Najbogatsi Rosjanie wspierają Putina... z USA czy Seszeli. Ich dzieci i bliscy pławią się w luksusie

Rosyjscy oligarchowie wspierają Putina, ale... z bezpiecznej odległości. Wielu z nich od lat posługuje się innym obywatelstwem. Tuż przed wojną wsiedli do prywatnych samolotów. Co o nich wiemy?

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To już czwarty dzień agresji Rosji na Ukrainę. Kiedy żołnierze Putina ostrzelają Kijów, wspierający Kreml oligarchowie i ich bliscy wiodą spokojne, luksusowe życie na zachodzie. Tuż przed wojną wylatywali z Rosji prywatnymi odrzutowcami.

Zobacz wideo Rosjanie protestują przeciwko wojnie. "Nie dla wojny", "Wstyd"

Wojna w Ukrainie. Oligarchowie wylecieli prywatnymi helikopterami z Rosji przed atakiem

Tuż przed atakiem wojsk Putina na Ukrainę z Rosji wyleciały maszyny wielu wspierających Kreml oligarchów. Do lotu poderwały się m.in. prywatne odrzutowce Aleksieja Mordaszowa, Aleksandra Abramowa czy Aliszera Usmanowa.

Rosyjscy bogacze wspierający politykę Kremla oraz ich rodziny od lat mieszkają w luksusie z dala od Moskwy. Teraz bezpieczni mogą obserwować działania wojenne. Kim są bogaci zwolennicy Putina?

Aleksander Abramow

Aleksander Abramow to założyciel koncernu stalowego Evraz. W sobotę jego samolot wylądował w San Fancisco w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku został obywatelem Cypru.

Aleksiej Mordaszow

Wygląda na to, że z Moskwy wyleciał także Aleksiej Mordaszow. Należący do jednego z najbogatszych Rosjan samolot 24 lutego wylądował na Seszelach. Mordaszow jest głównym udziałowcem spółki Siewierstal. W 2016 roku w zestawieniu najbogatszych Rosjan wyprzedził Władimira Putanina - wtedy szacowano, że na jego majątek składa się 15,7 mld dolarów. Co ciekawe, chociaż Mordaszow ma dwóch synów, to w zeszłym roku pozbawił ich praw do rodzinnego majątku. Podobno "nie spełnili oczekiwań".

 

Aliszer Usmanow

Kilka dni przed atakiem Rosji na Ukrainę, z Moskwy wyleciał także Aliszer Usmanow. Dorobił się podczas rozpadu ZSRR, a teraz od lat obraca się w kręgach kremlowskich. Wygląda jednak na to, że rozwój wydarzeń woli śledzić z francuskiej Alzacji. Nazywany jest wprost przyjacielem Putina i najbogatszym człowiekiem Rosji. Ma rozmach. Kiedy jego siostrzenica brała ślub, zafundował jej zamek. Jego majątek szacowany jest na 18 miliardów dolarów.

ślub Ganji Usmanowślub Ganji Usmanow Instagram/ganyausman

Siostrzenica miliardera chętnie chwali się luksusowym życiem na Instagramie.

 

Len Bławatnik

Z dala od Rosji od dawna trzyma się Len Bławatnik. Bogacz jest uznawany za jednego z najbliższych ludzi Władimira Putina. Pieniądze zdobył w branży petrochemicznej. Mieszka w USA, ma obywatelstwo Brytyjskie i jest uznawany za najbogatszego Brytyjczyka. Na zdjęciu poniżej jego luksusowy jacht. Co ciekawe - Bławatnik przyszedł na świat na terenie dzisiejszej Ukrainy - w Odessie. I właśnie na cześć tego regionu nazwał swoją ulubioną zabawkę. Jego majątek szacuje się na 19 miliardów dolarów.

 

Roman Abramowicz

Roman Abramowicz to jeden z oligarchów, którzy zapracował na miano "przyjaciół Putina". Uchodzi za najbogatszego człowieka urodzonego w Europie Wschodniej. Co ciekawe, jego córka w mediach społecznościowych mocno sprzeciwia się wojnie.

Putin (nie Rosja) chce wojny z Ukrainą. To największe i najskuteczniejsze kłamstwo kremlowskiej propagandy, że większość Rosjan stoi przy Putinie - napisała 27-letania Sofia Abramowicz.
 

Wpis pojawił się na InstaStories córki bogacza. Teraz na jej profilu nie ma już po nim ślady. Zostały tylko zdjęcia z plaży i selfie.

Wojna Putina nie opłaca się rosyjskim oligarchom. Pierwszego dnia ataku na Ukrainę przez spadki na giełdzie miliarderzy z Rosji mieli stracić nawet 39 miliardów dolarów.

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie --> https://wiadomosci.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28151855,wojna-w-ukrainie-gdzie-uzyskac-pomoc.html

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28148032,ukraina-jak-pomoc-mieszkancom-kraju-juz-trwaja-zbiorki.html

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy --> https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28149929,przyjaciele-z-ukrainy-tu-znajdziecie-uzyteczne-kontakty.html

Więcej o: