Piosenki wolności

"Proszę państwa 4-tego czerwca 89 roku skończył się w Polsce komunizm" - oznajmiła dwadzieścia lat temu z błyskiem w oku aktorka Joanna Szczepkowska. Posłuchajcie dziesięciu najbardziej znanych piosenek wolnościowych.

Pamiętacie 4 czerwca 1989 roku? Pewnie nie. My też nie pamiętamy tamtych czasów, ale znamy za to piosenki, których słuchali wtedy nasi rodzice i które nie umarły do dziś. To te utwory podnosiły ich wtedy na duchu i wyrażały co im w sercach gra. Choć minęło już 20 lat, "Autobiografia" nadal wzrusza.

1. Jacek Kaczmarski - "Mury" - piosenka napisana w 1978 roku przez Jacka Kaczmarskiego do melodii piosenki L'Estaca Llu "sa Llacha". W latach 80 XX wieku zdobyła ogromną popularność w podziemiu antykomunistycznym:

2. Jan Pietrzak "Żeby Polska była Polską" - napisana w 1976 roku. Jednak dopiero w latach 80 XX wieku stała się hymnem walki przeciwko władzy komunistycznej.

3. U2 - "New Years Day" - utwór dedykowany nam Polakom i Lechowi Wałęsie. Bono napisał słowa "New Years Day" dzięki relacjom reporterskim z Polski o stanie wojennym:

4. Scorpions - "Wind Of Change" - piosenka napisane w 1990 roku. Opisuje przmiany polityczne jakie miały miejsce w Europie Wschodniej zapoczątkowane właśnie w Polsce.

5. Repubilka - "Nie pytaj mnie o Polskę"
6. Chłopcy Z Placu Broni - "Kocham Wolność" - "Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem" . Komentarz jest chyba zbędny.
8.Lombard - "Przeżyj to sam" - Za sprawą utworu "Przeżyj to sam" zespół Lombard zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Każdy czy to 15-latek czy to 30-latek może przeżywać tę piosenkę na swój sposób i zrozumieć z niej to co chce. Trzeba jednak przyznać, że ciary przechodzą jak się tego słucha...
9 . Lady Pank - "Mniej niż Zero"
10. Perfect - "Autobiografia" - Muzykę do "Autobiografii" skomponował Zbigniew Hołdys. Słowa napisał Bogdan Olewicz. Jest to zdecydowanie największy hit zespołu " Perfect". Na koncertach grupy Grzegorz Markowski śpiewa ten kawałek razem ze wszystkimi swoimi fanami. "Autobiografia" jest po prostu nieśmiertelna.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.