40 lat minęło... Zobacz, jak zmienili się aktorzy kultowej komedii "Poszukiwany, poszukiwana"

Dokładnie 22 kwietnia mija 40 lat od premiery kultowej komedii z czasów PRL-u, "Poszukiwany, poszukiwana". Widzowie pokochali gosposię Marysię, w którą brawurowo wcielił się Wojciech Pokora. Zobacz, co dziś robią i jak wyglądają aktorzy z filmu!
Wojciech Pokora Wojciech Pokora Eastnews

Wojciech Pokora

Wojciech Pokora wcielał się w filmowego Stanisława Marię Rochowicza czyli gosposię Marysię. Swój debiut na dużym ekranie miał 55 lata temu w spektaklu telewizyjnym "Róża podwórza". Na planie "Poszukiwanego, Poszukiwane" musiał znosić klapsy, a nawet odpierać zaloty swojego pracodawcy. Ta rola przyniosła mu ogromną sławę, a jednak nie od razu chciał ją przyjąć:

Nie chciałem grać tej roli. Miałem świeżo w pamięci Lemmona i Curtisa z 'Pół żartem, pół serio'. Byłem pewien, że lepiej już nie można zagrać i nie trzeba. Ale Staszek Bareja nie dawał za wygraną. Wydzwaniał i przychodził do nas dniami i nocami. W końcu żona powiedziała: 'Weź tę rolę, bo inaczej nie dadzą nam spokoju - opowiadał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" w 1998 roku.

Rolę gosposi Marysi w dużej mierze pomogła aktorowi wykreować jego żona.

Sukienkę i perukę do roli pożyczyłem od mojej żony. Zresztą wiele innych dodatków, takie jak pończochy również. Można powiedzieć, że to właśnie moja małżonka wykreowała Marysię - zdradziła w rozmowie z Fakt.pl.

Wojciech PokoraKapif

Pokora zasłynął też z kreacji inżyniera Gajny w "Czterdziestolatku", Kowalskiego w "Brunecie wieczorową porą" czy docenta Zenobiusza Furmana w serialu "Alternatywy 4" . Aktor ma 78 lat i dziś już nie gra w filmach. Sporadycznie pojawia się w serialach - ostatnio jako dziadek Bohdan w "Spokojnie, to tylko ekonomia". Do dziś nad wyraz ceni jednak teatr, na którego deskach wciąż możemy go zobaczyć:

Ja w ogóle czuję się aktorem teatralnym. Wiem, że widzowie znają mnie przede wszystkim z telewizji, ale teatr był dla mnie zawsze podstawą. Cieszę się więc, że wciąż mam możliwość obcować ze sztuką - wyjaśnił w wywiadzie.

Wojciech PokoraKapif

Wojciech Pokora chętnie pojawia się na spektaklach z żoną. Mimo upływu lat, para uwielbia spędzać czas tylko we dwoje:

Razem z żoną cenimy sobie spokój i naturę. To dodaje nam sił i daje wewnętrzny spokój. Nigdy nie należeliśmy do ludzi, którzy lubili huczne zabawy i dobrze czuli się w dużej grupie znajomych. Jeśli spotkania, to kameralne, w wąskim gronie przyjaciół. Ale najchętniej we dwoje, z naszymi zwierzakami i dobrą książką - wyjaśnił rozmowie z Fakt.pl.

Jednak rośnie mu już konkurencja! W jego ślady poszła wnuczka, Agata Nizińską.

Wojciech Pokora, Agata NizińskaKapif

Aktorka chętnie pojawia się u boku swojego słynnego dziadka. Pokora jest jej bezgranicznym fanem:

Agata jest zdolną i mądra. Wie, że ten zawód jest ciężkim kawałkiem chleba, ale jestem przekonany, że da sobie radę. Gdy powiedziała, że zamierza zdawać do Akademii, trzymałem za nią kciuki i cieszyłem się jak dziecko, gdy okazało się, że została przyjęta. Ja już jestem z niej dumny i jestem jej wielbicielem - wyjaśnił.
Maria Chwalibóg Maria Chwalibóg YouTube

Maria Chwalibóg

Maria Chwalibóg zagrała filmową Karpielową, pierwszą pracodawczynię Marysi. Aktorka była żoną Andrzeja Kopiczyńskiego. Potem związała się z Markiem Bargiełowskim. W 2005 roku zagrała w filmie "Podróż Niny". Mogliśmy ją też obejrzeć w serialu "Oficerowie", w którym zagrała siostrę przełożoną. Aktorka ma 80 lat. Ostatnio mogliśmy ją obejrzeć w 2011 roku w filmie "Wielkanoc".

Maria ChwalibógKapif

Barbara Rylska Barbara Rylska YouTube

Barbara Rylska

Barbara Rylska wcieliła się w postać filmowej żona dyrektora. To ona mówi słynny cytat:

Mój mąż. Mąż jest z zawodu dyrektorem.

Po roli w komedii "Poszukiwana, poszukiwana" długo musieliśmy czekać, by znów zobaczyć ją na ekranie. Rylska przyznała, że nie grała w filmach, bo zajęła ją rodzina i nie potrzebowała zarobku:

Wcześniej miałam rodzinę. Był mąż, który zarabiał. Więc i wtedy nie goniłam za pieniędzmi, wiedziałam, że pieniądze szczęścia nie dają. Oczywiście, kiedy ich brak, to przychodzą nieszczęścia. (...) Ważne jest to, by żyć mniej więcej spokojnie. Człowiek przecież nie jest w stanie zeżreć wszystkiego i mieć wszystko - powiedziała w rozmowie z "Moskiewski Komsomolec? w 2011 r.

Aktorka zagrała w "Rodzinie zastępczej" i w "Lokatorach" dopiero w 2000 roku. Rylska ma 77 lat. Jej ostatnią produkcją filmową był serial "Adam i Ewa".

Barbara RylskaEastnews

Barbara Rylska ceni sobie rodzinę:

Marzę, by mój syn i mój wnuk, który przyszedł na świat półtora roku temu, byli zdrowi i szczęśliwi - wyjaśniła w rozmowie w 2011 roku.

Aktorka stroni od luksusów. Mieszka w spokojnej okolicy z dala od zgiełku i nic jej więcej do szczęścia nie potrzeba:

Mieszkam na daczy, która ma 33 lata. Zbudowałam ten dom jako prezent na swoje urodziny. Żebym miała gdzie uciec od wszystkich miejskich kłopotów i rodzinnych awantur. Dom jest stary, ale absolutnie nie mam zamiaru zamienić go na cokolwiek innego, nawet jeśli bym miała nie wiadomo ile pieniędzy - wyjaśniła.
Zofia Czerwińska Zofia Czerwińska YouTube

Zofia Czerwińska

Zofia Czerwińska zagrała sublokatorkę Karpielów i ich byłą gosposię.

Kupcie mi mieszkanie, to was oswobodzę - to jedne z nielicznych zdań, które wypowiedziała w filmie.

Aktorka stworzyła wiele niezapomnianych kreacji filmowych. Najsłynniejsza to rola pani Balcerkowej z serialu "Alternatywy 4". Zagrała też w "Czterdziestolatku" i w "Czterdziestolatek. 20 lat później". Fani z pewnością pamiętają jej rolę w "Misiu" jako kandydatkę na żonę Ochódzkiego. W "Och, Karol" zagrała matkę głównego bohatera. Wystąpiła też w "Złoto dezerterów" z 1998 roku.

Aktorka miała dwóch mężów i słynęła z licznych romansów. Nie miała dobrej opinii o mężczyznach:

Chyba musiałam mieć na myśli swoich dwóch mężów, z którymi się nie ułożyło i jeszcze wielu innych mężczyzn, z którymi też nie wychodziło. Pewnie dlatego, że z mężczyznami jest trochę tak, jak z telefonem - albo pomyłka, albo zajęty - wyjaśniła w rozmowie z Se.pl.

Zofia CzerwińskaKapif

Aktorka ma obecnie 80 lat i często występuje w telewizji. Głównie z pieskiem Dżekusiem. Czerwińska pojawiła się na premierze w 2010 roku z przystojnym i dużo młodszym od siebie mężczyzną u boku, co wywołało spore poruszenie. Jej towarzyszem okazał się, Marian Kutiak, dziennikarz, reżyser dokumentalista. Kutiak jest młodszy od Czerwińskiej o przeszło 20 lat, ale aktorka podchodzi do tego z dystansem:

Marian jest młodszy ode mnie. O jakieś 20 lat. Mogłabym być jego matką - wyjaśniła w Se.pl.

Zofia CzerwińskaKapif

To wreszcie przy nim aktorka odnalazła spokój:

Chyba charakter mi złagodniał. Już nie jestem taka czepliwa, niecierpliwa, przynajmniej staram się nie być taką. Dobrze nam się z rozmawia. On mi pokazał, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa, bez względu na wiek i płeć - wyjaśniła.

Wiesław Gołas Wiesław Gołas YouTube

Wiesław Gołas

Wiesław Karpiel zagrał pierwszego "pana" Marysi. Aktor zapisał się tez w pamięci widzów rolami Tomka Czereśniaka z kultowego serialu "Czterej pancerni i pies" czy Marianka Szyguły z "Drogi". Gołas ma 82 lata. Nie gra w filmach od 1996 roku ("Szabla od komendanta"), jednak występował w Teatrze polskim w Warszawie. W 2008 roku wydał książkę wspomnieniową "Na Gol(ł)asa", którą napisała jego córka, Agnieszka Gołas-Ners.

Wiesław Gołas, Agnieszka Gołas-NersKapif

Aktor narzeka na kłopoty z pamięcią. W swoim życiu poznał wiele osób, których sylwetki zatarł czas:

Miałem wspaniałych przyjaciół w młodości, ale zgubiliśmy się gdzieś w świecie, straciliśmy ze sobą kontakt. Oni mnie pamiętają, bo widzieli moje filmy, czytają wywiady ze mną, przychodzili do teatru i czasem się na mnie obrażają, gdy nie mogę sobie przypomnieć ich imienia czy jakiejś konkretnej sytuacji ze wspólnej przeszłości - wyjaśnił w Światseriali.pl.

Wiesław Gołas na premierach spektakli często pojawia się w towarzystwie żony, Marii.

Wiesław GołasKapif

Filip Łobodziński Filip Łobodziński YouTube

Filip Łobodziński

Filip Łobodziński wcielił się w rolę Antosia, nieznośnego syna Państwa Góreckich. Jako aktor dziecięcy zagrał w takich produkcjach jak: "Stawiam na Tolka Banana" i "Podróż za jeden uśmiech". Dziś jest znanym dziennikarzem i piosenkarzem Zespołu Reprezentacyjnego (razem z Jarosławem Gugałą). Ma 54 lata.

Jarosław Gugała, Filip ŁobodzińskiKapif
Filip Łobodziński był trzykrotnie żonaty. Dla swojej trzeciej ostatniej żony, zrobił prawdziwą rewolucję w swoim życiu: to dla niej przyjął sakramenty święte, dzięki czemu para mogła wziąć ślub w kościele. Łobodziński i jego żona Maja, chodzili do jednej klasy w liceum, jednak spotkali się dopiero po latach, dowiadujemy się z "Kulis Sławy".

Jolanta Wołłejko Jolanta Wołłejko Screen z Youtube.com

Jolanta Wołłejko

Jolanta Wołłejko zagrała filmową nianię, koleżankę Marysi. Jej rodzicami byli znani aktorzy Haliny Czengery i Czesława Wołłejko. Siostra - także aktorka- Magdaleny Wołłejko, to była żona Piotra Polka. Ze związku z Tadeuszem Plucińskim ma synów Piotra i Pawła.To małżeństwa z amantem po pewnym czasie zaczęła pochodzić z dystansem:

Jolanta Wołłejko żartowała, że kiedy przyjdzie na jego grób, to prawdopodobnie zastanie na nim kartkę: "Jestem u Zosi w kwaterze 6, zaraz wracam" - podaje Dziennikzachodni.pl.

Aktorka zajęła się dubbingiem. Lista filmów, w  których użyczała głosu jest imponująca: "Iniemamocni", Atomowa Betty " czy ostatnie "Scooby-Doo: Klątwa potwora z głębin jeziora' z 2011 roku. Jolanta Wołłejko ma 71 lat.

Jolanta WołłejkoKAPIF

Wojciech Pokora i Jolanta Bohdal Wojciech Pokora i Jolanta Bohdal Eastnews

Jolanta Bohdal

Filmowa żona Rochowicza ma dziś 71 lat. Aktorka zagrała też w "Stawiam na Tolka Banana". Wystąpiła także w serialu "Zdaniem obrony". W filmach nie pojawia się od 1985 roku ("Rajska jabłoń"). Potem zajęła się reżyserią teatralną: przygotowała "Operę za 4 grosze" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 1987 roku. W 1990 zagrała w tej samej sztuce w Teatr zeMuzycznym w Poznaniu. Bohdal stroni od bywania na salonach i próżno znaleźć jej aktualne zdjęcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.