Marcin Dorociński

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński to polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, działacz społeczny. Szerszej publiczności znany między innymi z takich produkcji, jak "Róża", "Pitbull", "Jack Strong", "Rozmowy nocą", "Moje córki krowy". Laureat dwóch Złotych Lwów i Złotej Kaczki.

Data urodzenia: 22 czerwca 1973 r.
Miejsce urodzenia: Milanówek
Pełne imię i nazwisko: Marcin Grzegorz Dorociński
Wzrost: 183 cm
Instagram: @marcindorocinski
Facebook: Facebook.com/marcindorocinski
Rodzina: żona Monika Sudół, syn Stanisław, córka Janina

Marcin Dorociński: życiorys

Marcin Dorociński przyszedł na świat 22 czerwca 1973 roku w Milanówku pod Warszawą. Dorastał z rodzicami i trzema braćmi. Ukończył Technikum w Grodzisku Mazowieckim. W 1997 roku został absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Marcin Dorociński: kariera

Tuż po ukończeniu Akademii Teatralnej w Warszawie Marcin Dorociński został aktorem Teatru Dramatycznego i grywał w Teatrze Ateneum. W filmie pojawił się będąc jeszcze studentem, bowiem w 1996 roku zagrał niewielką rolę studenta w filmie Andrzeja Żuławskiego "Szamanka". Rok później zagrał w serialu "Ekstradycja".
W 1999 roku Marcin Dorociński wziął udział aż w pięciu produkcjach: "Wszystkie pieniądze świata", "Pierwszy milion", "Kiler-ór 2-óch", "Torowisko", "Krugerandy". Następnie zagrał m.in. w: "Żółty szalik" (2000), "Przedwiośnie" (2001), "Sfora: bez litości" (2002), "Show" (2003), "Vinci" (2004), "Kamera Cafe" (2004).
Pierwszym przełomem w karierze Marcina Dorocińskiego okazał się 2005 rok, kiedy wcielił się w podkomisarza Sławomir "Despero" Desperski w serialu i w filmie pełnometrażowym "PitBull". W kolejnych latach można było zobaczyć go na ekranie m.in. w: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006), "Francuski numer" (2006), "Ogród Luizy" (2007). W 2008 roku aktor wykreował postać Bartka w komedii romantycznej "Rozmowy nocą", a rok później Kostka Chmurskiego w "Idealny chłopak dla mojej dziewczyny". Otrzymał pierwszą nominację do Orła za film "Rewers".
W 2011 roku Dorociński zagrał u boku Agaty Kuleszy w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Róża". Za tę rolę został nagrodzony Złotymi Lwami. Kolejne były produkcje: "Obława" (2012), "Drogówka" (2013), "Serce, serduszko" (2014), "Jack Strong" (2014), "Pod Mocnym Aniołem" (2014), "Moje córki krowy" (2015).
Marcin Dorociński znany jest również z tego, że bardzo angażuje się w różnorodne akcje społeczne, np. "Nie kupuj, adoptuj", akcje WWF ("Godzina dla wilka. Dołącz do watahy"), przedsięwzięcia fundacji SYNAPSIS.

Marcin Dorociński: życie prywatne

Marcin Dorociński jest mężem scenografki Marty Sudół, z którą ma syna Stanisława (ur. 2006 r.) i córkę Janinę (ur. 2008 r.).

Zobacz także:

Maciej Stuhr - Agata Kulesza - Maja Ostaszewska

marcin dorociński

Więcej o:

marcin dorociński

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.