Eurowizja 2023. Ujawniono skład polskiego jury. To oni przyznali 12 punktów dla Izraela

Tegoroczna Eurowizja jest już za nami. Niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Loreen, reprezentantka Szwecji, która wygrała międzynarodowy konkurs po raz drugi. Podczas występu polskie jury przyznało jej siedem punktów. Wiemy, kto zasiadł w składzie jury naszego kraju.

W sobotę 13 maja na stadionie w Liverpoolu odbył się wielki finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Nie da się ukryć, że muzyczne wydarzenie wywołało sporo skrajnych emocji. Podczas finału mieliśmy okazję oglądać występy 26 artystów z różnych krajów. Reprezentantką polski była młoda wokalistka - Blanka Stajkow, która zaśpiewała kultową już piosenkę "Solo". Ostatecznie Blanka uplasowała się na 19. miejscu. Gdyby liczyły się głosy tylko telewidzów, Blanka mogłaby cieszyć się o wiele wyższą notą. Kto przesądził o tym wyniku? Poznaliśmy skład tegorocznego polskiego jury.

Zobacz wideo Esmeralda Godlewska śpiewa "Solo" Blanki!

Eurowizja 2023. Znamy skład polskiego jury

W tym roku zasady głosowania na Eurowizji zostały nieco zmienione. W trakcie dwóch półfinałów decyzję o tym, kto przejdzie dalej, podejmowali tylko i wyłącznie widzowie. Natomiast w wielkim finale w odróżnieniu od półfinałów głosowali zarówno widzowie, jak i profesjonalnie zebrane jury. Po raz pierwszy głosować mogli również telewidzowie z krajów niebiorących udziału w konkursie. Widzowie i jurorzy mieli po 50 proc. wpływu na ostateczny wynik konkursu.

Każdy z krajów, który brał udział w Eurowizji, miał wyznaczone zadanie. Musiał powołać pięć osób, do specjalnej komisji, która zasiądzie w składzie jury i będzie miała realny wpływ na finalny werdykt. Wybrane osoby musiały zdecydować, komu przydzielać punkty w ramach reprezentowanego kraju. Wszystko wskazuje na to, że polskim jurorom najbardziej spodobał się występ reprezentantki Izraela, która otrzymała 12 punktów i która ostatecznie uplasowała się na trzeciej pozycji. Zwycięskiej Loreen ze Szwecji przyznaliśmy siedem punktów. Czyje głosy zaważyły? Właśnie poznaliśmy skład polskiego jury.

 

Dopiero kilkanaście godzin po zakończeniu międzynarodowego konkursu wyszło na jaw, kto zasiadał w składzie naszego jury. Byli to: Kamila Sowińska, związana z zespołem Blue Cafe, Marcin Kusy, dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia, Agnieszka Wilczyńska, jazzowa wokalistka, Grzegorz Urban oraz dyrygent Zygmunt Kukla.

Eurowizja 2023. Kim jest zwyciężczyni?

Lorine Zineb Nora Talhaoui znana szerszej publiczności pod pseudonimem Loreen jest szwedzką piosenkarką, autorką tekstów i kompozytorką. Z muzyką związana jest od lat. Jeszcze w 2004 roku wzięła udział w pierwszej szwedzkiej edycji programu "Idol". Większy rozgłos zyskała w 2011 roku za sprawą utworu "My Heart Is Refusing Me". W 2012 roku po raz pierwszy podbiła eurowizyjną scenę i wraz z piosenką "Euphoria" zwyciężyła 57. finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Po spektakularnym sukcesie zyskała rozgłos na skalę światową. 11 lat później wraz z utworem "Tatto" wpisała się na karty muzycznej historii i powtórzyła zwycięstwo w konkursie.  Zobacz też: Eurowizja. Wygrana Szwecji ustawiona? Fani twierdzą, że Loreen wpadła przez mikrofon. Wiedziała wcześniej, że wygra?

Więcej o: