Ładna buzia to nie wszystko. Angelina Jolie aktorstwo zastąpiła nową pasją. "Budzę się i chcę być mądrzejszą osobą"

Niegdyś aktorka, dzisiaj przede wszystkim aktywistka, która działa na rzecz potrzebujących. Angelina Jolie odsunęła aktorstwo na drugi plan i zajęła się tym, w czym najbardziej się spełnia.

Kobiety w show-biznesie są oceniane na każdym kroku. Niestety ta ocena skupia się przede wszystkim na ich wyglądzie, wadze i modowych niewypałach. My jako redakcja Plotka doceniamy kobiety, dlatego w odświeżonym cyklu Gorący Piątek 2.0. opowiemy wam o ich sukcesach, działaniach i aktywnych postawach w ważnych i często kontrowersyjnych sprawach.

***

Angelina Jolie w branży filmowej osiągnęła wszystko. Jest zdobywczynią Oscara, trzech Złotych Globów i Nagrody Gildii Aktorów Filmowych. Produkcje z jej udziałem stały się ponadczasowymi hitami i nie bez powodu Jolie nazywaną jest jedną z najlepszych aktorek w Hollywood. Mimo napiętego grafiku i wychowywania sześciorga dzieci, od lat poświęca czas na działalność humanitarną. I nie jest to działanie na pokaz.

Gorący Piątek 2.0. Angelina Jolie

Szczerze? Nie mam pojęcia, od czego zacząć. Angelina Jolie już jako młoda kobieta wykorzystała swój sukces, by nieść pomoc potrzebującym. Gdybym chciała wymienić tutaj całą jej działalność humanitarną i charytatywną, zapewne powstałby tekst na kilkanaście tysięcy znaków. Zdobywczyni Oscara nie ukrywa, że jest zdeterminowana, by świat stał się chociaż odrobinę lepszym miejscem. I nieważne, czy chodzi o informowanie o trudnej sytuacji uchodźców, walkę o prawa kobiet, czy nawet promowanie akcji, która przyczynia się do zwiększenia populacji pszczół. Ma w sobie coś, za czym podążają tłumy.

W 2021 roku Angelina Jolie zdecydowała się założyć konto na Instagramie. Na próżno jednak szukać na nim amatorskich selfie czy zabawnych storisków z dnia codziennego. Aktorka wykorzystuje platformę, na której zebrała ponad 13 milionów osób z całego świata, do popularyzowania swoich działań. W pierwszym poście opublikowała list napisany przez młodą Afgankę.

To list, który dostałam od nastolatki z Afganistanu. Obecnie mieszkańcy Afganistanu tracą zdolność komunikowania się w mediach społecznościowych i swobodnego wyrażania siebie. Przybyłam więc na Instagram, aby podzielić się ich historiami i głosami ludzi z całego świata, którzy walczą o swoje podstawowe prawa człowieka. Jak inni, którzy są zaangażowani, nie odwrócę się. Nadal będę szukać sposobów, by pomóc. I mam nadzieję, że do mnie dołączycie - napisała Angelina Jolie.
 

Angelina Jolie jako ambasadorka dobrej woli UNHCR oraz członkini Rady Stosunków Międzynarodowych aktywnie działa na rzecz uchodźców. Gwiazda po raz pierwszy zaczęła odwiedzać obozy, w których mieszkają, gdy miała niewiele ponad 20 lat. Podróżowała do Sierra Leone, Iraku, Tajlandii, Jordanii i innych krajów, aby pomóc osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów. 

Dziś moje dzieci spędzają czas, rozmawiając i bawiąc się ze swoimi rówieśnikami. Z dziećmi, które zostały zmuszone, by opuścić swój dom. Z dziećmi, które w wyniku wojny straciły rodzinę - mówiła po odwiedzeniu jednego z obozów.

W 2011 roku ONZ powierzyło jej nową misję. Jolie została specjalną przedstawicielką do spraw sytuacji uchodźców afgańskich. Jej celem było przygotowanie międzynarodowego wsparcia dla uchodźców znajdujących się w dramatycznej sytuacji. Musiała współpracować z rządami Afganistanu, Pakistanu i Iranu. Aktorka od lat udowadnia, że wkłada to całe serce i nie robi tego tylko dlatego, aby dobrze o niej pisano. "Tak wiele mam w życiu. Chcę być wartościowa dla świata" - powiedziała w jednym z wywiadów.

W 2021 roku razem z Amnesty International wydała poradnik o prawach dziecka. "Poznaj swoje prawa i domagaj się ich" to tytuł książki, która jest adresowana do najmłodszych. Wyjaśnia, czym są prawa dziecka, zawiera szereg porad, a także zbiór publikacji prac aktywistów.

Oto prawda, o której możesz nie wiedzieć: twoje prawa mają taki sam status jak prawa osoby dorosłej. Nie wtedy, kiedy osiągniesz dorosłość, wyjdziesz z domu lub zdobędziesz pierwszą pracę, ale teraz. Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek mieszkasz - twoje życie ma taką samą wartość jak każdy dorosły, czy jakakolwiek inna młoda osoba na naszej planecie - napisała na Instagramie.
 

Angelina poprzez sztukę pragnęła uwiecznić doświadczenia uchodźców. W 2011 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dramat wojenny, który przedstawia historię miłosną osadzoną na tle wojny w Bośni. Kilka lat później napisała scenariusz do dramatu biograficznego "Najpierw zabili mojego ojca". Film to ekranizacja wspomnień pisarki i działaczki na rzecz praw człowieka Loung Ung, której udało się przeżyć krwawy reżim Czerwonych Khmerów.

Jolie już nie raz widziała skutki wojny. W kwietniu dotarła do Ukrainy w ramach kolejnej misji humanitarnej. Nagranie z Lwowa, na którym aktorka przy dźwięku syren ucieka do schronu, momentalnie okrążyło świat. Gwiazda z kamienną twarzą i pospiesznym krokiem kierowała się do bezpiecznego miejsca.

Efekt Angeliny Jolie

W 2013 roku na łamach "The New York Times" pojawił się artykuł "My Medical Choice" autorstwa Angeliny Jolie. Aktorka napisała w nim, że przeszła zabieg prewencyjnej podwójnej mastektomii. Zdecydowała się na ten krok, ponieważ wykryto u niej mutację genu BRCA1, który dawał prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi w 87 proc., a na raka jajników w 50 proc. Angelina zrobiła to dla siebie, dla swoich dzieci, a artykułem przekazała ważną informację dla wszystkich kobiet.

Chcę powiedzieć innym kobietom, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Moje ryzyko zachorowania na raka piersi spadło z 87 proc. do mniej niż 5 proc. Mogę powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą bać się, że stracą mnie z powodu raka piersi. (...) Dzięki temu, że podjęłam twardą decyzję, czuję się silniejsza, a to w żaden sposób nie umniejsza mojej kobiecości.

Dwa lata później usunęła również jajniki. Jej wyznanie przyczyniło się do "efektu Angeliny Jolie" - kobiety na całym świecie zaczęły częściej i regularniej chodzić na badania, a także decydować się na mastektomię prewencyjną. Dr n. med. Andrzej Krajewski, w rozmowie z portalem Wirtualna Klinika, potwierdził wielką rolę Jolie w temacie szerzenia świadomości o raku piersi.

Przekaz medialny ma tu niemałe znaczenie i może zdziałać cuda: tak jak w przypadku Angeliny Jolie, gdzie jedna osoba pobudziła świadomość społeczną wielu kobiet na całym świecie. Dzisiaj świadomość w temacie profilaktyki raka piersi jest znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu.

To tylko mała część tego, co udało się dokonać Jolie przez lata poświęcone na działalność humanitarną. Tak bardzo zaangażowała się w ten styl życia, że kariera filmowa zeszła na dalszy plan. W wywiadzie dla CNN wprost przyznała, że praca aktorki stała się dla niej po prostu nudna.

Moja rola ambasadorki dobrej woli sprawiła, że moja praca jako gwiazdy filmowej jest stosunkowo nudna. Nie mogę znaleźć niczego, co by mnie na tyle interesowało, żeby wrócić do pracy. Po prostu nie jestem niczym podekscytowana. Nie jestem podekscytowana pójściem na plan filmowy - powiedziała CNN w 2005 roku.

Przez lata musiała mierzyć się ze stereotypami i oceną jej wyglądu. Dla niektórych zbyt piękna, zbyt chuda, zbyt wyuzdana. Co na to Jolie?

Nie myślę o urodzie. Budzę się i chcę być mądrzejszą osobą, na tym się skupiam.

Dla Angeliny Jolie pomaganie stało się pasją, wręcz jej celem w życiu. Nie ma tutaj miejsca na pokaz i uśmiechy w stronę obiektywów fotoreporterów. To jest prawdziwa praca, którą powinniśmy doceniać. Tego tekstu nie da się zakończyć inaczej, niż poniższych cytatem, który tłumaczy jej chęć niesienia pomocy.

Po prostu chcę pomóc. Nie wierzę, że tylko ja tak czuję. Wydaje mi się, że wszyscy chcemy sprawiedliwości i równości, szansy na to, by życie nabrało sensu. Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że gdy my będziemy w złej sytuacji, ktoś nam pomoże.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.