"Jeśli umrę jutro, odejdę szczęśliwa". Byli na szczycie i w kwiecie wieku, kiedy przyszło nam ich pożegnać. Wspominamy gwiazdy, które umarły młodo

Wiele utalentowanych gwiazd czy dobrze zapowiadających się artystów odeszło niespodziewanie i przedwcześnie. Czasami z własnej woli, a czasami, bo tak po prostu chciał los. Niektórzy mieli wielki talent, a inni dopiero rozkwitali. Mieli kochające rodziny, dzieci. Zostawili po sobie pamiętne role oraz przełomowe utwory. Część z nich uwolniła się też od problemów, z którymi musiała się zmagać za życia. Mimo że nie ma ich już wśród nas, pamięć o nich wciąż jest żywa. Przypominamy historie gwiazd, które odeszły w młodym wieku.
Heath Ledger Heath Ledger East News

Heath Ledger

W historii kina zapisał się charakterystyczną rolą Jokera w filmie "Mroczny rycerz", za którą przyznano mu pośmiertnie Oscara. Heath Ledger był dumny z tej postaci, która przeniknęła do popkultury i w pewien sposób artystycznie go opętała. W życiu zawodowym wiodło mu się doskonale, aż do tragicznego 22 stycznia 2008 roku, kiedy pasmo sukcesów zakończyła nagła śmierć 28-letniego aktora. Ciało Ledgera odkryła sprzątaczka, która dbała o jego nowojorski apartament. W pobliżu znaleziono też opakowanie tabletek nasennych.

Autopsja wykazała, że Heath Ledger zmarł na skutek zatrucia organizmu sześcioma różnymi medykamentami. Aktor od lat cierpiał bowiem na bezsenność i przyjmował różne leki na receptę. Ledger osierocił 3-letnią wówczas Matildę, której matką jest aktorka Michelle Williams. Gwiazdy poznały się w 2004 roku na planie filmu "Tajemnica Brokeback Mountain", a rok później na świat przyszła ich córka. Para rozstała się jednak kilka miesięcy przed śmiercią aktora.

Jego śmierć zmieniła to, jak patrzę na świat i jak zachowuję się w codziennych sytuacjach. Zmieniła to, jaką jestem matką, rodzicem. I zmieniła wreszcie to, co chciałabym robić w moim zawodzie. Stała się soczewką, przez którą widzę moje życie - to wszystko, co mamy, jest nietrwałe - wyjawiła po śmierci aktora Michelle Williams.

Heath LedgerMat. prasowe

Brittany Murphy Brittany Murphy East News

Brittany Murphy

O drobnej blondynce w Hollywood głośno zrobiło się po sukcesach filmów "Przerwana lekcja muzyki" i "8 mila". Pełnię szczęścia Brittany Murphy osiągnęła jednak dopiero w 2007 roku, kiedy poślubiła starszego od siebie scenarzystę Simona Monjacka. Niestety, dwa lata później, 20 grudnia 2009 roku, nieprzytomną 32-latkę pod prysznicem znalazła jej matka. Orzeczono, że Brittany Murphy zmarła z powodu rozległego zapalenia płuc i ostrej anemii w połączeniu z zatruciem różnymi lekami. Pięć miesięcy później, wskutek zatrzymania akcji serca, odszedł również mąż aktorki.

Na początku krążyły plotki, że Murphy, jak wiele innych gwiazd, po serii operacji plastycznych nadużywała leków przeciwbólowych i była uzależniona od narkotyków. Badania nie wykazały jednak obecności żadnych używek w organizmie aktorki. Pośrednią przyczynę śmierci odkryto dopiero w domu zmarłego małżeństwa. W wentylacji obecna była toksyczna pleśń. Małżeństwo przez kilka lat wdychało szkodliwe mikotoksyny, które obniżyły ich odporność i zainfekowały płuca. Od momentu wprowadzenia się do nowego domu małżeństwo cierpiało również na różne dolegliwości i skarżyło się na kłopoty z oddychaniem.

Dzisiaj straciliśmy mały promyk słońca. Moje kondolencje dla rodziny Brittany, jej męża i wspaniałej mamy Sharon. Do zobaczenia po drugiej stronie, dzieciaku - żegnał przyjaciółkę Ashton Kutcher.

Simon Monjack, Brittany Murphy Brittany Murphy z mężem / Fot. AP

Aaliyah Aaliyah PR Photos

Aaliyah

Krótka, ale intensywna. Taka była kariera amerykańskiej piosenkarki r&b, która w wieku 22 lat zginęła w ka­ta­stro­fie lot­ni­czej. Przed śmiercią Aaliyah sprzedała 32 miliony płyt, pięciokrotnie była nominowana do nagrody Grammy i wystąpiła w dwóch wysokobudżetowych filmach. W sierpniu 2001 roku artystka polecała na Bahamy, gdzie pracowała nad teledyskiem do utworu "Rock the Boat" z najnowszej płyty.

Nie było jej jednak dane wrócić do kraju. Samolot, którym leciała Aaliyah, rozbił się ok. 60 metrów od pasa startowego. W katastrofie zginął pilot i siedmiu pasażerów, w tym piosenkarka. Śledztwo wykazało m.in. że pilot maszyny nie miał odpowiednich kwalifikacji i legitymował się sfałszowaną licencją FAA. W momencie wypadku był również pod wpływem kokainy i alkoholu. Miesiąc przed śmiercią piosenkarka udzieliła wywiadu, w którym opisała swój niepokojący sen.

W moim ulubionym śnie jest ciemno. Ktoś za mną idzie. Nie wiem, czemu boję się. Wtedy nagle unoszę się daleko. Jak się czuję? Jakbym pływała w powietrzu. Wolna, lekka, nikt nie może mnie dogonić, nikt nie może mnie dotknąć. To cudowne uczucie. Jednak ten sen trochę mnie niepokoi. Co chce mi powiedzieć i co znaczy? Że czasami chce uciec od prawdziwego życia? Ale uciec przed czym? Przed sukcesem? Przed presją show-biznesu? Nie. Rozkoszuję się każdą sekundą mojej sławy. Jeśli mogłabym zacząć moje życie od nowa, nie zmieniłabym ani jednej rzeczy - powiedziała piosenkarka.

Aaliyah jako Mat. prasowe

Anna Przybylska Anna Przybylska EastNews

Anna Przybylska

"Ania była zjawiskiem" - żegnał aktorkę reżyser Radosław Piwowarski. 5 paź­dzier­ni­ka 2014 roku, po długiej walce z cho­ro­bą no­wo­two­ro­wą, odeszła jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek. Miała 35 lat. Anna Przybylska osierociła trójkę dzieci i zostawiła ukochanego partnera. Aktorka w ostatnim czasie nie pokazywała się publicznie i udzielała niewielu wywiadów. W jednym z ostatnich przyznała szczerze, że choroba nauczyła ją doceniać życie.

Kiedyś najważniejsza dla mnie była miłość, a teraz odpowiem może banalnie: zdrowie. Kiedy jest zdrowie, to i w miłości idzie bardzo dobrze. I nie mam tu na myśli uczuć do partnera czy dzieci, tylko w ogóle do życia. Ja teraz rozumiem, co to znaczy naprawdę cieszyć się każdą chwilą. Doceniam każą minutę. Zawsze powtarzam mojej córce:  "Jeśli rzeczy małe nie będą cię cieszyły, to i duże nigdy nie ucieszą" - mówiła aktorka.

Anna PrzybylskaFot. Krzysztof Romański

Anna PrzybylskaEast News

River Phoenix River Phoenix Alpha-Globe Photos Inc. / Alpha-Globe Photos Inc.

River Phoenix

Przystojny, tajemniczy i utalentowany River Phoenix miał zrobić ogromną karierę. Na ekranie zadebiutował już jako 15-latek, ale najważniejszym punktem w jego karierze był film "Stań przy mnie" Roba Reinera. 31 października 1993 roku 23-letni River bawił się ze znajomymi w klubie The Viper Room na koncercie zespołu swojego przyjaciela, Johnny'ego Deppa. W pewnym momencie aktor stracił przytomność, jak się później okazało, z powodu przedawkowania heroiny i kokainy. River zmarł w ramionach swojego młodszego brata, Joaquina. W ostatnim wywiadzie przed śmiercią przyznał, że nie uważał się za charyzmatycznego gwiazdora.

Nie jestem przebojowy. W wywiadach grałem postacie, którymi nie byłem. Kłamałem i często zaprzeczałem sobie, żeby wprawić ludzi w osłupienie. Skończyłem z tym, bo nie mam już nic do ukrycia. Naprawdę jestem całkiem zwyczajną osobą - wyznał Phoenix.

River PhoenixFot. mat. prasowe

Brandon Lee Brandon Lee East News

Brandon Lee

To jedna z najbardziej tajemniczych i tragicznych śmierci w historii show-biznesu. 28-letni syn Bruce'a Lee zginął 31 marca 1993 roku na planie filmu "Kruk". Partnerujący mu aktor stanął w niewielkiej odległości od Brandona Lee i z pistoletu-rekwizytu wystrzelił prosto w niego. Broń załadowano co prawda ślepymi nabojami, ale nie wyczyszczono dokładnie lufy, w której została kula. Reszta przebiegła według planu - zdetonowano woreczki z krwią, a aktor runął na ziemię. Niestety, już się z niej nie podniósł. Zmarł kilka godzin później na skutek postrzału w brzuch. We wrześniu 1992 roku Brandon Lee udzielił swojego ostatniego wywiadu dla "Comics Scene Magazine". Powiedział wtedy:

Nie wiemy, kiedy umrzemy. Kiedy na przykład ktoś z twoich bliskich odchodzi lub jest bliski śmierci, stajesz wtedy twarzą w twarz z tym, jak kruche jest ludzkie życie i jak wielkie znaczenie ma każda chwila (...).

Kurt Cobain z córką Kurt Cobain z córką East News

Kurt Cobain

"Lepiej się wypalić, niż odejść w zapomnienie" - napisał w swoim liście pożegnalnym Kurt Cobain. Lider legendarnej Nirvany z własnej woli dołączył do słynnego "Klubu 27", do którego należą wszyscy artyści, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat - m.in. Janis Joplin, Jimi Hendrix czy Amy Winehouse. W 1994 roku Nirvana pojechała w ostatnie tournée po Europie. Cobain był już wtedy silnie uzależniony od heroiny, więc po powrocie do USA zapisał się na odwyk. Po kilku dniach idol fanów grunge'u zrezygnował z leczenia i uciekł z kliniki. Następnie pojechał do swojego domu w Seattle i 5 kwietnia 1994 roku strzelił sobie w głowę we własnym garażu.

Zastanawiałem się nad śmiercią przez całe życie, jak każdy normalny człowiek. I jeśli miałem zamiar odstrzelić sobie głowę strzelbą, mogłem równie dobrze zaryzykować śmierć od narkotyków - mówił w wywiadzie Kurt Cobain.

E23071116.JPG MÉXICO, D.F., Decease-Artist/Deceso-Artistas.- Existe el mito de que los grandes mueren antes de los treinta anos, algunos son: Kurt Covain, era l~der del grupo Nirvana. RDB. Foto: ESPECIAL/ Agencia EL UNIVERSAL. (GDA via AP Images) SLOWA KLUCZOWE: COBAIN,HEADSHOT,KURT,music,NIRVANA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DGWRP Gazeta WyborczaKulturaFot. AP ASSOCIATED PRESS

Amy Winehouse Amy Winehouse Fot. Matt Dunham AP

Amy Winehouse

Była jednym z największych odkryć muzycznych ostatnich lat. Jej działalność artystyczna to pasmo sukcesów, ale nie można tego samego powiedzieć o jej życiu prywatnym. Brytyjska piosenkarka była uzależniona od narkotyków i alkoholu. Zmagała się również z depresją i innymi dolegliwościami. W sobotę, 23 lipca 2011 roku, 27-letnia piosenkarka została znaleziona martwa w swoim londyńskim mieszkaniu. Wyniki śledztwa w sprawie jej śmierci zostały ujawnione dopiero w październiku. Badania wykazały, że Winehouse umarła z powodu zbyt dużej ilości alkoholu (4 promile) we krwi. Mimo że w jednym z wywiadów zarzekała się, że "jeśli umrze jutro, odejdzie szczęśliwa", miała jeszcze wiele planów.

W dłuższej perspektywie będę przede wszystkim chciała założyć rodzinę. Ambicje artystyczne już zaspokoiłam. Nagrałam płytę, z której jestem naprawdę dumna. Teraz chcę nagrywać następne, ale chciałabym też mieć dzieci. A potem wyjechać do Vegas, otworzyć kasyno i występować tam każdego wieczora - zapowiadała Winehouse.

Amy WinehouseBIGPICTURESPHOTO.COM/BIGPICTURESPHOTO.COM

Heather O'Rourke Heather O'Rourke Screen z heatherorourke.net

Heather O'Rourke

Mała blondynka o twarzy aniołka zasłynęła dzięki roli w kasowym filmie "Duch". Przemysł filmowy spodobał jej się tak bardzo, że w przyszłości chciała pracować przy produkcji filmów. Kłopoty zaczęły się w 1987 roku. To właśnie wtedy u młodej aktorki błędnie zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna, na którą przepisano jej szkodliwe leki. 31 stycznia 1988 roku stan zdrowia O'Rourke znacznie się pogorszył i 13-letnia dziewczynka zmarła dzień później na stole operacyjnym w szpitalu w San Diego. Przyczyną zgonu był wstrząs septyczny i nagłe zatrzymanie krążenia połączone z ostrym zwężeniem jelit.

"Kocham cię mamo" - to były ostatnie słowa, które do mnie powiedziała. Pamiętam jej wielkie, niebieskie oczy. Była zdenerwowana, a może przerażona. Nigdy się nie dowiem - powiedziała po śmierci córki matka O'Rourke.

Heather O'Rourke Screen z YouTube.com

Barbara Kosmal Barbara Kosmal Screen z Kino-teatr.ru

Barbara Kosmal

Córka aktorki Barbary Brylskiej i Ludwika Kosmala była skazana na sukces. Zaledwie 18-letnia aktorka zachwyciła talentem braci Skolimowskich i zagrała w ich filmie "Motyw cienia" jedną z głównych ról. Jerzy Hoffman podobno chciał ją nawet obsadzić w roli Heleny Kurcewiczówny w "Ogniem i mieczem". Nie zdążył. 20-letnia Kosmal zginęła 15 maja 1993 roku w wypadku samochodowym pod Warszawą. Aktorka jechała fiatem 126p razem z Xawerym Żuławskim, który stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Barbara Kosmal zmarła na miejscu z powodu obrażeń wewnętrznych.

Wypadek był pierwszym wydarzeniem w moim życiu, które mną dogłębnie wstrząsnęło i na zawsze pozostawiło swoje piętno. "Chaos" był moim pierwszym filmem w życiu. Dlatego te dwie historie musiały się połączyć. Próbowałem pokazać, czym jest wypadek, jakie to wielkie zaskoczenie i tragedia. Wszystko jest tam pokazane jeden do jednego. Oprócz wydarzeń w filmie, które poprzedzają sam wypadek. Nikogo z Basią wcześniej nie związaliśmy, nie byliśmy też nigdy parą. Byliśmy po prostu przyjaciółmi. Maluch miał podobny kolor. Zmieniałem kasetę w magnetofonie. Drzewo. Ktoś ostatnio zniszczył ten krzyż... - wspominał po latach Żuławski.

Barbara KosmalScreen z kino-teatr.ru

Waldemar Goszcz Waldemar Goszcz KAPiF

Waldemar Goszcz

Aktor, model i piosenkarz stał się znany dzięki roli Adama w popularnym serialu "Adam i Ewa". Dobrze zapowiadającemu się polskiemu amantowi nie było jednak dane długo cieszyć się karierą. 24 stycznia 2003 roku Waldemar Goszcz zginął w wypadku samochodowym pod Ostródą. Samochód prowadzony przez 29-letniego aktora podczas wyprzedzania zderzył się z nadjeżdżającym z naprzeciwka fordem escortem. W wypadku ciężko ranni zostali Radosław Pazura i Filip Siejka. Goszcz osierocił córkę Wik­to­rię, którą wy­cho­wy­wał z byłą żoną Mo­ni­ką.

W jednym z wywiadów zapytano go, czy boi się czegoś w życiu. Waldemar Goszcz odpowiedział bez wahania:

Pewnie. Każdego dnia. Przecież mogę wyjść z domu i wpaść pod samochód, ale nie myślę o tym, tylko prę do przodu. Większość tak robi.

Waldemar GoszczKAPiF

Cory Monteith Cory Monteith Reuters

Cory Monteith

Cory Monteith zaczął brać narkotyki, kiedy miał zaledwie 13 lat. Od najmłodszych lat był buntownikiem i sprawiał problemy wychowawcze. Na prostą zaczął wychodzić dzięki niewielkim rolom w różnych produkcjach. Razem z sukcesem serialu "Glee", w którym zagrał jedną z głównych ról, wróciło jednak uzależnienie sprzed ponad dekady. W 2013 roku twórcy serialu skłonili 31-letniego aktora do udania się na odwyk. Gwiazdor ukończył leczenie, ale 13 lipca 2013 roku znaleziono go martwego w hotelu w Vancouver. Sekcja zwłok wykazała, że Monteith zmarł z powodu zatrucia mieszanką heroiny i alkoholu. Śmierć aktora bardzo przeżyła jego partnerka, aktorka Lea Michele.

Ludzie nie rozumieją, że przebywanie w domu i otwieranie szafy, w której są jego buty jest równie trudne, co pójście do pracy. Rozpacz pójdzie za tobą wszędzie, niezależnie od tego, co robisz. Przebywanie na planie też ma oczywiście swoje wady, ale na koniec dnia czuję się tam bezpieczna - wyjawiła w jednym z wywiadów Michele.

W rocznicę śmierci aktora Lea Michele opublikowała na Twitterze ich wspólne zdjęcie.

Jesteś w naszych sercach i każdego dnia wspominamy twój uśmiech. Będziemy cię kochać i tęsknić za tobą już zawsze - podpisała zdjęcie aktorka.

Lea Michele i Cory Monteith Screen z Twitter.com/msleamichele

Cory Monteith, Lea MicheleAP

Sharon Tate Sharon Tate East News

Sharon Tate

Aktorka i modelka była żoną Romana Polańskiego i wschodzącym talentem, który doceniło Hollywood. 9 sierpnia 1969 roku 26-letnia Tate została brutalnie zamordowana w swoim domu w Beverly Hills przez członków sekty pod przywództwem Charlesa Mansona. Żona Polańskiego była w ósmym miesiącu ciąży. Wraz z aktorką zginęła czwórka jej przyjaciół, którzy tej nocy spędzali z nią czas. Śmierć ciężarnej Tate wstrząsnęła Romanem Polańskim. W wielu wywiadach wyrażał swój ogromny żal po stracie ukochanej.

To dziwne. Ale zawsze miałem przeczucie, że Sharon będzie przy mnie tylko przez chwilę - wyznał w jednym z nich.

roman polański, zdjęcia, andrzej zaucha, galeria, leszek kowalewski, eleni, george reeves, thelma todd, bob crane, marilyn monroe, śmierć gwiazdy, josh hartnett, scarlett johansson, elisabeth shortAP/Agencja Gazeta

Sharon Tate et Roman Polanski a la premiere du film Le bal des vampires au cinema Marbeuf a Paris le 31 janvier 1968. Polanski a un sparadrad sur la levre car il s'est battu quelques jours auparavant alors que des voyous importunaient Sharon Tate a cause de sa minijupe   --- Sharon Tate and Roman Polanski at premiere of film The Fearless Vampire Killers in Paris january 31, 1968. Polanski has a plaster on his lip because he fought few days ago because his wife was disturbed by lout because of her miniskirtCREDIT ŠRUE DES ARCHIVES/AGIP/Rue des Archives

James Dean James Dean East News

James Dean

Żył szybko, umarł młodo i niemal od razu stał się legendą. W szkole interesował się sportem, ale na szczęście był za niski, żeby grać w koszykówkę. Na szczęście, bo po szczeblach aktorskiej kariery James Dean wspinał się błyskawicznie. Zagrał w trzech kultowych filmach, stał się rozpoznawalny i wyrósł na ikonę swojego pokolenia. Dwukrotnie nominowano go także do Oscara (drugi raz pośmiertnie). 30 września 1955 roku James Dean jechał ze swoim przyjacielem wymarzonym porsche. Byli w szampańskich nastrojach, a młody aktor sprawdzał, na co stać sportowe auto. Niedaleko miasteczka Cholame zderzyli się z fordem, którego kierowca ich nie zauważył. Przyjaciel wyleciał z samochodu przez przednią szybę, ale przeżył. 24-letni Dean zmarł w szpitalu w Paso Robles tego samego dnia.

Bycie aktorem to jedna z najsamotniejszych doli na świecie. Bycie dobrym aktorem nie jest łatwe, a bycie dobrym człowiekiem jest jeszcze trudniejsze. Nim odejdę, w obu chciałbym osiągnąć perfekcję - stwierdził Dean w jednym z wywiadów.

James Dean w trampkach All Star ConverseJames Dean w trampkach All Star Converse

Brad Renfro Brad Renfro PR Photos

Brad Renfro

Debiutował w "Kliencie" Joela Schumachera u boku Susan Sarandon i Tommy'ego Lee Jonesa. Reżyser był zachwycony jest dojrzałością i "smutkiem w oczach".

Nie mogłem uwierzyć, że tak dobrze wyglądający i inteligentny 10-latek, który nie miał łatwego życia może dobrze zagrać. To było zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe -  wspominał Schumacher.

Film zebrał dobre recenzje, a Renfro zwrócił na siebie uwagę krytyków. Nie uchroniło to jednak młodego aktora przed nałogami. Brad Renfro umarł zaledwie kilka dni przed Heathem Ledgerem. Jego ciało odnaleziono 15 stycznia 2008 roku w jego mieszkaniu w Los Angeles. Aktor zmarł z powodu przedawkowania narkotyków. Kiedyś dziennikarz zapytał go, czy chciałby znać przyszłość. Gwiazdor bez zastanowienia odpowiedział:

Nie. Nie chcę wiedzieć, co mnie czeka.

Brad RenfroScreen z Youtube.com

Jim Morrison Jim Morrison East News

Jim Morrison

Lider legendarnej formacji The Doors nie stronił od narkotyków i innych używek. Nigdy się z tym zresztą nie krył. W wywiadach przyznawał, że dzięki wspomagaczom czuje się lepiej i jest lepszym artystą.

Lubię pić, alkohol rozluźnia ludzi i pomaga w nawiązywaniu rozmowy. To taki hazard; wychodzisz wieczorem się napić, a nie wiesz, gdzie wylądujesz następnego ranka. Może być wspaniale, może nastąpić katastrofa - tak jakbyś rzucał kostką. Różnica pomiędzy samobójstwem a powolną kapitulacją - wyznał Morrison.

3 lipca 1971 roku muzyk został znaleziony martwy w wynajmowanym mieszkaniu w Paryżu, do którego pojechał za swoją ówczesną miłością Pamelą Courson. Artysta zmarł na zawał serca wywołany przedawkowaniem heroiny. W chwili śmierci miał 27 lat. Morrison często myślał o śmierci i przemijaniu.

Mógłbym umrzeć w katastrofie lotniczej. To byłaby dobra forma odejścia. Nie chcę umierać we śnie albo ze starości. Chcę poczuć, jak to jest - stwierdził muzyk w jednym z wywiadów.

FILE - In this undated publicity file photo, members of the Doors, from left,  John Densmore, Robbie Krieger, Ray Manzarek and Jim Morrison, pose for a portrait. Manzarek, the keyboardist who was a founding member of The Doors, has died at 74. Publicist Heidi Robinson-Fitzgerald says in a news release that Manzarek died Monday, May 20, 2013, at the RoMed Clinic in Rosenheim, Germany, surrounded by his family.  (AP Photo, File)Fot. Anonymous AP

Tupac Shakur Tupac Shakur PHOTOSHOT/REPORTER/REPORTER

Tupac Shakur

"Jeśli mam dziś zginąć, to zginę podczas wymiany ognia" - miał pewnego dnia zawyrokować Tupac Shakur. Utalentowanego rapera wychowywała uzależniona od narkotyków matka. Zdążył poznać życie z najgorszej strony. Pierwsze poważne sukcesy zaczął odnosić na początku lat 90. Jego drugi album zyskał status platynowej płyty, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy za najlepszy debiut. Mimo gangsterskich porachunków i problemów z prawem, w 1996 roku był już na szczycie i liczył się w środowisku. Jego płyty świetnie się sprzedawały, a 25-latek zaręczył się z córką Quincy'ego Jonesa, Kidadą i był bardzo pewny siebie.

Jeśli Tyson chce uniknąć nokautu, to nie wchodzi do ringu. Tak to właśnie jest, ale jeśli już wkroczy na ring, to nokautuje wszystkich. I taki właśnie będzie Tupac. Kiedy ktoś będzie przeciw mnie, zostanie znokautowany. W ten czy inny sposób. Pewien staruszek z Południa powiedział mi kiedyś coś takiego: Istnieje więcej niż jeden sposób na oskalpowanie człowieka. Istnieje więcej niż jeden sposób na oddanie strzału. Istnieje więcej niż jeden sposób na śmierć - mówił Tupac.

7 września 1996 roku Tupac zjawił się w Las Vegas, żeby obejrzeć walkę swojego przyjaciela Mike'a Tysona. Kilka godzin później w stronę samochodu, którym jechał oddano 12 strzałów. 5 z nich raniło rapera. Tupac zmarł 13 września na skutek odniesionych ran. Sprawa jego morderstwa wciąż nie została rozwiązana.

Tupac Shakurmat. prasowe

John Belushi John Belushi Bulls

John Belushi

Już w latach 70. rozśmieszał całą Amerykę i występował u boku znanych i cenionych komików. Do panteonu popkultury trafił jednak dzięki filmowi "Blues Brothers", który stworzył razem z przyjacielem Danem Aykroydem. Młody komik miał jednak drugą, mroczną stronę, a mianowicie skłonność do używek. 5 marca 1982 roku w pokoju hotelowym w Los Angeles znaleziono ciało 33-letniego Belushiego.

Przyczyną śmierci było przedawkowanie narkotyków - tzw. speedballu, czyli mieszanki kokainy i heroiny. Na nagrobku aktora umieszczono epitafium: "Wcześniej nas rozśmieszał, teraz skłonił nas do zadumy". Jego grób był jednak tak popularny, że ciało aktora trzeba było przenieść w inne miejsce.  Fani przygotowali więc dla Belushiego nową inskrypcję nawiązującą do jednego ze skeczy komika: "Mógł nas bawić jeszcze przez długi czas, ale.... nieeeeeeeeee".

To co John pozostawił po sobie, to dziedzictwo śmiechu i rozrywki. Był moim bratem - wspominał aktora i przyjaciela Dan Aykroyd.

Bruce Lee Bruce Lee East News

Bruce Lee

Wielu fanów mistrza sztuk walki uważa, że ciążyło nad nim fatum. Jak inaczej określić tragiczny zbieg okoliczności, który dotknął rodzinę Lee? Ostatnim filmem, w którym zagrał gwiazdor kina akcji była "Gra śmierci". Niestety, 32-letni aktor nie ukończył zdjęć do filmu. 20 lipca 1973 roku Bruce Lee źle się poczuł. Był wtedy w mieszkaniu aktorki Betty Ting Pei. Bolała go głowa, więc wziął tabletki i zasnął, by już nigdy się nie obudzić.

W nienakręconych jeszcze scenach zastąpili go inni aktorzy. Produkcja sięgnęła także po stare walki Lee z innych filmów. W "Grze śmierci" bohater zmarł w wyniku postrzału na planie filmowym. Dwadzieścia lat później w dokładnie taki sam sposób zginął syn Bruce'a Lee, Brandon. Na temat śmierci Bruce'a Lee powstało wiele teorii spiskowych. Jedna z nich mówi o mnichach z klasztoru Shaolin, którzy ukarali aktora śmiertelnym "ciosem wibrującej pięści" za ujawnienie tajemnic kung-fu.

Bruce Leemat. prasowe

Anna Jantar Anna Jantar East News

Anna Jantar

Anna Jantar, czyli naprawdę Anna Szmeterling, była jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek, a jej przeboje śpiewane są do dziś. Popularność wiązała się jednak z licznymi obowiązkami. Anna Jantar, która często koncertowała, w domu była raczej gościem. Z trudem rozstawała się ze swoją ukochaną córką Natalią.

Tęsknię za nią podczas wyjazdów, ona także coraz bardziej odczuwa moją nieobecność. Chciałabym być z nią częściej, ona również ze mną. Bardzo za mną tęskni i cierpimy obie - wyjawiła pewnego razu Jantar.

14 marca 1980 roku 30-letnia piosenkarka wracała samolotem z Nowego Jorku do Warszawy. Podczas próby podejścia do lądowania w samolocie doszło do poważnej awarii i maszyna runęła na ziemię. W katastrofie zginęło 77 pasażerów i 10-osobowa załoga. Kiedy Anna Jantar odeszła, Natalia Kukulska miała zaledwie 4 lata.

Anna Jantar, Natalia KukulskaEast News

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.