Cezary Pazura gorzko o sytuacji Ukrainy. "Pierwszy raz od 50 lat zacząłem się bać"

Cezary Pazura dołączył do grona osób, które zgłaszają gotowość do przyjęcia uciekających przed wojną Ukraińców. Aktor przyznał, że sam ma w Ukrainie znajomych i mówienie o obecnej sytuacji jest dla niego wyjątkowo trudne.

Więcej o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na Gazeta.pl

Mija kolejny dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, na którą zwrócone są oczy całego świata. Wszyscy z przerażeniem obserwują kolejne kroki Putina i starają się zrobić co w ich mocy, aby pomóc cierpiącym obywatelom Ukrainy. Do Polski docierają setki tysięcy uchodźców szukających wsparcia i schronienia przed wojną, a Polacy solidarnie włączają się w pomoc. Cezary Pazura udzielił wywiadu "Faktowi", w którym również zadeklarował chęć przyjęcia uchodźców pod swój dach. Przyznał, że sam ma w Ukrainie znajomych i pierwszy raz od dawna zaczął się bać.

Zobacz wideo W Ukrainie są coraz większe zniszczenia

Cezary Pazura deklaruje gotowość przyjęcia uchodźców

Aktor udzielił wywiadu przy okazji premiery nowego serialu "Tajemnica zawodowa", w którym gra jedną z głównych ról. Jak przyznał, czuł, że może dostać od dziennikarzy pytania na temat obecnej sytuacji politycznej, jednak rozmowa na ten temat jest dla niego trudna.

Za dużo mam przyjaciół, znajomych w Ukrainie i czekałem teraz na przyjazd znajomego w marcu. Okazało się, że już ma broń w ręku. Nie przyjedzie, bo musi bronić Ukrainy. Jestem w rozterce. Nie wiem, co myśleć. Po raz pierwszy od 50 lat zacząłem się bać. Nawet nie o siebie. O żonę, o dzieci, o to, co nas otacza - mówi Pazura w rozmowie z "Faktem".

Aktor nie ukrywa, że jest przerażony tym, co się dzieje. Podkreślił jednak, że naszym obowiązkiem jest pomoc mieszkańcom Ukrainy, ale też powstrzymanie kolejnych ataków agresji. Pazura powiedział również, że nie spodziewał się, że widmo wojny okaże się jeszcze kiedyś możliwe.

Musimy pomóc tym, którzy uciekają z Ukrainy, ale musimy też wreszcie stworzyć zdecydowaną, ostrą, jednoznaczną politykę wobec takiego barbarzyństwa, które się w tej chwili odbywa na naszych oczach w XXI wieku. Myślałem, że po Hitlerze, po II wojnie światowej nie będzie więcej nigdy wojny tu, w Europie. I nagle okazuje się, że historia potrafi płodzić kolejnych takich wariatów, szarlatanów, bandytów. Jestem w szoku - komentuje aktor.

Cezary Pazura zaznacza, że ma miejsce i pieniądze, które może przeznaczyć na pomoc dla uchodźców i nie zawaha się przyjąć ich pod swój dach. Aktor zaapelował też do wszystkich ludzi, aby zastanowili się, czy jest obecnie coś ważniejszego niż wsparcie Ukrainy w walce z Rosją i zapewnienie bezpieczeństwa uciekającym przed wojną osobom. Podkreśla też, że oni także odwdzięczą się, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czekam na moich znajomych. Mam nadzieję, że przyjadą. Tam jest chora matka. Dzwoniłem też do innych przyjaciół. Powiedzieli: "Cezary, wszystko w porządku, dajemy radę". Powiedziałem im: "Słuchajcie, jeśli trzeba, przyjeżdżajcie, dom jest otwarty, bierzcie kogo chcecie". Nie wyobrażam sobie, żeby postąpić inaczej (...) Musimy pomóc tym, którzy są bezradni. Kobietom i dzieciom, które wychowują. Mamy na to miejsce i środki, a przede wszystkim serce i ochotę. Z kim nie rozmawiam, słyszę, że nie ma żadnego problemu. Dlaczego? Bo mamy wyobraźnię, bo byliśmy pokrzywdzeni przez los i historię. I wiemy, co się może stać w takim momencie i wiemy, czego my byśmy oczekiwali od innych - zaznacza aktor.
Naprawdę trzeba zapomnieć o tym, że mamy jechać na wczasy czy mamy kupić sobie coś nowego, skoro naprawdę można zostać przy tym, co się ma i przeznaczyć teraz czas, miejsce, pieniądze dla ludzi, którzy tego naprawdę potrzebują. Oni się nam kiedyś odwdzięczą. Zawsze jak dajesz dobro, to ono musi do ciebie wrócić - dodaje.

1 marca Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że od początku wojny do Polski dotarło już 350 tys. uchodźców z Ukrainy. Na granicy cały czas ustawiają się kilometrowe kolejki osób oczekujących na przedostanie się do Polski.

---

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie --> https://wiadomosci.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28151855,wojna-w-ukrainie-gdzie-uzyskac-pomoc.html

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28148032,ukraina-jak-pomoc-mieszkancom-kraju-juz-trwaja-zbiorki.html

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28149929,przyjaciele-z-ukrainy-tu-znajdziecie-uzyteczne-kontakty.html

Więcej o: