Lekcja historii z Lechem Kaczyńskim

Lech Kaczyński brał udział w wydarzeniach, które ukształtowały obecną sytuację polityczną w Polsce

Lech Kaczyński był czwartym prezydentem III Rzeczypospolitej, drugim po Gabrielu Narutowiczu prezydentem w historii Polski, który w trakcie kadencji zginął tragicznie.

Brał udział w wydarzeniach, które ukształtowały obecną sytuację polityczną w Polsce. W 1977 roku związał się z ruchem opozycyjnym, nawiązał kontakt z Komitetem Obrony Robotników. W połowie lat 70. przeniósł się do Trójmiasta, by pisać doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Jako młody doktorant (specjalista od prawa pracy), przewoził do Trójmiasta bibuły (nielegalne wydawnictwa), pisywał w podziemnym "Robotniku Wybrzeża", a także, korzystając ze swojej wiedzy, doradzał, jak chronić prawa pracownicze. Od samego początku był związany z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność". Internowany w stanie wojennym, w drugiej połowie lat 80. stał się jednym z najbliższych współpracowników przewodniczącego związku Lecha Wałęsy, a z czasem jego nieformalnym zastępcą. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu, w tym w negocjacjach w Magdalence, które wskazały ostateczny kierunek przemian w Polsce. W 1991 roku, w czasie kampanii prezydenckiej, był najbliższym współpracownikiem Lecha Wałęsy. Po zwycięstwie Lecha Wałęsy w wyborach, drogi prezydenta i Lecha Kaczyńskiego się rozeszły.

Lech Kaczyński w latach 1992-1995 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W 2000 roku, jako Minister Sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, wrócił na scenę polityczną. Po zdymisjonowaniu go z tego stanowiska, poświęcił się współtworzeniu partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2002 roku został Prezydentem Warszawy. To dzięki jego determinacji Muzeum Powstania Warszawskiego powstało tak szybko. W 2005 roku został Prezydentem RP. W wyborach prezydenckich przewidzianych na jesień 2010 roku miał ubiegać się o drugą kadencję. Jeszcze wczoraj, nie było to oficjalnie potwierdzone, mówiło się, że Lech Kaczyński potwierdzi swoją kandydaturę w ciągu najbliższych tygodni. Nie zdążył...

na podstawie: Gazeta Wyborcza

Wspomnienie o Lechu Kaczyńskim:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.