Prawnicy jednogłośnie o Królikowskim. Nie mają dobrych wieści

18 lutego Antoni Królikowski został zatrzymany przez policję. Narkotesty wykazały w jego organizmie obecność THC, czyli substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach. Tzw. leczniczą marihuanę aktor miał zażyć w wieczór poprzedzający zatrzymanie. Prawnicy twierdzą, że za kierowanie pojazdem po spożyciu grozi mu kara.

Antoni Królikowski tłumaczył w oświadczeniu na Instagramie, że THC pomaga w leczeniu stwardnienia rozsianego. Prawnicy twierdzą jednak, że to nie usprawiedliwia tego, że wsiadł do auta po spożyciu - nawet jeśli zażył tzw. leczniczą marihuanę dzień wcześniej. I tak może zostać ukarany. 

Zobacz wideo Historia związku i rozstania Joanny Opozdy i Antka Królikowskiego

Prawnicy nie mają wątpliwości: Antoni Królikowski powinien zostać ukarany

W rozmowie z "Faktem" mecenas Piotr Zemła mówi, że kierowanie autem pod wpływem marihuany jest przestępstwem. Jeśli jednak aktor wsiadł do auta, będąc w stanie po spożyciu, wówczas dochodzi do wykroczenia. O kategorii, w której będzie sądzony aktor, zdecyduje biegły. Nie ma to znaczenie, ile substancji znajdowało się w jego organizmie, bo nie jest to doprecyzowane w ustawie. 

Podobnego zdania jest dr Krzysztof Izdebski. Zdaniem prawnika Królikowski nie powinien mieć taryfy ulgowej związanej z tym, że choruje. 

To, że może spożywać, rozumiem ma recepty, nie znaczy, że może prowadzić pojazd mechaniczny. W dalszym ciągu niezależnie o tego czy marihuana, czy inne narkotyki są substancją legalną, czy nielegalną, nie można siadać za kółko. Morfina też jest lekarstwem, ale nie siada się po jej przyjęciu za kierownicę - mówi prawnik w rozmowie z "Faktem".

Dr Izdebski dodaj, że adwokaci aktora będą z pewnością podpierać się chorobą aktora, ale ona "nie jest usprawiedliwieniem" i kierowanie autem po spożyciu powinno zostać ukarane. 

THC a stwardnienie rozsiane

THC przeciwdziała spastyczności u osób chorych na stwardnienie rozsiane (działa rozkurczowo) i jest traktowana jako jedna z metod, choć nie główna, zmierzająca do poprawy jakości życia chorego. 

Wśród właściwości terapeutycznych THC wymienia się:

  • znoszenie bólu
  • działanie przeciwzapalne
  • działanie przeciwutleniające
  • ochrona układu nerwowego
  • rozluźnianie mięśni
  • działanie przeciwwymiotne i zmniejszające nudności
  • właściwości przeciwnowotworowe
  • pobudzanie apetytu
  • zmniejszanie głodu heroinowego, kokainowego i alkoholowego

Więcej przeczytasz o tym na zdrowie.gazeta.pl.

Więcej o: