Wybitny kardiochirurg i polityk z rządu Ewy Kopacz nie żyje. Jego ciało znaleziono w basenie. Miał zostawić list

Nie żyje były minister zdrowia, profesor Marian Zembala. Jego ciało znaleziono w basenie. Miał zostawić list pożegnalny.

Bądź na bieżąco. Więcej ze świata polityków przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie żyje były minister zdrowia oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Ciało prof. Mariana Zembali znaleziono 19 marca w basenie. Polityk z rządu Ewy Kopacz zostawił po sobie list pożegnalny. Miał 72 lata.

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

Nie żyje prof. Marian Zembala. Miał zostawić list pożegnalny

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", ciało profesora znaleziono w sobotni poranek w basenie znajdującym się przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach. Na miejscu jest prokuratura i policja. Badane są okoliczności tragedii. Z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że były minister miał napisać list pożegnalny adresowany do swojej rodziny. Ciało zostało zabezpieczone do sekcji zwłok.

Kim był prof. Marian Zembala?

Był jednym z najwybitniejszych kardiochirurgów w Polsce. Jego dokonania są wręcz imponujące. Uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca przeprowadzonej przez zespół prof. Zbigniewa Religi. Przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep płucoserca. Wszczepił również by-passy 103-letniej pacjentce. Od 1993 r. kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2015 roku rozpoczął karierę polityczną. Został powołany na ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W 2018 r. doszło do tragedii. Profesor Zembala doznał udaru mózgu i od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim.

Do śmierci profesora odniósł się obecny minister zdrowia, Adam Niedzielski. Na Twitterze złożył kondolencje.

Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie profesorze, na zawsze pozostanie pan w naszej pamięci.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Новини з України - Ukrayina.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.