Transfobiczny żart w "Szkle kontaktowym". Jacoń reaguje: Język nienawiści na salonach

Do skandalicznej sytuacji doszło podczas emisji "Szkło kontaktowego". Satyryk Krzysztof Daukszewicz rzucił transfobicznym żartem w kierunku Piotra Jaconia. Dziennikarz prywatnie jest ojcem transpłciowej córki Wiktorii. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych.

Piotr Jacoń jest jednym z najbardziej uznanych dziennikarzy stacji TVN24. Od dłuższego czasu jest też prawdziwym rzecznikiem osób transpłciowych. Jacoń wyjawił, że sam jest ojcem transpłciowej córki Wiktorii. Tym bardziej zaskakująca jest sytuacja, do której doszło podczas emisji "Szkła kontaktowego". Satyryk Piotr Daukszewicz pozwolił sobie na transfobiczny żart w kierunku Jaconia. Szybko zorientował się, że popełnił gafę. Na twarzy dziennikarza złość mieszała się ze smutkiem. Jacoń odniósł się do całej sytuacji w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Ewa Drzyzga o odejściu Edwarda Miszczaka z TVN-u

Jacoń reaguje na transfobiczny żart Daukszewicza: Kolejny kawał wąsatego wuja

Piotr Jacoń wstawił na Instagram zdjęcie, na którym widać, jakie emocje towarzyszyły mu podczas nagrania "Szkła kontaktowego". Sam nazwał ten stan bezradnością. Tym bardziej, że taka sytuacja spotkała go w rodzimej stacji, a nie ze strony prawicowych, często homofobicznych i transfobicznych mediów. Dziennikarz wspomniał o języku nienawiści. 

Zapamiętajcie moją twarz. To twarz w********a i bezradności. A także dylematu: jak wytłumaczyć rodzinie, która rechocze w najlepsze z kolejnego kawału wąsatego wuja, skąd mam w oczach łzy? Jak to zrobić, żeby nie usłyszeć, że jak zwykle, psuję dobrą zabawę i że przesadzam? Odkładając moje emocje na bok, wczorajsza sytuacja to doskonały dowód na to, jak kończy się wprowadzanie na salony (także salony mojej bańki) języka nienawiści - napisał Piotr Jacoń na Instagramie.
 

Piotr Jacoń mówi o oswajaniu transfobii: Roześmiany język pogardy

Piotr Jacoń podkreślił, że zamieszczanie w programie o charakterze satyrycznym żartów z osób transpłciowych w wykonaniu polityków PiS-u, tak naprawdę skutkuje oswajaniem transfobii. Pogarda dotyka także rodziny osób LGBTQ+. W dalszej części wpisu dziennikarz podkreślił, że z reguły stacja TVN24 mądrze i dość regularnie staje po stronie osób transpłciowych. Niestety nawet i w tym przypadku zdarzają się skandaliczne wyjątki. 

Wrzucanie na antenę "Szkła" - ot tak, dla uciechy - cytatów z prezesa Kaczyńskiego czy ministra Wójcika, którzy wprost szydzą z osób transpłciowych, to oswajanie transfobii. Potem można już tylko czekać na twórcze i spontaniczne rozwijanie tej "krotochwili". Wczoraj poszło szybko. Nie ma nic gorszego (bo nic bardziej skutecznego) niż transfobia, homofobia, rasizm czy antysemityzm, które są roześmianym językiem pogardy. Dobrze się bawicie? Popatrzcie na moją twarz. Tak wyglądamy, gdy wy pękacie ze śmiechu. Tak wyglądamy, gdy śmiejecie się, patrząc nam w oczy. Tak wyglądamy, gdy chcemy wam wykrzyczeć: dość! - dodał Piotr Jacoń.

Piotr JacońPiotr Jacoń Fot. Wojciech Olkusnik/EN

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.