Grażyna Wolszczak

Grażyna Wolszczak

Grażyna Wolszczak to polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiego kina. Szerszej publiczności znana z serialu "Na Wspólnej", gdzie wciela się w postać Barbary Brzozowskiej, filmów "Ja wam pokażę!" czy "Wiedźmin". Na co dzień związana z Teatrem Komedia w Warszawie.

Data urodzenia: 7 grudnia 1958 r.
Miejsce urodzenia: Gdańsk
Pełne imię i nazwisko: Grażyna Wolszczak-Sikora
Wzrost: 173 cm
Instagram: @grazyna.wolszczak_official
Rodzina: syn Filip, partner Cezary Harasimowicz

Grażyna Wolszczak: życiorys

Grażyna Wolszczak przyszła na świat 7 grudnia 1958 roku w Gdańsku jako córka higienistki Krystyny Łaszewskiej i inżyniera Henryka Wolszczaka. Tam ukończyła III. Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Przeprowadziła się do Wrocławia, gdzie uczęszczała do Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, a po pół roku zaczęła grywać w teatrze w Wałbrzychu. W 1983 roku została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Grażyna Wolszczak: kariera

Grażyna Wolszczak początkowo związała swoje życie zawodowe z teatrem. Początkowo grywała w Teatrze Nowym w Poznaniu, z którym też grała w Szkocji i Anglii. Następnie pracowała w warszawskich teatrach: Teatrze Polskim, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Studio, Teatrze Dramatycznym. Zagrała m.in. w takich sztukach, jak: "Trzy siostry", "Żelazną ręką", "Maskarada", "Cyganka Dondula", "Dotknięci".
Początkowo Grażyna Wolszczak grała epizodyczne role w serialach telewizyjnych i produkcjach filmowych ("Matki, żony i kochanki", "Żółty szalik", "Marzenia do spełnienia", "Trzy szalone zera"). W 2001 roku wcieliła się w postać Yennefer w filmie "Wiedźmin". Dwa lata później zaczęła grać w serialu emitowanym przez telewizję TVN "Na wspólnej", gdzie wciela się w postać Barbary Brzozowskiej. W 2004 roku dostała rolę przedsiębiorczej Grażyny Weksler w serialu Polsat "Pierwsza miłość". W 2006 roku zagrała główną rolę w komedii romantycznej "Ja wam pokażę!", kontynuacji kultowej komedii "Nigdy w życiu". W 2009 roku Wolszczak pojawiła się w dramacie "Zamiana", za rolę w którym dostała nominację do Złotej Kaczki, natomiast w 2011 zagrała w filmie "Wojna polsko-ruska".
W 2007 roku Grażyna Wolszczak z Iwoną Konieczną wydały książkę "Jak być zawsze młodą, piękną i bogatą.".

Grażyna Wolszczak: życie prywatne

Grażyna Wolszczak w 1986 roku wyszła za mąż za aktora Marka Sikorę, który zmarł w 1996 roku. Owocem ich małżeństwa jest syn Filip (ur. 1989 r.). Aktorka znajduje się w związku ze scenarzystą, aktorem, pisarzem Cezarym Harasimowiczem.

Zobacz także:

Cezary Harasimowicz - Marek Sikora - Ewa Gawryluk

grażyna wolszczak

Więcej o:

grażyna wolszczak

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.