Kamil Stoch

Kamil Stoch

Kamil Stoch jest polskim skoczkiem narciarskim, reprezentantem Polski w tej dyscyplinie. Dwukrotnie był mistrzem olimpijskim, w 2013 zdobył tytuł mistrza świata. W 2017 roku zdobył tytuł mistrza świata w konkursie drużynowym. Od 2010 roku jest żonaty, jego żoną jest Ewa Bilan.

Imię i nazwisko: Kamil Stoch
Data urodzenia: 25 maja 1987
Miejsce urodzenia: Zakopane
Zawód: sportowiec
Dyscyplina: skoki narciarskie
Facebook: facebook.com/KamilStochOfficial/

Kamil Stoch – kariera sportowa

Kamil Stoch rozpoczął naukę jazdy na nartach już w wieku trzech lat. Gdy miał cztery lata razem z kolegami budował skocznie, na których oddawał swoje pierwsze skoki. W wieku ośmiu lat dołączył do klubu sportowego LKS Ząb, gdzie trenował kombinację norweską.
Gdy był w szkole podstawowej wygrał siedem konkursów w kategorii wiekowej „1986 i młodsi”. W lipcu 1999 roku Stoch zdobył tytuł mistrza świata młodzików oraz trzecie miejsce w konkursie drużynowym. W grudniu 2002 roku po raz pierwszy wziął udział w konkursie w ramach mistrzostw Polski seniorów na dużej skoczni. Na zawodach na Małej Krokwi w Zakopanem zdobył złoty medal w kategorii juniorów młodszych. W tym samym sezonie wziął udział w dwóch konkursach Pucharu Kontynentalnego w Seefeld i Bischofshofen. W następnym sezonie wystąpił w czterech konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz zadebiutował w Pucharze Świata.
W następnych latach brał udział w wielu konkursach Pucharu Świata i innych prestiżowych konkursach, na których odnosił mniejsze lub większe sukcesy. W 2013 roku Stoch dołączył do kadry A reprezentacji Polski w skokach narciarskich, w kolejnych sezonach ponownie został powołany do kadry.
W sezonie 2016/2017 odnosił duże sukcesy, między innymi zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni oraz drugie miejsce w Pucharze Świata. Kamil Stoch startował również w zawodach Igrzysk Olimpijskich.

Kamil Stoch – życie prywatne

Matka Kamila Stocha pracuje w zakopiańskim Urzędzie Miasta, natomiast jego ojciec jest psychologiem sądowym i klinicznym. Kamil Stoch ma dwie siostry – Annę i Natalię. Dziadek Kamila w czasie wojny był więźniem obozu Kraków – Płaszów. Mężczyzna uciekł z obozu i na pieszo dotarł do oddalonego około 100 kilometrów Zakopanego. Kamil Stoch początkowo uczył się w swojej rodzinnej miejscowości Ząb. Później ukończył Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Maturę zdał w 2006 roku. W 2012 roku ukończył krakowską Akademię Wychowania Fizycznego, na kierunku wychowania fizycznego. W 2010 roku poślubił Ewę Bilan.

kamil stoch

Więcej o:

kamil stoch

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.