Sean Penn odwiedził Rzeszów. "Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich"

Sean Penn odwiedził Interwencyjny Punkt Noclegowy dla uchodźców w Rzeszowie. Podpisano porozumienie między miastem Rzeszów a Fundacją CORE. Aktor wyraził podziw wobec Polaków.

Bądź na bieżąco. Więcej o zagranicznych gwiazdach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sean Penn to wybitny hollywoodzki aktor, dwukrotny zdobywca Oscara. Nie samym aktorstwem człowiek jednak żyje. Od lat angażuje się w pomoc humanitarną. Jest prezesem fundacji CORE, która powstała w 2010 roku, po trzęsieniu ziemi na Haiti. Od tego czasu instytucja pomogła m.in. Stanom Zjednoczonym po wybuchu pandemii koronawirusa. Dostarczyła i przeprowadziła ponad 1,3 mln testów na obecność COVID-19. Teraz organizacja zaangażowała się w pomoc Ukrainie.

Zobacz wideo Pojedynek taneczny i inne żarty słowackich policjantów z dziećmi uciekającymi z Ukrainy

Sean Penn w Rzeszowie: Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich

Aktor od dwóch lat zaangażowany jest w pomoc Ukrainie. W 2021 roku pojawił się w wiosce Szirokino oraz w Mariupolu. Zaczął wtedy kręcić film dokumentalny, który kontynuował w ostatnich tygodniach. Hollywoodzka gwiazda była w samym centrum Kijowa, kiedy rozpoczęła się zbrojna agresja. Ewakuował się do Polski pieszo, a wszystko relacjonował w mediach społecznościowych. 23 marca Penn przyleciał z powrotem do Polski już jako przedstawiciel fundacji. Odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z uchodźcami i podpisał porozumienie o współpracy przy pomocy ukraińskim uchodźcom.  Teraz przyszedł czas na Rzeszów.

W piątek 25 marca aktor gościł w Rzeszowie. Tutaj również doszło do podpisania porozumienia z fundacją CORE i prezydentem miasta Konradem Fijołkiem o zapewnieniu wsparcia uchodźcom z Ukrainy i pomagającym im wolontariuszom.

Dla Rzeszowa to bardzo ważny moment. Od miesiąca wszyscy tutaj pracujemy, aby pomóc Ukrainie. To wielki wysiłek. Za to dziękuję wszystkim mieszkańcom Rzeszowa - powiedział Fijołek.

Głos zabrał też Sean Penn, który bardzo ciepło wyrażał się o polskim narodzie.

Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do powstania tego centrum i wykonali całą pracę. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. W żadnym przypadku nie widzieliśmy, żeby jakiś kraj udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, lecz także zwykłym rodzinom. Tym ludziom pomoc się bardzo należy, a z różnych powodów nie zawsze mogą ją otrzymać. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. Te działania jeszcze bardziej skłaniają nas do współpracy z miastem Rzeszów - powiedział Sean Penn.

Opowiedział także, na jaką pomoc od fundacji mogą liczyć uchodźcy w Polsce.

CORE przybyło do Polski, aby wesprzeć całą wspólnotę. Nigdy nie zakładamy, czego ludzie mogą od nas potrzebować. Rozmawiamy z ludźmi, przywódcami i na tej podstawie podejmujemy decyzję, z kim jako organizacja, powinniśmy podjąć współpracę. Nasze nadzieje i intencje, w tym historycznym i łamiącym serce wydarzeniu, to przede wszystkim zwracanie uwagi na problem edukacji oraz zebranie środków na zasoby, które mogą się zwiększyć przez najbliższe miesiące - dodał.

Fundacja otworzyła także w Krakowie swój oddział, aby być bliżej potrzebujących i nieść realną pomoc.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.