Joanna Jabłczyńska mocno o mobbingu. Mówi, jak wyglądają umowy TVN [PLOTEK EXCLUSIVE]

Joanna Jabłczyńska od lat gra Martę Leśniewską w serialu "Na Wspólnej" TVN. Jednak jako prawniczka reprezentowała osoby takie, jak Anna Wendzikowska - poddane mobbingowi w pracy.

Mobbing w TVN i w "Dzień dobry TVN" jest od weekendu tematem numer jeden. Anna Wendzikowska w poruszającym poście na Instagramie wyznała, że była ofiarą mobbingu w czasie pracy dla śniadaniówki, z którą rozstała się po 15 latach. Prezenterka otrzymuje wsparcie nie tylko od anonimowych współpracowników i obserwatorów, ale również od osób związanych z TVN. Do tej grupy należy Joanna Jabłczyńska, odtwórczyni roli Marty Leśniewskiej w "Na Wspólnej" i prawniczka.

Zobacz wideo Małgorzata Kożuchowska o mobbingu. "Kiedyś to było na porządku dziennym"

Mobbing w "Dzień dobry TVN". Joanna Jabłczyńska komentuje

W wypowiedzi udzielonej dla Plotek.pl Joanna Jabłczyńska zaznaczyła, że choć od lat gra w "Na Wspólnej", serialu emitowanym przez TVN, zatrudniana jest przez innego pracodawcę - firmę Fremantle, producenta wielu programów tej stacji. Co mówi o mobbingu w TVN?

(...) jestem poza ich strukturą. (...) Z mojego doświadczenia jako radcy prawnego wiem, że w umowach z TVN-em jako załącznik jest dołączana polityka m.in. antymobbingowa - napisała w wiadomości do redakcji.

Jak czytamy m.in. w artykułach opublikowanych na serwisie Wirtualne Media na początku tego roku TVN Grupa Discovery chwali się, że obowiązująca w firmie polityka antymobbingowa "stanowi swego rodzaju rynkowy wzór":

TVN Grupa Discovery działa według zasad globalnego Kodeksu Etyki, to jest w oparciu o najwyższe standardy etyczne. Jesteśmy organizacją międzynarodową, a TVN jest integralną częścią Discovery, dlatego w Polsce obowiązują te same standardy etyczne, co w innych krajach, w których prowadzimy działalność. W spółce obowiązuje również polityka w zakresie zachowań niepożądanych - czytamy w oświadczeniu biura prasowego TVN Grupa Discovery, przesłanego do Wirtualnych Mediów.

W TVN od pierwszych dni pracy nowych pracowników mają obowiązywać specjalne szkolenia z etyki, "kurs na temat budowania środowiska pracy opartego na równości i różnorodności". W firmie działa też linia zaufania Discovery Ethics Point. Do publicznych informacji nie trafiają jednak konkretne dane, ile zgłoszeń pojawia się w wewnętrznych systemach TVN i ile z nich oraz w jaki sposób, jest rozpatrywanych.

Joanna Jabłczyńska dodaje, jak z jej perspektywy to wygląda:

Reprezentowałam klientów mojej kancelarii w sprawach dotyczących mobbingu i wiem, jak trudno w tym zakresie uzyskać satysfakcjonujący wynik końcowy postępowania. Mobbing nadal jest niezwykle trudny do udowodnienia przed sądem, przede wszystkim dlatego, iż potencjalni świadkowie najczęściej nadal pracują dla pracodawcy, u którego ofiara doświadczyła mobbingu - napisała.

I rzeczywiście, choć mobbing jest zdefiniowany w prawie, to jego udowodnienie przed sądem jest zwyczajnie bardzo trudne. Jednak w ostatnich latach o wiele głośniej mówi się o atmosferze w miejscu pracy i o tym, jakie zachowania są niepożądane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.