"Gra o tron"

"Gra o tron"

"Gra o tron" to amerykański serial telewizyjny realizowany na podstawie serii powieści autorstwa George’a R.R. Martina przez stację HBO. Jest to produkcja z gatunku fantasy. Pierwszy sezon ukazał się w 2011 i stał się światowym hitem.

"Gra o tron" - o serialu

Amerykańska premiera pierwszego odcinka pierwszego sezonu serialu miała miejsce 17 kwietnia 2011 roku, a w Polsce produkcja ukazała się dzień później, 18 kwietnia. Już od pierwszego odcinka "Gra o tron" cieszyła się ogromną oglądalnością, która stale rosła wraz z ukazywaniem się kolejnych sezonów. Serial chwalony był za rozmach, z jakim jest kręcony. Bogata scenografia, efekty specjalne, kostiumy oraz barwa fabuła sprawiają, że serial jest zaliczany do najlepszych produkcji tego typu, które ukazały się w amerykańskiej telewizji.
W głównych rolach obsadzono mało znanych aktorów, którzy wkrótce zdobyli ogromną popularność. Zaliczają się do nich: Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Iain Glen, Aidan Gillen, Maisie Williams oraz Nikolaj Coster-Waldau.
Do 2017 roku serial zgarnął najważniejsze nagrody przyznawane serialom. W 2017 został uznany za najlepszy serial dramatyczny i nagrodzony Złotym Globem. Aktorka Lena Headey, wcielająca się w rolę Cersei Lannister, zdobyła w tym samym roku Złotego Globa dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Dodatkowo serial łącznie zdobył 38 nagród Emmy, dwa Saturny, sześć nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz kilkadziesiąt pomniejszych nagród branżowych.

"Gra o tron" - fabuła serialu

"Gra o tron" to opowieść o walce kilku szlacheckich rodów, które zabiegają o tron krainy Westeros. Lannisterowie, Baratheonowie i Starkowie mierzą się ze sobą w śmiercionośnej walce o władzę. Pojawiają się również inni pretendenci do objęcia rządów, potomkowie poprzednio sprawującego władzę Smoczego Króla Targaryena. Serial obfituje w polityczne intrygi, które potrafią w zupełności zmienić bieg akcji, w sposób zaskakujący, a jednocześnie szokujący.

gra o tron

Więcej o:

gra o tron

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.