podłodze zjada cheeseburgera.
Teraz zdaje się, że aktor sie ustatkował. Jego obecna partnerka, Hayley Roberts jest prawie o połowę młodsza od niego - ma 34 lata.
Amerykański kryminalny serial telewizyjny, którego tytuł po polsku oznacza "wydział obyczajowy policji Miami". Dwóch głównych bohaterów to detektywi James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs. W pierwszego wcielił się Don Johnson, w drugiego Philip Michael Thomas. Zainteresowanie widzów produkcja ściągnęła nowatorską, jak na tamte czasy, narracją i sposobem filmowania "z ręki". Historie opowiedziane w serialu historie skupiały się wokół handlu kokainą. Miami w latach 80. było centrum jej przemytu do USA.
LANE ERICCSON-PHOTOLINK/PR Photos
Dla Philipa Michaela Thomasa rola "Rico" nie była ani pierwszą, ani ostatnią - ale zdecydowanie najbardziej zapamiętaną przez widzów. Po sukcesie "Miami Vice" pojawiał się w filmach telewizyjnych z potężnie zbudowanym Budem Spencerem (seria "Extralarge") oraz w reklamach. Jego głos można usłyszeć w grach z serii GTA, "Vice City" oraz "Vice City Stories". Zagrał jeszcze raz u boku Dona Johnsona w kilku odcinkach serialu "Nash Bridges" (w 1997 roku).
Kariera Johnsona zaczęła się dwie dekady przed "Miami Vice". W rolę policjanta wcielił się ponownie jako detektyw Nash Bridges. Serial kręcono od 1996 do 2001 roku. Aktora można było oglądać także w filmach "Paradise", słynnym "Harley Davidson and the Marlboro Man" czy ostatnio w "Django Unchained". Głośno było o jego życiu prywatnym. Był związany z aktorką Melanie Griffith. Zakochał się w niej, kiedy miał 22 lata, a ona 14. Dwa razy brali ślub i się rozwodzili. Mają córkę Dakotę, którą niedługo zobaczymy w filmowej adaptacji bestselleru "50 twarzy Greya".
PICTURE PERFECT / REX FEATURES / EAST NEWS
Oprócz Melanie, Johnson miał jeszcze trzy żony. Ma także jeszcze czworo dzieci. Co ciekawe, Johnson był brany pod uwagę do roli Michaela Knighta "Knight Rider". Przegrał casting z Davidem Hasselhoffem.
Policyjny serial pokazujący codzienną pracę dwóch nowojorskich policjantek o zdecydowanie odmiennym stosunku do życia i pracy. Christine Cagney (gra ją Sharon Gless) to singielka zorientowana na karierę, a Mary Beth Lacey (Tyne Daly) to typowa pracująca matka. Obie pełnią służbę na Manhattanie. W ciągu sześciu lat trwania serialu aktorki zdobyły w sumie sześć nagród Emmy (Daly cztery, Gless dwie).
Sharon Gless i Ellen Tyne Daly / MIKE PARTRIDGE / EXPRESS PICTURES
Ellen Tyne Daly to 68-letnia aktorka telewizyjna i teatralna z 6 nagrodami Emmy na koncie. Grać zaczęła już jako 15-latka. Nadal aktywna zawodowo, została nagrodzona nie tylko za "Cagney i Lacey", ale też za seriale "Judging Amy" (kręcony w latach 1999-2005) oraz "Christy", nadal pojawia się na Broadwayu. Za rolę w "Mothers and Sons" nominowano ją w 2014 roku do "teatralnego Oscara" (Nagroda Tony) za najlepszą rolę pierwszoplanową. Przez 24 lata Daly była żoną ciemnoskórego aktora z Kuby, Georga Stanforda Browna. Rozwiedli się w 1990 roku. Mieli wspólnie trzy córki: Alizabeth (jest tancerką), Kathryne (jest aktorką) i Alyxandrę (uprawia medycynę alternatywną).
71-letnia dziś Sharon Gless równie dobrze czuje się na deskach teatru co planie serialu. Ważniejsze role po "Cagney i Lacey" to postać Debbie Novotny w serialu "Queer as Folk" oraz Madeline Westen w "Burn Notice".
Rodzina Gless była w Los Angeles od pokoleń. Rodowe nazwisko znajduje się w nazwach pięciu różnych ulic. Dziadek Sharon, Neil S. McCarthy, był prawnikiem największych gwiazd. Gdy jako 18-latka powiedziała mu, że chce być aktorką, odradził jej: "To brudny biznes, trzymaj się od niego jak najdalej". Gdy Sharon miała 48 lat, poślubiła Barneya Rosenzweiga, twórcę "Cagney i Lacey". Jest macochą dla jego trzech córek.
"Na wariackich papierach" opowiada o pracownikach agencji detektywistycznej Blue Moon Investigations, z siedzibą w Los Angeles. Kierujący nią wspólnicy to Maddie Hayes (Cybill Shepherd) i David Addison (Bruce Willis). Dla aktora rola ta okazała się być momentem przełomowym w karierze.
AP/PR Photos
Co robi i kim jest Bruce Willis, wie chyba każdy. 59-letni dziś aktor to jedna z najbardziej znanych twarzy Hollywood i kolejne filmy z jego udziałem można oglądać właściwie co roku. W większości to kino sensacyjne. O tyle to ciekawe, że Willis zaczynał od postaci zgoła innych ("Na wariackich papierach" czy też w "Randce w ciemno"). Po pierwszej "Szklanej Pułapce" wszystko się zmieniło. Wiedzieliście, że w 2005 roku otrzymał tytuł Kawalera Orderu Sztuk Pięknych i Literatury? Tytuł ten jest jednym z najwyższych odznaczeń francuskiego Ministra Kultury. I nie chodziło raczej o jego zdolności szansonisty.
Z trwającego 13 lat związku z Demi Moore ma trzy córki: Rumer Glenn Willis, Scout LaRue Willis i Tallulah Belle Willis. Dwie kolejne dała mu druga żona - o 24 lata młodsza od niego modelka i aktorka Emmę Heming. Ich córki to Mabel Ray i Evelyn Penn.
Z Cybill Shepherd było nieco inaczej. Urodzona w 1950 roku była modelka swoje zderzenie z kinem miała w, kultowym już, "Ostatnim seansie filmowym" Petera Bogdanovicha. Nim zagrała z niedoświadczonym jeszcze Willisem, miała na koncie 13 filmów, w tym "Taksówkarza" Scorsese. De Niro obraził się na nią śmiertelnie, bo dała mu kosza.
Screen z Youtube.com
Po serialu o detektywach pozostała wierna kinu, choć można ją było zobaczyć na małym ekranie m.in. w "The Client List", "The L Word" czy "Cybill". Za ten ostatni serial a także za "Moonlighting" dostała Złote Globy. W 1978 zaczęła spotykać się z handlarzem używanymi autami. Z trwającego 4 lata małżeństwa została jej córka, Clementine Ford. W 1987 urodziła bliźniaki jej ówczesnemu partnerowi, chiropraktykowi Bruce'owi Oppenheimowi. Rozwiedli się trzy lata później. Kolejny jej związek przypadł na rok 2012, gdy zaręczyła się z Andreiem Nikolajevicem.
Klasyczny serial policyjny z uznanym aktorem w głównej roli policjanta-weterana. William Shatner wcielił się w tytułowego Thomasa Jeffersona "T. J." Hookera. Scenariusz zakładał, że po śmierci swojego partnera, Hooker porzuci stanowisko detektywa i cywilny strój. W radiowozie patrolowym i pełnym umundurowaniu przemierza ulice, szukając bandziorów. Opowiedziane w nim historie dotyczą codziennej służby funkcjonariuszy fikcyjnego wydziały policji LCPD. U boku Shatnera zagrała w serialu m.in. Heather Locklear.
Landmark / PR Photos / Landmark / PR Photos
83-letni William "Bill" Shatner ma czwórkę dzieci z czterema żonami i karierę sięgającą 1950 roku. Dwa razy się rozwodził, trzecia żona zginęła tragicznie - utopiła się w przydomowym basenie. Z czwartą jest od 2001 roku. Za promocję eksploracji kosmosu w telewizji w 2014 roku NASA dała mu specjalną nagrodę.
O ile dla znakomitego Shatnera rola "T.J. Hookera" była tylko kolejną pozycją w bogatym życiorysie aktora (sławę zapewnił mu serial "Star Trek" i postać kapitana Kirka), to dla 53-letniej dziś Locklear udział w tym serialu - obok roli w "Dynastii" - był katapultą do kariery (w obu tytułach obsadzał ją Aaron Spelling). Potem były "Melrose Place" (znów Spelling) i "Spin City" (dwie nominacje do Złotych Globów).
Allen Berezovsky / PR Photos
Heather Locklear ma za sobą dwa nieudane związki małżeńskie z muzykami rockowymi; z Tommym Lee, ekscentrycznym perkusistą grupy Mötley Crüe i Richie Samborą, gitarzystą zespołu Bon Jovi. Z tego drugiego związku na świat w 1997 roku przyszła Ava Elizabeth. Urodę, na szczęście, odziedziczyła po mamie.
Aktorka w 2008 roku przeżyła próbę samobójczą i na 4 tygodnie trafiła pod obserwację psychiatryczną.
Kręcony między 1987 a 1992 rokiem serial miał 5 sezonów. W każdym z tworzących go ponad 100 odcinkach widzowie śledzili poczynania przysadzistego prokuratora McCabe'a (William Conrad) i przystojnego policjanta, porucznika Jake Stylesa (Joe Penny). Choć akcja początkowo rozgrywa się w Los Angeles, szybko przenosi się na Hawaje. Najbardziej charakterystycznym bohaterem serii był leniwy buldog prokuratora.
Albert L. Ortega / PR Photos
William Conrad był radiowcem z doświadczeniem sięgającym końca lat 30. ubiegłego wieku. Wcielając się rolę prokuratora miał 67 lat. Zmarł w 1994 roku, dwa lata po zakończeniu serii. W 1997 wpisano go do Hall of Fame Radia Amerykańskiego w Chicago.
Penny gra dalej. Najbardziej znany jest z liczącej już 9 tytułów serii "Jane Doe". W serialu "Riptide" tak mocno cierpiał na chorobę morską, że musiał schodzić z planu. Jest absolwentem słynnej szkoły aktorskiej Lee Strasberga.
Syn Włoszki i amerykańskiego lotnika do pracy musiał iść już jako 13-latek. Zarabiał na młodsze rodzeństwo tylko dwa lata. Gdy miał 15 lat, zaczął się włóczyć po Stanach Zjednoczonych w rozklekotanym volkswagenem. Nastoletni hipis z długimi włosami, trzydniowym zarostem i skórzaną koszulą trafił do Kalifornii i po ukończeniu liceum przeobraził się w solidnego aktora. Od 2004 roku jego żoną jest Ciny M. Penny.