"Dr. Jekyll i Mr. Hyde", "demon ukryty pod płaszczykiem czaru". Ten skandal wstrząsnął Wyspami! Żyją nim wszystkie brytyjskie media

Brytyjczycy w szoku. Rolf Harris jest winny przestępstw na tle seksualnych na nieletnich.

"Dr. Jekyll i Mr. Hyde", "Demon ukryty pod płaszczykiem czaru" - dziś od rana Wielka Brytania żyje jedną informacją: gwiazdor telewizyjny, ulubieniec opinii publicznej, Rolf Harris, został uznany za winnego przestępstw seksualnych na nieletnich. Najmłodsza ofiara pedofila miała 7 lat.

Aż do dziś na Wyspach nikt nie chciał do końca wierzyć w zarzuty stawiane Rolfowi Harrisowi - telewizyjnej ikonie, ulubieńcowi tłumów. Druzgocący wyrok orzekający o winie rysownika, artysty i prezentera telewizyjnego sprawił, że jego idealny wizerunek wzorowego ojca, męża, pupila mediów posypał się w jednej chwili jak domek z kart.

Jego ofiary cierpiały w milczeniu przez wiele lat. Dopiero niedawno zdobyły się na odwagę, aby się ujawnić. Chciałabym złożyć hołd ich odwadze, że potrafiły pójść do sądu i złożyć zeznania - mówiła dla Dailymail.co.uk Jenny Hopkins, zastępca prokuratora. - Każda z ofiar opisała przed sądem tego samego człowieka - działającego bez strachu przed konsekwencjami.

REUTERS/NEIL HALL

 

Rolf Harris urodził się w Australii w 1930 roku. Początkowo pracował jako rysownik i animator. Potem związał się z muzyką. Napisał kasowy przebój "Tie Me Kangaroo Down Sport" śpiewany na całym świecie.

W latach 50. przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i tam rozpoczął karierę w telewizji. Zadebiutował w 1953 roku w programie dla dzieci "Jigsaw", w którym występował z kukiełką nazwaną Fuzz. Szybko się wybił. Jego zabawne skecze zapewniły mu występy w kolejnych programach, a wkrótce dostał własny show "Rolf Harris Show", który BBC emitowało do lat 70.

Muzyk, autor tekstów, piosenkarz i kompozytor błyskawicznie zyskał sympatię na Wyspach. Prowadził kolejne programy. Brytyjczykom podobał się familiarny i wszechstronnie uzdolniony Harris.

AP/Dave Thompson

1 marca 1958 roku ożenił się z Alwen Hughes, rzeźbiarką. Drużbą na ślubie był pies. 6 lat później na świat przyszło ich pierwsze i jedyne dziecko - córka Bindi. W oczach Brytyjczyków tworzyli idealną, wręcz - jak nazywał ich portal Dailymail.co.uk - "świętą" rodzinę. Idealny wizerunek wielokrotnie odznaczanego, zasłużonego dla kultury Wyspiarzy artysty zburzył skandal sprzed roku.

Wtedy to w wyniku policyjnej operacji "Yewtree" nazwisko Harrisa pojawiło się w gronie osób podejrzanych o wykorzystywanie dzieci. Dla opinii publicznej to było jak zimny prysznic. Tym bardziej, że w aferę zamieszany był także inny brytyjski gwiazdor, Jimmy Savile.

Proces pogrążył Harrisa. Gwiazdor został uznany za winnego 12 nadużyć seksualnych na dziewczynkach, w tym na 13-letniej najlepszej przyjaciółce jego córki Bindi, czy 7-letniej łowczyni autografów. Do aktów pedofilii miało dochodzić w latach 1968-1986.

W prasie Harris zyskał przydomek "Dr. Jekyll i Mr. Hyde". Zobaczono w nim osobę, która przez wiele lat wykorzystywała swój urok i czar, aby mamić przyszłe ofiary.

Popełnił wiele przestępstw - cytuje słowa przedstawiciela Scotland Yardu portal Dailymail. - Jednak w oczach ludzi, jak i jego samego, był gwiazdą i stawiał siebie ponad prawem.

REUTERS/NEIL HALL

Niekorzystny dla Harrisa wyrok zapadł 30 czerwca tego roku. Według relacji portalu, ten nawet nie drgnął, gdy sąd orzekał o jego winie, lecz jedynie uniósł brwi i spojrzał na swoją żonę. Jego córka szlochała na korytarzu. W piątek, 4 lipca ma zostać skazany. Gwiazdor opuszczał sąd, trzymając za ręce żonę i córkę. Odmówił przeproszenia ofiar.

Zuzanna Iwińska

Więcej o: