Halina Mlynkova

Halina Mlynkova

Halina Mlynkowa to piosenkarka urodzona na terenie dawnej Czechosłowacji. Od lat związana jest zawodowo z Polską. Tutaj odniosła sukcesy śpiewając w grupie Brathanki. Zespół stworzył hity takie jak: "Czerwone korale" czy "W kinie w Lublinie". Mlynkowa prowadziła również program rozrywkowy "The Voice of Poland".

Data urodzenia: 22 czerwca 1977 r.
Miejsce urodzenia: Nawsie (dawna Czechosłowacja)
Pełne imię i nazwisko: Halina Mlynkova-Wronka
Instagram: @halinamlynkova
Facebook: Facebook.com/halinamlynkova

Halina Mlynkova: początki i rozwój kariery


Halina Mlynkova przyszła na świat 22 czerwca 1977 roku w Nawsie w dawnej Czechosłowacji (Zaolzie) jako córka polskiego działacza społecznego i prezesa Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Władysława Młynka i Anny. Jest absolwentką liceum medycznego w Cieszynie. Studiowała również etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Już jako nastoletnia dziewczyna występowała w zespole pieśni i tańca "Olza". Przez trzy lata Halina Mlynkova prowadziła imprezę folkową organizowaną w Jabłonkowie o nazwie "Gorolskie Święto".
Prawdziwa kariera muzyczna Haliny Mlynkovej zaczęła się w momencie, gdy w 1998 roku dołączyła do zespołu muzycznego Brathanki. Była to grupa łącząca w sobie wiele muzycznych stylistyk, bazując na polskim folklorze z domieszką popu, rocka, a nawet funku. Debiutancki album grupy ukazał się w 2000 roku i nosił nazwę "Ano!". Okazał się wielkim hitem i aż czterokrotnie pokrył się platyną. Na płycie znalazły się takie przeboje jak: "Czerwone korale", "Gdzie ten, który powie mi", "Siebie dam po ślubie".
W 2001 roku zespół zachęcony sukcesem debiutu, wydał kolejny album "Patataj", który otrzymał nagrodę Fryderyka jako Album Roku Etno/Folk. Pochodziły z niego utwory: "W kinie, w Lublinie", "Za wielkim morzem Ty". W 2003 roku Mlynkova postanowiła rozstać się z zespołem.
W 2007 roku Halina Mlynkova wzięła udział w programie rozrywkowym emitowanym przez TVN "Taniec z Gwiazdami", w którym partnerował jej Robert Rowiński, jednak przygoda z programem skończyła się szybko z powodu kontuzji piosenkarki. W 2011 była trenerem drużyny wokalistów w programie "Bitwa na głosy" emitowanym przez TVP 2. Wydała dwa solowe albumy: "Etnoteka" (2011) i "Po drugiej stronie lustra" (2014).
W 2014 roku Mlynkova zaprezentowała swój nowy utwór "Ostatni raz", z którym wygrała konkurs debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 2015 roku prowadzi program "Voice of Poland" na antenie TVP 2.

Halina Mlynkova - życie prywatne


W 2003 roku Halina Mlynkova wyszła za mąż za prezentera telewizyjnego, aktora teatralnego i filmowego Łukasza Nowickiego, z którym ma syna Piotra. Para rozwiodła się w 2012 roku, a artystka ponownie wyszła za mąż w 2015 roku za producenta muzycznego Leszka Wronkę. Na ślubie była m.in. Ewa Farna z partnerem i Karel Gott.

Tomasz Kammel - Edyta Górniak - Ewa Farna

halina mlynkova

Więcej o:

halina mlynkova

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.