W czerwcu zeszłego roku Doda została prawomocnie skazana za obrazę uczuć religijnych Ryszarda Nowaka i Stanisława Koguta. Karą jest grzywna w wysokości 50 tysięcy złotych. Doda złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Gwiazda uważa bowiem, że została skazana niesłusznie.
Dla tych, którzy nie pamiętają, "o co poszło", przypominamy, że gwiazda została ukarana za wypowiedź dla Dziennik.pl, że nie wierzy w Biblię napisaną przez "faceta naprutego winem i palącego jakieś zioła".
W skardze Doda wskazuje m.in. na to, że w żadnym innym kraju europejskim nie ma ochrony "uczuć religijnych".
Przepis pochodzi z czasów II RP, która była tyglem różnych narodów i religii. Wtedy spełniał rolę gwaranta porządku publicznego: chodziło o niedopuszczanie do waśni na tle religijnym. Dziś 90 proc. społeczeństwa - to katolicy, więc przepis ten nie służy już do ochrony porządku publicznego. Dla ochrony uczuć religijnych zupełnie wystarczy ochrona dóbr osobistych z kodeksu cywilnego. A do ścigania antyreligijnej mowy nienawiści - przepis zakazujący nawoływania do nienawiści na tle religii czy bezwyznaniowości. Jest też przepis zakazujący ograniczania kogokolwiek w jego prawach do wyznawania religii i uprawiania kultu - powiedział adwokat Dody w rozmowie z " Gazetą Wyborczą ".
Doda wskazuje także na to, ze uznanie obrazy uczuć religijnych za przestępstwo ogranicza wolność słowa, a w tym wolność debaty publicznej, ekspresji artystycznej, a także wolność sumienia.
Taki przepis chroni bardziej wolność wyznania (uczucia osób wierzących) niż wolność sumienia osób bezwyznaniowych. Przestępstwo obrazy uczuć osób wyznających inny niż religijny światopogląd nie istnieje. W ten sposób państwo, które według konstytucji (art. 25) jest "bezstronne w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych", faworyzuje wierzących. W dodatku ogranicza wolność wyrażania opinii niewierzącym w sposób nieproporcjonalny: grożąc surowymi sankcjami karnymi. Zaś sam czyn ścigany jest przez prokuraturę - czyli państwo - a nie z oskarżenia prywatnego- czytamy na Wyborcza.pl .
Samo to, że Trybunał Konstytucyjny w ogóle przyjął skargę piosenkarki jest już ogromnym sukcesem. Ponad 90 procent skarg konstytucyjnych zostaje odrzuconych w ramach tzw. wstępnej kontroli.
aga
Horror w willi byłego premiera. Tortury, tajne dokumenty i podwójne morderstwo. Z domu polityka zniknęło tylko jedno
Nowe ustalenia po śmierci 24-letniej modelki z Wrocławia. Prokuratura zabrała głos
Dziennikarz TVN24 komentuje zachowanie Trumpa na mundialu. Zapowiada: To jeszcze nie koniec
Awantury ciąg dalszy. Posłanka nieudolnie tłumaczy się ze zdjęcia z martwymi rybami. Biejat nie miała litości
Pokazali nowe zdjęcia zza kulis "Rancza". Szok, jak zmieniła się Lodzia. Te kadry to hit!
Polsat zapowiada kolejne zmiany. Najpierw usunęli "Interwencję", a teraz znika kolejny program
Wywiad Williamsa wywołał burzę w sieci. Poszło o to, co wypadło mu z ust. Teraz muzyk się tłumaczy
Mają tam dom Chincz i Żukowska. Chciałaby tam zamieszkać także Świątek. "Wielu Polaków szybko czuje się jak u siebie"
Schudł 30 kg i zdradził, jak to zrobił. Sekret Wojciecha Manna zaskakuje prostotą