Kamila Łapicka: Kochałam go za to, że czułam się przy nim bezpiecznie. Wdowa szczerze o miłości do Andrzeja Łapickiego

Do księgarń trafia właśnie wspólna książka Łapickich "Łapa w łapę", którą para pisała niemal do ostatnich dni życia aktora. Z tej okazji Kamila Łapicka udzieliła w najnowszym "Newsweeku" wywiadu, w którym szczerze opowiada o przeżywaniu żałoby i uczuciu, jakie łączyło ją z legendą polskiego kina.
Kamila Łapicka. Kamila Łapicka. FORUM

O żałobie

Kamila Łapicka w najnowszym "Newsweeku" zdradza, jak przeżywa żałobę po Andrzeju Łapickim. Jest to dla niej bolesny czas, tym bardziej, że każdy jej ruch był interpretowany przez media i uwieczniany przez fotografów. Mimo że Kamila wielokrotnie rozmawiała z mężem o jego śmierci, paradoksalnie nie była na nią przygotowana:

Moment, w którym dotarło do mnie, że jestem wdową, był bardzo trudny. Pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałam słowo "kondolencje". Najpierw wydało mi się bardzo abstrakcyjne i dopiero po chwili uświadomiłam sobie, że osoba, która go użyła, mówi do mnie - mówi Kamila Łapicka w "Newsweeku".

Lapicki Andrzej, Mscichowska Kamila zona

Kamila nosi czarne stroje, bo okazuje w ten sposób szacunek dla tradycji i dla swojego męża. Dzięki temu łatwiej jest też odnaleźć jej swoje miejsce i się określić. Wyjaśnia powody noszenia żałoby:

To był pierwszy odruch, kiedy umiera ktoś bliski, trzeba iść do sklepu i kupić ubrania w czarnym kolorze. Ale tak naprawdę żałobę noszę w sobie, nie potrzebuję się uzewnętrzniać. Choć z drugiej strony te czarne stroje to wyraz szacunku dla męża - wyjaśnia.
Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. KAPIF

O śmierci

Śmierć Andrzeja była dla Kamili zaskoczeniem, mimo tego, że wielokrotnie o niej rozmawiali:

Śmierć to była rzecz, którą prawdopodobnie przewidywali wszyscy, tylko nie my z Andrzejem. W każdym razie nie do końca - mówi.

O tym, że nie spodziewali się śmierci aktora, świadczą ostatnie słowa Andrzeja, które powiedział do Kamili:

Kiedy szłam spać ostatniego wieczoru, Andrzej powiedział: żoneczko, taka jesteś dla mnie dobra, taka kochana, do jutra. Przypomniałam to sobie rano, kiedy już zostałam sama - wspomina wdowa.

Lapicki Andrzej, Mscichowska Kamila zonakapif

Są też takie panie, które kochają się w starszych mężczyznach. Przykładem jest Kamila Łapicka, która wyszła za mąż za Andrzeja Łapickiego starszego o 60 LAT!!! Są też takie panie, które kochają się w starszych mężczyznach. Przykładem jest Kamila Łapicka, która wyszła za mąż za Andrzeja Łapickiego starszego o 60 LAT!!!

O tym, co ich łączyło

Kamila często podkreśla, że życie z aktorem, który był od niej 60 lat starszy paradoksalnie było bardzo zwyczajne, a połączyło ich podobne postrzeganie świata:

Wbrew pozorom łączyło nas podobne podejście do życia, poczucie humoru i duży szacunek do siebie nawzajem i świata - wyznaje.

Warszawa 15.10.2011. Premiera spektaklu "Szkola zon" w rez. Jacques Lassalle w Teatr Polski. N/z Andrzej Lapicki, Kamila Lapicka. Fot. Teodor Ryszkus / FORUMFORUM

Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. Fot. KAPIF

O różnicy wieku

Pytanie o sporą różnicę wieku między małżonkami nasuwa się samo. Kamila wyjaśnia, że z tego powodu miała potrzebę tłumaczenia się innym z "normalności" swojego małżeństwa. Zdradza także, że para marzyła po prostu o tym, by przeżyć kawałek życia razem, nie zważając na różnice w metryce. Wygląda na to, że wiek naprawdę nie miał dla nich znaczenia:

Chciałabym, żeby ludzie, którzy przeczytają książkę, poczuli normalność naszego związku. Związku dwojga ludzi, którzy spotkali się w pewnym momencie życia i postanowili kawałek drogi przejść razem - wyjaśnia.

Mscichowska Kamila, Lapicki AndrzejKAPiF

Kamila i Andrzej Łapiccy. Kamila i Andrzej Łapiccy. Fot. KAPIF

O miłości

Łapicka powiada także o łączącym parę uczuciu. Kamila pokazuje, że ma do siebie dystans, nawet w tak trudnych momentach. W wywiadzie zdradza, że Łapicki pokochał ją za piękno duchowe:

No tak, bo przecież nie za fizyczne (uśmiech) - odpowiada z ironią na pytanie dziennikarza.

Lapicki Andrzej, Mscichowska Kamila zonaKAPIF.PL/KAPIF

Łapicka zdradza,że obdarzyła Andrzeja miłością za poczucie bezpieczeństwa, które je dawał:

Za to, że czułam się przy nim bezpieczna. Otoczona opieką od pierwszych chwil, psychicznie i emocjonalnie - mówi.
Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki. KAPiF

O tym, co on jej dał

Małżonkowie przez 3 lata bycia razem dużo sobie nawzajem dali. Wygląda na to, że ich związek był bardzo partnerski, a Kamila ceniła w Andrzeju przede wszystkim jego inteligencję i możliwość prowadzenia rozwijających dyskusji:

Poczucie, że miałam radość czerpać z jego niezmierzonej inteligencji i wyobraźni. To jest największe bogactwo, że on miał ochotę się tym dzielić, inspirować mnie, cieszyć się z moich sukcesów - wyjaśnia.

Lapicki Andrzej, Mscichowska Kamila zonakapif

Kamila i Andrzej Łapiccy. Kamila i Andrzej Łapiccy. ag

O tym, co ona dała jemu

Kamila będąc przygotowana na pytanie dziennikarza, odpowiada dowcipem, że odkryła przed ikoną kina świat nowych technologii:

Pokazałam mu YouTube - mówi.

Lapicki Andrzej, Mscichowska Kamila zona

Jednak to, co najbardziej istotne to to, że nauczyła swojego męża czerpać radość ze zwykłych, codziennych przyjemności: z przeczytania książki, zjedzenia wspólnie obiadu, spaceru czy spotkania z przyjaciółmi:

Ale tak naprawdę mam nadzieję, że dałam mu radość życia. (...) Lubił to, że budzimy się do życia kolejny raz, że będziemy coś robić, że mamy plan - mówi Kamila.

Wygląda na to, że dzięki Kamili ostatnie miesiąca życia Łapickiego były pełne nadziei i radości, których tak często brakuje starszym osobom.

Kamila Łapicka Kamila Łapicka KAPIF.PL/KAPIF

O przyszłym mężu

Kamila Łapicka ma zaledwie 28 lat. Trudno uniknąć myśli, że przed młodą wdową jest teraz całe życie, które może spędzić z innym mężczyzną. Jak się okazuje Kamila nie wyklucza ponownego zamążpójścia, a nawet rozmawiała o tym z Andrzejem:

Nie robiliśmy castingu na mojego przyszłego partnera, ale Andrzej żartował sobie z tego. Wierzę, że chciałby, żebym była szczęśliwa. A ja też nie zamierzam się skazać na wieczną żałobę - mówi.

Mscichowska Kamila

Kamila wierzy, że wspomnienia z życia z Andrzejem Łapickim pozostaną dla niej cudowną bajką, do której będzie wracać wspomnieniami, natomiast czeka na nią też inne życie, choć może już "bardziej zwyczajne".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.