Amal Clooney

Amal Clooney

Amal Clooney to pochodząca z Wielkiej Brytanii Libijka, adwokatka biorąca udział w słynnych procesach, np. Julii Tymoszenko czy Juliana Assange. Angażuje się również w sprawy społeczne, m.in. dzięki Fundacji Sprawiedliwości, której jest prezesem. Prywatnie jest żoną amerykańskiego aktora George Clooneya.

Imię i nazwisko: Amal Alamuddin Clooney
Data urodzenia: 03.02.1978 r.
Miejsce urodzenia: Bejrut, Liban
Zawód: adwokat
Facebook: facebook.com/AmalClooney/?fref=ts
Instagram: @amalclooney

Życie osobiste

Amal Alamuddin Clooney jest Libijką, urodziła się w Bejrucie. Ma trójkę rodzeństwa – siostrę i dwóch braci. Biegle włada językiem angielskim, francuskim oraz arabskim w stopniu komunikatywnym. W latach 80-tych , kiedy w Libanie trwała wojna domowa, rodzina Amal uciekła z niego i zamieszkała w pobliżu Londynu w Buckinghamshire. Wykształcenie Amal zdobywała w Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. studiowała na Oxfordzie. W 2001 roku wstąpiła do szkoły prawniczej w Nowym Jorku i tam też rozpoczęła praktyki zawodowe, stawiając pierwsze kroki m.in. w biurze sędziego Sądu Apelacyjnego USA. Amal Clooney od 2014 roku jest żoną znanego amerykańskiego aktora George’a Clooneya. Para na początku 2017 roku ogłosiła, że spodziewa się bliźniąt.

Życie zawodowe i działalność społeczna

Amal ma prawo do wykonywania zawodu prawnika w obu państwach: w Wielkiej Brytanii i USA. Praktykowała także w Hadze, m.in. w Biurze Prokuratora w specjalnym trybunale ONZ ds. Libanu oraz w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2010 roku Amal wróciła do Wielkiej Brytanii, gdzie współpracowała w wielu komisjach w ramach ONZ. Brała udział w ważnych i prestiżowych sprawach, reprezentując np. byłą premier Julię Tymoszenko, założyciela WikiLeaks Juliana Assange.
Angażuje się również w sprawy związane z łamaniem praw człowieka czy ludobójstwem. Poza życiem zawodowym Amal znajduje również czas na działania społecznie. Pod koniec 2016 wraz z mężem założyli Fundację Sprawiedliwości Clooney. Wcześniej współpracowała z Aurora Humanitarian Initiative – organizacją wspierającą proces edukacji Libijczyków. Jest autorką wielu publikacji prawniczych.

amal clooney

Więcej o:

amal clooney

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.