Kotek Express: Wisława Szymborska nie żyje; Palikot chce zasłonić Chrystusa; Anonymous dają zarobić korporacjom!

Dziś 2 lutego. Urodziny obchodzi Shakira. Do wakacji pozostało 147 dni!

Wisława Szymborska nie żyje

Wziś w nocy we śnie zmarła Wisława Szymborska. Noblistka od miesięcy ciężko chorowała, a w listopadzie przeszła poważną operację. Informację potwierdził sekretarz poetki, Michał Rusinek. Poetka miała 89 lat.

"Na szczęście Wisława zdążyła bardzo wiele i na szczęście żadna śmierć tego nie wymaże" - wspomina zmarłą wczoraj poetkę Adam Michnik w "Gazecie Wyborczej". W "Rzeczpospolitej" zaś czytamy: to była poetka, która szukała słowa.

Lubicie jej wiersze?

Dziś najzimniejsza noc tej zimy!

Ze wschodu nad Polskę napływa coraz bardziej mroźne powietrze kontynentalne. Dziś na wschodzie kraju temperatura od minus 16 stopni Celsjusza, około 11 stopni w centrum, a na zachodzie minus 7 stopni. W nocy na wschodzie i północy Polski może padać śnieg. Temperatura minimalna: we wschodniej połowie kraju od minus 26 stopni Celsjusza, w zachodniej od minus 21 stopni do minus 16. Jedynie na wybrzeżu zachodnim od minus 15 do minus 12 stopni. W kotlinach karpackich lokalnie spadki temperatury do minus 31 stopni. Macie jakieś sposoby na rozgrzanie?

Kaczyński: Tusk dąży do władzy totalitarnej

Jarosław Kaczyński powiedział dziś, że Polska, decydując się na przystąpienie do paktu fiskalnego, pozwoliła sprowadzić się do pozycji państwa trzeciorzędnego w UE. - Mamy od czasu do czasu siedzieć w drugim rzędzie, bez prawa głosu - ocenił prezes PiS-u. Jarosław Kaczyński uważa, że obecny rząd dąży do wprowadzenia władzy totalitarnej. Prezes PiS powiedział na konferencji prasowej, że premier chce się zabezpieczyć przed utratą władzy i ponoszeniem odpowiedzialności za swoje działania. Politolog Krzysztof Szczerski, który wziął udział w konferencji prasowej szefa PiS, stwierdził, że premier Donald Tusk podpisał pakt fiskalny, gdyż inaczej Polska nie mogłaby otrzymać pieniędzy z unijnego funduszu stabilizacyjnego. Zgadzacie się z tym?

Palikot wynajmie samolot, by zasłonić Chrystusa

Janusz Palikot marzy, by zasłonić twarz gigantycznego Chrystusa w Świebodzinie. Tak sprzeciwia się paktowi ACTA. - Przestrzeń powietrzna jest otwarta - zdradza plany akcji Maciej Mroczek, poseł RPP i sugeruje, że jego szef wynajmie samolot. Urszula Miara, radna powiatu ostrzega: - Trzeba będzie podjąć akcję w ramach działań kryzysowych. Czy to nie przesada?

Najbardziej wykształcone kraje świata. Na liście nie ma Polski

Kanada to kraj najbardziej wykształconych ludzi. Wyższe wykształcenie ma połowa dorosłych obywateli - wynika z zeszłorocznych badań OECD. W rankingu dziesięciu najlepiej wykształconych krajów nie ma Polski. Myślicie, że Polska zasługuje na miejsce w tym rankingu?

Anonymous protestują przeciwko gigantom i... dają im zarobić

Zwolenników grupy Anonymous, która zwalcza m.in. międzynarodowe porozumienie ACTA, można poznać po tym, że noszą maski z wizerunkiem Anglika, który w XVII wieku chciał wysadzić Pałac Westminsterski. Paradoksalnie jednak, protestując przeciwko zaostrzaniu praw autorskich, sami dają zarobić miliony ogromnemu koncernowi, który zastrzegł sobie prawa do wizerunku Guy'a Fawkesa. Spodziewaliście się tego?

Więcej o: