Meghan nie może cykać selfie, Kate pójść spać przed królową, a George pokazywać od lipca nóg. Zasady? Diana miała ich dość

Królewska etykieta dosadnie przypomina nam, że życie royalsów tak bardzo różni się od codzienności każdej "zwykłej" rodziny. Nastolatkowie nie doceniają, że latem mogą swobodnie wkładać ulubione szorty, a mały książę George będzie musiał pożegnać się z tym przywilejem już za miesiąc.

Trudno się dziwić, że księżna Diana tak często łamała zasady dworskiego protokołu, skoro niektóre utrwalane od lat w królewskim rodzie zakazy wydają się dla "szarego człowieka" kuriozalne. Wyobrażacie sobie, że możecie położyć się do łóżka tylko wtedy, kiedy zadecyduje o tym teściowa? Lady Di nie wytrzymywała takiej presji. Poznajcie siedem najdziwniejszych zasad, według których żyją royalsi. 

Zobacz wideo Książę William angażuje się w akcje charytatywne. Zagrał w koszykówkę na wózku inwalidzkim!

Tiara tylko po zmroku

Zacznijmy od najmniej uciążliwego zwyczaju. Na królewskim dworze - niczym w bajce o Kopciuszku - przedstawicielki rodu skrupulatnie mierzą czas. Wyczekują wybicia godziny osiemnastej z taką samą intensywnością, z jaką bohaterka popularnej wśród dzieci baśni drżała na samą myśl o północy. To właśnie po zmroku brytyjskie księżniczki mogą poczuć się jeszcze bardziej dostojnie i włożyć we włosy mieniącą się tiarę. Diamentowe "nakrycie głowy" jest uważane bowiem za "formalny strój", który wypada przywdziewać jedynie wieczorem.

Królewska tiaraKrólewska tiara East News

Płaszcz - założyć czy zdjąć?

Pozostając przy temacie królewskiej garderoby - kolejnym elementem ubioru, który może być źródłem nietypowego problemu jest... płaszcz. Należące do rodu królowej Elżbiety kobiety nie mogą zdejmować tego okrycia wierzchniego w miejscach publicznych. Muszą więc liczyć się z nieprzyjemnościami podczas wahań temperatury. 

Księżna KateKsiężna Kate East News

Krótkie spodenki? Tylko dla małych chłopców

To ostatnie chwile małego księcia George'a, w których beztrosko może cieszyć się... krótkimi spodenkami. I choć wydaje się to zabawne, już niedługo włożenie sięgających przed kolano spodni będzie dla niego jedynie niespełnionym marzeniem, ponieważ pod koniec lipca najstarszy syn Kate i Williama kończy osiem lat. Według dworskiej etykiety tak dużemu chłopcu nie przystoi odkrywanie nóg i ich publiczne eksponowanie nawet w upalne dni. 

Książęta CambridgeKsiążęta Cambridge East News

Przygotowani na żałobę?

Obowiązkiem każdego członka rodziny królewskiej, który wyrusza w podróż, jest spakowanie do walizki ubrań w czarnym kolorze. Styliści royalsów dmuchają na zimne. Chcą, by ufający im w kwestiach mody książęta byli przygotowani na każdą ewentualność - nawet na niespodziewaną śmierć ważnego politycznego przywódcy. 

Pogrzeb księcia FilipaPogrzeb księcia Filipa East News

Krok za królową

Istotnym dla wizerunku monarchii aspektem jest podkreślanie przy każdej możliwej okazji powagi funkcji, którą pełni królowa Elżbieta II. Według etykiety to właśnie ona musi brylować na oficjalnych wydarzeniach, a nikt z pozostałych członków rodziny nie może zasłaniać jej widoczności. Dlatego royalsi w towarzystwie władczyni świadomie schodzą na dalszy plan i nie dotrzymują jej kroku. Zazwyczaj podążają tuż za nią.

Królowa Elżbieta, księżna Kamila, księżna KateKrólowa Elżbieta, księżna Kamila, księżna Kate East News

Żadnych selfie!

Członkowie rodziny królewskiej są brytyjskimi celebrytami, więc nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że sympatycy royalsów chcą czasami zrobić sobie z nimi zdjęcie. Cóż, przyzwyczajona do błysków fleszy i rozdawania autografów Meghan Markle wielokrotnie skarżyła się, że musi odmawiać zawiedzionym fanom. 

Nie wolno nam robić selfie - przemówiła do tłumu w Nottingham w 2017 roku. 

Księżnej Kate wspomniany zakaz raczej nie przeszkadza. W wolnych chwilach realizuje się przecież jako fotografka. 

Księżna KateKsiężna Kate Instagram/ @dukeandduchessofcambridge

Jesteś śpiący? Trudno. Królowa musi zasnąć pierwsza

Podczas wieczornych, rodzinnych spotkań w pałacu to królowa Elżbieta II decyduje, kiedy domownicy kładą się spać. Nikt z towarzyszących jej osób nie może tego uczynić przed nią. Wymysłowi temu sprzeciwiała się nieustannie księżna Diana, która ze znaną sobie gracją informowała teściową, że jest zmęczona i udaje się do sypialni. Monarchini nie była zadowolona. 

Dla Diany długie, królewskie wieczory w salonie, w którym wszyscy siedzą i godzinami rozmawiają, były męczarnią. Doprowadzały ją do takiego szału, że przepraszała gości i kładła się do łóżka, co uważano za raczej złe zachowanie - wspomina były prywatny sekretarz królowej William Heseltine. 

Królowa Elżbieta, księżna Diana, książę KarolKrólowa Elżbieta, księżna Diana, książę Karol East News

Królewskie życie może być marzeniem wielu, ale czy rzeczywiście chcielibyście być częścią takiej "bajki" i czuć na plecach oddech dworskich zasad?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.