Emilian Kamiński nie żyje. "Po długiej chorobie"

W poniedziałek na stronie Teatru Kamienica pojawiła się informacja, że zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński. Miał 70 lat.

Zmarł Emilian Kamiński, aktor, scenarzysta, pisarz, założyciel, właściciel i dyrektor Teatru Kamienica. 

Zobacz wideo Oni odeszli z 'M jak Miłość'

Zmarł Emilian Kamiński. "Po długiej chorobie"

Na stronie teatrkamienica.pl opublikowano oświadczenie rodziny i pracowników instytucji:

Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach…

Emilian Kamiński urodził się w 1952 roku w Warszawie. Był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. W sumie ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Zyskał popularność jako aktor telewizji rolą malarza Jerzego Zawidzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa "Szaleństwa panny Ewy" według powieści Kornela Makuszyńskiego.

Od 2009 roku prowadził w Warszawie własny Teatr Kamienica. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Na co chorował Emilian Kamiński?

Emilian Kamiński w lutym 2022 roku przyznał, że pół roku wcześniej poddał się zabiegowi. Nie chciał jednak zbyt wiele zdradzać. Podobno miało chodzić o problemy z oddychaniem. 

Na szczęście wszystko wróciło do normy, wiec jest normalnie. Pracuję, proszę się nie martwić. To było jakieś pół roku temu. Nie wiem, czy to pocovidowe, czy coś, ale tak jak mówię, jestem zdrowy - mówił w Plejadzie.

Składamy rodzinie i bliskim najszczersze kondolencje. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.