Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski był prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2010-2015. Historyk, wielokrotny poseł na Sejm. Minister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka, wicemarszałek Sejmu (V. kadencja Sejmu, nominowany przez PO), marszałek sejmu (VI. kadencja Sejmu). Po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego tymczasowo pełnił obowiązki prezydenta RP, następnie wybrany prezydentem 6 sierpnia 2010 (do 6 sierpnia 2015).


Data urodzenia: 4 czerwca 1952 r.
Miejsce urodzenia: Oborniki Śląskie
Facebook: Facebook.com/KomorowskiBronislaw/
Rodzina: żona Anna, dzieci (Zofia, Tadeusz, Maria, Piotr, Elżbieta)

Bronisław Komorowski: kariera 1971 - 2007

Bronisław Komorowski pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest synem profesora i afrykanisty Zygmunta Leona Komorowskiego oraz Jadwigi Komorowskiej. W 1966 roku jego rodzina przeniosła się do Warszawy, uprzednio mieszkając w Obornikach Śląskich, Józefowie oraz Pruszkowie, gdzie młody Komorowski odbierał wykształcenie podstawowe. W stolicy ukończył XXVI. Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida. Od zawsze angażował się w działalność opozycyjną, za co został zatrzymany po raz pierwszy w 1971 roku. Silnie związany z harcerstwem.

W 1977 Bronisław Komorowski ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tuż po nich został stażystą w dzienniku "Słowo Powszechne". W tamtym czasie nadal bardzo angażował się we wszelkie działania opozycyjne: Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, niezależne wydawnictwo Biblioteka Historyczna i Literacka. Za manifestację przed Grobem Nieznanego Żołnierza został zatrzymany i skazany na miesiąc aresztu (1979). Od 1980 roku członek "NSZZ Solidarność". Internowany w stanie wojennym (grudzień 1981 - czerwiec 1982).

W 1989 roku Komorowski był dyrektorem gabinetu ministra Aleksandra Halla, następnie w 1990-1993 cywilnym wiceministrem obrony narodowej. W tamtym czasie związany był z Unią Demokratyczną, następnie Unią Wolności, gdzie zawsze pełnił wysokie funkcje. W 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską.

Bronisław Komorowski: kariera 2007-2015

Po tym jak Bronisław Komorowski sześciokrotnie pełnił funkcję posła na Sejm, w 2007 roku został wybrany na marszałka Sejmu, którym był do 2010 roku. Po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 roku, w której to tragicznie zginął między innymi ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński, Komorowski, zgodnie z istniejącymi przepisami, objął tymczasowo funkcję prezydenta do czasu rozpisania nowych wyborów. W owych wyborach, które odbyły się w sierpniu 2010 roku, był jednym z kandydatów i wygrał je w drugiej turze, pokonując Jarosława Kaczyńskiego wynikiem 53,01% głosów. Za swoją działalność polityczną został wielokrotnie nagradzany nie tylko ważnymi polskimi, ale również zagranicznymi odznaczeniami.

Bronisław Komorowski: życie prywatne

Bronisław Komorowski poznał swoją żonę Annę dzięki działalności harcerskiej. Są małżeństwem od 1977 roku. Mają pięcioro dzieci (Zofia, Tadeusz, Maria, Piotr, Elżbieta). W 2005 roku ukazała się książka "Prawą Stroną- życie, polityka, anegdota", w której Komorowski w obszernym wywiadzie opowiada o swoim życiu i działalności.

Zobacz także:

Anna Komorowska - Donald Tusk - Andrzej Duda

Bronisław Komorowski

Więcej o:

Bronisław Komorowski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.