"Najbardziej wpływowi Polacy" wg "Wprost". Roxie Węgiel przed Schetyną, Rubik za Dodą. Zaskoczeń nie brakuje, są też wielcy nieobecni

"Wprost" po raz kolejny opublikował swój ranking "Najbardziej wpływowych Polaków". Podium należy do Jarosława Kaczyńskiego, Olgi Tokarczuk i Mateusza Morawieckiego. Wśród 50 nazwisk nie zabrakło też gwiazd.

Lista "najbardziej wpływowych Polaków" różni się od innych rankingów "Wprost". Łatwo ułożyć w kolejności tych najbogatszych, ale już wpływ na społeczeństwo to sprawa subiektywna. Autorzy we wstępie podają, że to "przypomnienie, że są wśród nas osoby, które swoją pracą, talentem czy siłą zajmowanego stanowiska wpływają na nasze życie i kształtują rzeczywistość". Kto ze świata show-biznesu znalazł się na liście?

Wyprzedanie stadionu daje miejsce nr 10

To oczywiście uproszczenie, bo to nie jedyny, ale najbardziej spektakularny sukces duetu Dawid Podsiadło - Taco Hemingway, którzy razem znaleźli się na miejscu 10. Artyści są młodzi, ale już nazywani są głosem pokolenia. Dawid tworzy ambitny pop, który podbija listy przebojów, ale też tekstowo czy muzycznie chwyta za twarde serca krytyków. Taco Hemingway z kolei, nazywany często raperem dla tych, którzy nie słuchają rapu, sprawia, że wszystko, czego się dotknie, zamienia się w złoto, a raczej platynę. Obaj unikają mediów, swoje kariery zbudowali na muzyce, na Instagramach nie chwalą się życiem prywatnym, a każdy ich kontakt z fanami to wielkie wydarzenie.

Męskie Granie 2019 w WarszawieMęskie Granie 2019 w Warszawie Jakub Kaminski / Jakub Kaminski/East News

Czy to wystarcza, żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych Polaków? Jak widać tak. Taco namawiał w tym roku do wzięcia udziału w wyborach, Dawid przekonuje, by wziąć kredyt w jednym z banków, ale cokolwiek powie lub zrobi któryś z nich, odbija się szerokim echem w mediach i wśród fanów. Stadion PGE nie zawsze jest pełen na meczach polskiej reprezentacji, na ich występ bilety wyprzedały się w mgnieniu oka. To siła, której nie można lekceważyć.

14-latka przed Grzegorzem Schetyną

Znacie Roksanę Węgiel? Mam nadzieję, że tak, bo to najmocniejszy debiut w polskiej muzyce od wielu lat. I to międzynarodowy, bo sława Roxie sięga poza granice naszego kraju. Dziewczyna ma dopiero 14 lat, rok temu wygrała Eurowizję dla dzieci, a jej melodyjne hity i potężny głos zna chyba każdy nastolatek. Na czym polega jej wpływ, trudno stwierdzić, Roksana ma za sobą ogromny sukces, pokładane w niej nadzieje są ogromne, ale jakby nie patrzeć, to nadal dziecko. Decydujące dla jej kariery będzie najbliższe parę lat. Zostanie nową, lepszą Edytą Górniak (jej też wróżono międzynarodową karierę), czy podzieli los młodych-zdolnych, o których fani z czasem zapomnieli? Zobaczymy, na razie to 16. miejsce to chyba docenienie sukcesu i duży kredyt zaufania. Roxie nie ma raczej zamiaru iść w ślady młodych aktywistek jak Greta Thunberg, skupia się na tym, co już umie i idzie jej dobrze. 

 

Dalej w rankingu (24. miejsce) mamy królową polskiej estrady, czyli Dorotę "Dodę" Rabczewską we własnej, barwnej osobie. I choć piosenkarka jest postacią dość kontrowersyjną, nie ulega wątpliwości, że to wyróżnienie zasłużone. Jeśli nadal uważacie, że Doda to skandalistka w lateksowym gorsecie, czas najwyższy zmienić zdanie. Owszem, seksowna garderoba pozostała, ale Rabczewska oprócz oddanych fanów, którzy są gotowi skoczyć za nią w ogień, angażuje się społecznie w sprawy ważne. Akcja pobierania szpiku to już historia sprzed paru lat, jej oddanie sprawom charytatywnym jest niezmienne. W tym roku wstrząśnięta zabójstwem Pawła Adamowicza zorganizowała od podstaw koncert "Artyści przeciw nienawiści". Choć nie obyło się bez głosów, że chodziło jej głównie o promocję własnej osoby, przedsięwzięcie zjednoczyło artystów, dało też jasny znak fanom, że hejt w sieci nie jest bez znaczenia. To jedna z ważniejszych inicjatyw w polskiej muzyce ostatnich lat. Ariana Grande na zamach w Manchesterze odpowiedziała koncertem, którego głównym przesłaniem była miłość i przekaz, że zjednoczeni nie boimy się terroryzmu. Doda chciała pokazać, że wszelkie waśnie (nawet jej własne) są mniej ważne niż wspólna idea.

Gwiazdy od lat walczą z hejtem na Instagramie. Zobaczcie, jak sobie radzą z przeciwnikami:

Zobacz wideo

Modelka mówi o seksie

Anja Rubik i miejsce 30. to dla mnie lekkie zaskoczenie. Nie, że w ogóle, ale że... tak nisko. Anja wykorzystuje swoją międzynarodową sławę do tego, by głośno mówić o problemach, przede wszystkim tych dotykających Polki. Sprzeciwiała się głośno planom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, brała czynny udział w czarnych marszach, mówi głośno o prawach emigrantów, Polek, zwierząt. Jej Instagram, obserwowany przez 1.1 mln ludzi, to wielki manifest. Oprócz pięknych zdjęć Rubik z kampanii modowych znajdziemy tu te, na których pozuje owinięta w plastikową taśmę, by zademonstrować, co dzieje się ze stworzeniami żyjącymi w oceanach. Modelka jest obecnie bardziej zaangażowana społecznie niż niejeden polityk, a książka "sexedpl" i cały projekt pod tym samym tytułem mógłby służyć jako podręcznik do edukacji seksualnej.

Strajk Kobiet przeciw ustawie penalizującej edukację seksualnąStrajk Kobiet przeciw ustawie penalizującej edukację seksualną Piotr Molecki / Piotr Molecki/East News

Dlatego dziwi mnie miejsce Anji za chociażby Roxie Węgiel, może mniej za Patrykiem Vegą, któremu społeczeństwo ufa ślepo. Anja swoją karierę potrafiła wykorzystać w najlepszy z możliwych sposobów. Jej wpływy i kontakty, przepustki, które dała jej uroda i praca na całym świecie, owocują tym, że Polskę za granicą reprezentuje ta wspaniała kobieta. Anja bywa wszędzie tam, gdzie najwięksi tego świata, jest mądra, zna języki obce, to nasza wspaniała wizytówka. Mogłaby razem z innymi modelkami, które już zakończyły okres szalonej kariery, wypoczywać na jachtach u boku sławnych aktorów, a jednak wybrała życie blisko problemów i polityki. Czy jej droga prowadzi do sejmu? Nie zdziwiłabym się. 

Na liście znajdują się też inne nazwiska, które mają mniej lub więcej wspólnego z show-biznesem. Jest Martyna Wojciechowska, czyli słynna dziennikarka-podróżniczka, ale też gwiazda kolorowych pism (szybko wybaczono jej tegoroczne wpadki, m.in. z reklamą butelkowanej wody), Patryk Vega, trochę reżyser, a trochę celebryta, jest Robert Lewandowski, jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, ale też gwiazda reklam i Instagrama. Ciekawe jest miejsce 49. i Ewa Chodakowska. Głównie z tego powodu, że w rankingu zabrakło jej głównej konkurentki, czyli Anny Lewandowskiej. Ewa zaczynała jako trenerka, dziś to już bizneswoman z prawdziwego zdarzenia. Ale czy nie to samo można powiedzieć o Lewandowskiej?

Wielcy nieobecni

Ranking jest subiektywny, więc zawsze znajdą się głosy, że ktoś powinien być wyżej, ktoś niżej, kogoś być nie powinno, a ktoś powinien być. Można się pośmiać, że Grzegorz Schetyna jest za Roksaną Węgiel, ale jej wysokie miejsce faktycznie dziwi. Zabrakło Małgorzaty Rozenek, która robi bardzo wiele zarówno dla in vitro, jak i środowisk LGBT. Nie wspomniano o Kindze Rusin, która cieszy się ogromną, od lat niesłabnącą popularnością, a w walce o ekologię i środowisko stoi na pierwszej linii frontu. Jest też Julia Wieniawa, która z aktorki "Rodzinki.pl" rozwinęła się w gwiazdę numer 1 w Polsce (1.3 mln followersów!), głośno popiera LGBT, bierze czynny udział w paradach, a na komentarze niezadowolonych fanów odpowiada wprost, że nie chce, by w ogóle obserwowały ją osoby, które są homofobami. Może w zestawieniu powinna znaleźć się też Weronika Rosati? To jedna z pierwszych sławnych Polek, która głośno opowiedziała o byciu ofiarą przemocy domowej.

 

Rankingi rankingami, zadowoleni nie zawsze będą wszyscy. Dla niektórych zadziwiające może być, że obok czołowych polityków czy twórców kultury znalazły się osoby znane z Instagrama czy show-biznesu, ale ich wpływ na społeczeństwo jest większy, niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Sława przynosi rozpoznawalność i pieniądze, ale też sprawia, że głos staje się słyszalny i dobrze, że coraz więcej osób to wykorzystuje. Mam nadzieję, że w rankingu 2020 gwiazd będzie jeszcze więcej.

Justyna Michalska