Król Karol III mógł nie zostać mężem księżnej Diany. W grę wchodził inny członek rodziny królewskiej

Księżna Diana mogła wieść zupełnie inne życie. Okazuje się, że mogła poślubić innego księcia. Gospodyni z Pałacu Buckingham zdradziła, że pod uwagę był brany także książę Andrzej.

Księżna Diana poślubiła księcia, a obecnego króla Karola III, w 1981 roku. Ślub relacjonowały wszystkie media na całym świecie. Przed telewizorami zasiadły miliony widzów. Po latach wyszło na jaw, że u boku Spencer mógł stanąć ktoś inny. Jak wynika z informacji podanych przez Berry Andrews, byłą gospodynię z Pałacu Buckingham, Diana miała początkowo poślubić Andrzeja, brata Karola.

Księżna Diana miała związać się z księciem Andrzejem. Pomysł, by był to jednak książę Karol pojawił się później - przekazała kobieta w dokumencie "The Diana Story".

Książę LouisKsiążę Louis tym gestem poruszył tłum. Chodzi o księżniczkę Charlotte

Zobacz wideo 5 nieznanych faktów z życia księżnej Diany

Decyzja była trudna. Według informatorki rodzina długo zastanawiała się nad tym, kogo powinien poślubić Karol. Z Dianą dzieliło go aż 13 lat. I to właśnie różnica wieku najbardziej przeszkadzała decydentom. Gdyby to Andrzej został mężem przyszłej księżnej ludzkich serc, różnica wynosiłaby zaledwie rok. Taki wariant bardziej podobał się niektórym członkom rodziny królewskiej. Ostatecznie jednak to Karol dostał pozwolenie, a w zasadzie polecenie, aby zacieśnić więzi z Dianą i dbać o dobre relacje.

Co na to Andrzej? Co na to Karol?

Czy losy Diany mogły potoczyć się inaczej? Mogły. Jednak wiadomo, że małżeństwo z Andrzejem wcale nie musiałoby wyjść jej na dobre. Andrzej wówczas wcale nie myślał o życiu rodzinnym. Był już wprawdzie w relacji z Sarą Ferguson, swoją przyszłą żoną. Może jednak los by się do nich uśmiechnął? Tego się nie dowiemy nigdy. Wiemy natomiast, że Karol bardziej od Diany interesował się Camillą Parker-Bowles. Musiał się ustatkować, a jego ukochana była wówczas mężatką. Diana była więc dobrym wyborem. Rodzina ją lubiła, a ona sama miała moc zjednywania do siebie ludzi. Idealna cecha przyszłej królowej.

księżna Diana, król Karol IIIksiężna Diana, król Karol III Fot. AP

Diana przeczuwała, że zamążpójście nie jest dobrą decyzją. I miała rację. Po latach wspominał ślub jako "najgorszy dzień w jej życiu":

Wstałam o piątej rano. Byłam śmiertelnie spokojna. Czułam się jak zwierzę prowadzone na rzeź. Byłam nieszczęśliwa. Choć nie próbowałam odwołać ślubu, to był to najgorszy dzień mojego życia. Krocząc do ołtarza, zauważyłam Camillę

Diana i Karol od 1992 do 1996 roku byli w separacji. Rozwiedli się oficjalnie w 1996 roku. Diana zachowała tytuł księżnej Walii, pozbawiono ją jednak tytułu Jej Królewskiej Wysokości. Mogła dalej mieszkać w pałacu Kensington, a koszty utrzymania rezydencji ponosił Karol. Ulubienica Brytyjczyków dostała także duże odszkodowanie - około 17-20 milionów funtów. 

Ewelina Taraszkiewicz, Jakub RzeźniczakSąd oddalił apelację Jakuba Rzeźniczaka. Wiemy, jakie alimenty będzie płacił

Zrobiono też dla niej wyjątek. Choć zgodnie z zasadami królewskiego dworu po rozwodzie opiekę nad dziećmi przejmuje ojciec, tym razem postąpiono inaczej. Diana zajmowała się synami wspólnie z Karolem. 

Więcej o: