Ujawniono prywatny majątek króla Karola. Już jest miliarderem. Nie płacił podatku za spadek po królowej

W przededniu koronacji brytyjski "The Guardian" oszacował prywatny majątek króla Karola III. Na bajońską sumę składają się posiadłości, samochody, klejnoty, dzieła sztuki, konie i znaczki.

Brytyjski dziennik "The Guardian" prześwietlił majątek, który dziedziczy król Karol III. Fortuna monarchy obejmuje m.in. samochody, biżuterię, nieruchomości, inwestycje i dzieła sztuki. Warto podkreślić, że Windsorowie są zwolnieni z jakichkolwiek podatków od spadku. Dzięki temu Karol mógł odziedziczyć majątek po matce bez wpłat na rzecz państwa. Kwota, którą oszacowali dziennikarze "The Guardian" stawia króla w gronie miliarderów.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Majątek Karola III szacuje się na blisko dwa miliardy funtów

Zespół reporterów gazety współpracował z 12 ekspertami, którzy mają doświadczenie w wycenie gruntów, nieruchomości, pojazdów, dzieł sztuki i biżuterii. Łącznie prywatny majątek Karola III został oszacowany na kwotę 1,8 mld funtów. Od tych informacji zdecydowanie odcina się Pałac Buckingham. Nie zaproponowano jednak alternatywnych wyliczeń. Pałac ma politykę odmowy komentowania osobistych finansów członków rodziny królewskiej. 

Chociaż nie komentujemy prywatnych finansów, te dane są wysoce kreatywną mieszanką spekulacji, założeń i nieścisłości - czytamy w oświadczeniu rzecznika króla Karola III.

Na królewski majątek składają się posiadłości, samochody, konie, dzieła sztuki i klejnoty

Warto dodać, że większość rezydencji, z których korzysta król technicznie nie należy do niego, ale do państwa. Do takich trzeba zaliczyć Pałac Buckingham i Pałac Kensington. Karol III odziedziczył jednak po Elżbiecie II dwie wiejskie posiadłości - zamek Balmoral, a także Sandringham. Do majątku monarchy wlicza się także około 70 koni wyścigowych o łącznej wartości co najmniej 27 mln funtów. Wspomnijmy jeszcze chociażby o królewskiej kolekcji filatelistycznej, liczącej setki tysięcy znaczków i liczne dzieła sztuki. Wśród nich m.in. obrazy Chagalla, Moneta i Salvadora Dali. Nie sposób też zapomnieć o królewskich klejnotach o łącznej wartości niemal 533 milionów funtów. 

królowa Camilla, król Karol IIIkrólowa Camilla, król Karol III Fot. Yui Mok / AP

Więcej o:
Copyright © Agora SA