Roksana Węgiel zaprzeczyła, że ma naturę ekstrawertyczki. Za to zdradziła, że jest ambiwertyczką. Co to oznacza?

Mogłoby się wydawać, że otoczona fanami Roksana Węgiel to ekstrawertyczka, która najwięcej energii zyskuje, będąc wśród ludzi. Wokalistka wyznała natomiast, że jest ambiwertyczką i, jak pokazują statystki, to właśnie ta cecha osobowości dominuje w społeczeństwie.

Więcej o życiu gwiazd przeczytasz na Gazeta.pl

Przez wiele lat uważano, że wśród ludzi występują dwie cechy osobowości - otwarty i pewny siebie ekstrawertyk oraz cichy, potrzebujący samotności i spokoju introwertyk. W połowie XX wieku naukowiec Hans Eysenck podważył tę teorię, tworząc pojęcie ambiwertyka, czyli osoby, która nie zalicza się w pełni do żadnej z grup. Wokalistka Roksana Węgiel, zapytana przez fanów na Instagramie, czy jest ekstrawertyczką, odpowiedziała, że ona sama definiuje się właśnie jako ambiwertyczka. Co to dokładnie oznacza i dlaczego ty także prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem?

Zobacz wideo Roksana Węgiel prezentuje zmianę fryzury

Najdziwniejsze imionaOpozda i Królikowski wybrali oryginalne imię dla syna, ale to nic przy Skrzyneckiej

Ambiwertyk - co oznacza to pojęcie i czym się charakteryzuje ta cecha osobowości?

Pojęcie ambiwersji, wprowadzone przez Eysencka, odnosi się do osób, u których cechy introwertyczne i ekstrawertyczne są zrównoważone. Krótko mówiąc, ambiwertycy będą świetnie się bawić na tłocznej imprezie, ale równie dobrze mogą spędzić czas w domu przed telewizorem. Wiedzą, jak zachować się w dużej grupie ludzi, ale także czują, kiedy potrzeba im skupienia i refleksji w samotności. Żadna z tych sytuacji nie wpłynie negatywnie na ich samopoczucie.

Życie ambiwertyków opiera się na harmonii i zbalansowaniu. Ten typ osób nie rzuci się w wir imprez i spotkań, jest mniej skory do ryzykownych i spontanicznych zachowań jak ekstrawertycy, a jednocześnie nie jest najbardziej produktywny i szczęśliwy, kiedy większość czasu spędza w pojedynkę. Magazyn "Today" przywołuje wypowiedź profesora Barry'ego Smitha z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Maryland, który szacuje, że ambiwertyków w naszym społeczeństwie jest zdecydowanie najwięcej.

Ambiwertycy stanowią do 68 proc. populacji. Na rozkład cech osobowości ogromny wpływa ma genetyka. Ambiwertycy dziedziczą skłonności do zostania ambiwertykami - wyjaśnia profesor Smith.

Sceniczne występy członków rodziny królewskiej. Nie tylko księżna Kate, czy Meghan MarkleSceniczne występy członków rodziny królewskiej. Nie tylko księżna Kate, czy Meghan Markle

Chociaż może wydawać się, że bycie ambiwertykiem niesie wyłącznie korzyści, ma też pewne minusy. Osoby, które nie są w stanie zdefiniować, co bardziej przynosi im radość - czy przebywanie z innymi, czy też w samotności, miewają problemy, aby odnaleźć własne miejsce w świecie. 

Co ważne, ambiwertycy są uważani jako najlepsze osoby na stanowiskach, w których konieczny jest stały kontakt z ludźmi, jak np. sprzedawcy. Adam Grant ze Szkoły Biznesu Uniwersytetu w Filadelfii zauważył, że mają najszersze spektrum reakcji na zachowanie potencjalnych klientów i wiedzą, kiedy nie dawać za wygraną, a kiedy lepiej odpuścić.

Więcej o: